رابرت تیلور یکی از افرادی که با ایده های خلاقانه خود به شکل گیری اینترنت کمک شایانی کرد در ۸۵ سالگی درگذشت.

 وی از جمله اولین افرادی بود که به امکان استفاده از رایانه ها برای برقراری ارتباطات میان افراد اشاره و به توسعه و پیشرفت اینترنت و رایانه های شخصی کمک شایانی کرد.

رابرت تیلور یکی از بزرگان دنیای اینترنت درگذشت
رابرت تیلور یکی از بزرگان دنیای اینترنت درگذشت

وی روز ۱۳ آوریل در منزل شخصی خود در وودساید کالیفرنیا درگذشت. به گفته پسر وی کرت تیلور وی در اواخر عمر به بیماری پارکینسون مبتلا شده بود.

رابرت تیلور اگر چه یک مخترع نبود، اما تحقیقات او در نهادهای فدرال و مراکز تحقیقاتی خصوصی به شکل گیری ایده های مناسب و معرفی افرادی که انقلاب دیجیتال را در سه دهه گذشته رقم زدند، کمک شایانی کرد. وی در دهه های ۶۰ و ۷۰ میلادی با ایده پردازی های خود به اختراع موشواره یا موس، رایانه های شخصی و خود اینترنت کمک کرد.

وی اگر چه در میان عموم مردم شناخته شده نبود، اما از مدیران تحقیقاتی برجسته ناسا بود و می دانست که رایانه های علاوه بر انجام محاسبات پیچیده می توانند برای تسهیل ارتباطات انسانی هم به کار گرفته شوند. وی در سال ۱۹۶۱ بودجه تحقیقاتی مورد نیاز محققی به نام داگلاس انگلبرت را تامین کرد که موشواره را اختراع کرد و به تسهیل استفاده از رایانه ها کمک کرد.

تیلور در اواسط دهه ۶۰ میلادی از اجرای طرح های تحقیقاتی دیگری حمایت کرد که به شکل گیری شبکه های رایانه ای کمک کرد. مقاله مهم او نیز در سال ۱۹۶۸ با عنوان رایانه به عنوان یک ابزار ارتباطی منتشر شد که در آن پیش بینی شده بود انسان ها در آینده نزدیک خواهند توانست از طریق ماشین های رایانه ای به صورت چهره به چهره با هم ارتباط موثرتری برقرار کرده و جوامعی را در فضای مجازی خلق کنند.

بیشتر بدانید:   تلویزیون‌های هوشمند جنجالی‌ترین پدیده صنعت تلویزیون

سرانجام محققانی که زیر نظر وی فعالیت می کردند در سال ۱۹۶۹ شبکه آرپانت که پدربزرگ اینترنت فعلی است را به وجود آوردند. وی در دهه ۷۰ میلادی مراکز تحقیقاتی مهم و پیشرویی را در بخش های مختلف آمریکا به وجود آورد که اولین رایانه های شخصی، سیستم های اولیه به اشتراک گذاری فایل، یک سیستم پردازش اولیه لغات و اولین چاپگر لیزری را ابداع کردند.

آخرین فعالیت مهم تحقیقاتی تیلور قبل از بازنشستگی در سال ۱۹۹۶ رهبری آزمایشگاهی بود که موتور جستجوی اینترنتی آلتاویستا را ابداع نمود.

 بروز ترین اخبار دنیای تکنولوژی را در کانال رسمی برسام دنبال کنید.

نظر خود را بنویسید

لطفا نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.