لنت ترمز یکی از مهم ترین و در عین حال حیاتی ترین قطعه مصرفی خودرو به حساب می‌آید. انتخاب لنت ترمز مناسب و کارآمد در افزایش ایمنی خودرو و سرنشینان بسیار موثر است. آمارها نشان می‌دهد که بسیاری از تصادفات جاده‌ای به دلیل عملکرد نامطلوب لنت ترمز در خودرو و نیز داغ شدن بیش از حد و خورده شدن لنت ترمز است. ۲۲ درصد این تصادفات از پشت و به دلیل ضعف در عملکرد لنت ترمز می‌باشد. بنابراین در انتخاب و خرید لنت ترمز بهتر است به کفیت و کاربرد آن توجه شود ولی قبل از آن بهتر است انواع لنت ترمز را بشناسیم.

راهنماری خرید لنت ترمز
راهنماری خرید لنت ترمز

انواع لنت های ترمز:

به طور کلی لنت ها به دو دسته کلی تقسیم می‌شوند

 1. لنت ترمز دیسکی
 2. لنت ترمز کفشکی

لنت ترمز دیسکی :

در این سیستم، فشار روغن باعث می شود تا پیستون متصل به کالیپر، لنت های ترمز را از دو طرف به دیسک چرخ فشار دهد. در اثر اصطکاک بین لنت ترمز و دیسک، سرعت چرخش چرخ کاهش می یابد تا نهایتا چرخ از حرکت بازایستد. استفاده از لنت ترمز های دیسکی به دیسک ترمز کم ترین آسیب را وارد می‌کند و معمولا به عنوان لنت ترمز جلو استفاده می شوند.

لنت ترمز کفشکی یا کاسه‌ای:

در این لنت ترمزها چون سطح تماس لنت ترمز با دیسک بیشتر است، نیروی اصطحکاک بیشتری هم تولید می شود. از آنجا که ترمزهای کاسه‌ای قویتر از ترمزهای دیسکی هستند، ترمزهای کاسه‌ای بیشتر به عنوان لنت ترمز عقب تعبیه می‌شوند تا در هنگام ترمزهای شدید خودرو تعادل خود را از دست ندهد.

بیشتر بدانید:   اعلام قیمت هایما اس ۵ توربو به صورت قطعی توسط ایران خودرو

فاکتور های مهم در انتخاب لنت ترمز مناسب:

 • جنس لنت ترمز:

در گذشته برای تولید لنت ترمز از موادی به نام آزبست استفاده می‌شد که یک ماده سرطان زا بود اما امروزه دیگر از مواد آزبست استفاده نمی‌شود. پس سعی کنید حتما از لنت ترمز های بدون آزبست استفاده نمایید. امروزه از جنس‌های زیر در تولید لنت ترمز استفاده می‌شود:

 • لنت ترمز ارگانیک بدون آزبست
 • لنت ترمز سرامیکی
 • لنت ترمز نیمه متالیک
 • لنت ترمز فول متالیک
 • لنت ترمز کم متالیک
 • لنت ترمز زینتری
راهنماری خرید لنت ترمز
راهنماری خرید لنت ترمز
 • استفاده از برند های معتبر:

بدون شک در انتخاب لنت ترمز، برند یا تولید کننده لنت ترمز از اهمیت بالایی برخوردار است. استفاده از لنت ترمز های متفرقه بسیار خطرناک است و عملکرد ترمز خودرو را به میزان قابل توجهی کاهش می‌دهد و باعث سوت کشیدن لنت ترمز به مرور زمان می‌شود. بنابراین توصیه می‌کنیم در انتخاب لنت ترمز حتما به تولید کننده لنت دقت نمایید. قطعات ترمز با کیفیت یا به اصطلاح شناسنامه دار باعث می‌شود تا با اطمینان خاطر رانندگی کنید.

جنس نامرغوب در تولید لنت ترمز ممکن است باعث ایجاد خط و خش بر روی دیسک چرخ شود و یا حتی به دلیل گرمای زیاد ممکن است باعث تاب برداشتن دیسک چرخ شود.

عیوب ایجاد شده در لنت چرخ و زمان تعویض:

در صورت مشاهده عیوب زیر زمان تعویض لنت خودرو شما فرا رسیده است.

 • چرب شدن لنت ترمز به دلیل نشتی روغن

نشانه‌های چرب شدن لنت ترمز می‌تواند:

الف) انحراف مسیر خودرو در زمان ترمز گیری

ب) بلند شدن دود از کنار چرخ‌ها

بیشتر بدانید:   ثبت رکوردی جدید در خودرو Faraday Future FF91 + ویدئو

پ) بوی روغن سوخته

ت) سوت کشیدن لنت ترمز

 • کاهش ضخامت گوشت لنت ترمز

نشانه‌های ساییدگی بیش از حد لنت ترمز می‌تواند یکی از موارد زیر باشد

الف) از مهمترین نشانه‌های تمام شدن لنت ترمز، سوت کشیدن لنت ترمز به هنگام ترمزگیری است.

ب) هنگام ترمزگیری خودرو به یک سمت کشیده می‌شود.

پ) سطح روغن ترمز در مخزن پایین می‌آید البته باید توجه داشته باشیم که پایین آمدن سطح روغن ترمز در مخزن ناشی از نشتی روغن نباشد.

ت) هنگام ترمز گرفتن پدال بیش از حد به کف خودرو نزدیک شود.

ث) استفاده از سنسور لنت ترمز، که هنگام تمام شدن در صفحه کیلومتر نمایش داده می‌شود یا یک صفحه‌ی فلزی در اکثر لنت ترمزها قرار دارند که به محض تمام شدن با دیسک چرخ تماس پیدا می‌کند که صدای ناهنجاری به گوش می‌رسد.

 • تغییر شکل لنت ترمز

به دلیل استفاده بیش از حد از لنت ممکن است ساختار فیزیکی لنت تغییر حالت دهد این تغییر حالت به صورت‌های زیر ممکن است خود را نشان دهد.

الف) خط و خش روی دیسک چرخ

ب) تاب برداشتن دیسک چرخ

پ)‌ صدای سوت کشیدن لنت

1 دیدگاه

نظر خود را بنویسید

لطفا نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.