هميشه پيشرفت علم در شاخه‌هاي مختلف منجر به ساخت ابزارهاي جديدي مي‌شود که در بسياري از جهات اين ابزارها کار افراد را در زمينه‌هاي مختلف راحت‌تر خواهند کرد.

به‌طور مثال با وارد شدن رايانه‌ و تلفن‌هاي‌همراه به زندگي انسان‌ها، ارتباطات به شکلي آسان‌تر امکان‌پذير شد و سرعت انجام کارها به‌طور چشم‌گيري افزايش پيدا کرد اما هر پيشرفتي ممکن است منجر به ايجاد دردسرهايي هم شود. به‌طور مثال همان‌طور که ابزارهاي ديجيتال کارها را در زمينه‌هاي مختلف راحت‌تر کرده و سرعت مي‌بخشند، براي سلامتي انسان‌ها در استفاده مداوم، خطراتي را ايجاد مي‌کنند، به همين خاطر هم بايد به شکل جدي‌تري به مضرات فناوري‌هاي جديد توجه کرد.

يکي از موضوعاتي که به‌تازگي کارشناسان را تا حدي نگران کرده است، موضوعي با عنوان زباله‌هاي الکترونيک است.

شايد شما هم تاکنون به اين مسئله فکر کرده باشيد که چه اتفاقي براي دستگاه‌هاي الکترونيکي که مصرف مي‌کنيد و پس از خراب شدن آن‌ها را دور مي‌ريزيد رخ مي‌دهد.

قطعات ابزارهايي چون تلفن‌همراه، رايانه‌ و ديگر ابزارهاي ديجيتال حاوي فلزات خطرناکي چون سرب، کادميوم و جيوه است.

اگر ما دستگاه‌هاي الکترونيکي مصرف شده را در دامان طبيعت رها کنيم، خطر بسيار جدي را براي محيط‌زيست به‌وجود خواهيم آورد زيرا اين ابزارها به‌سختي و در درازمدت تجزيه شده و محيط‌زيست را آلوده خواهند کرد.

سازمان ملل به‌تازگي در مورد اين مسئله بسيار نگران است و در هفته گذشته بيانيه‌اي را در اين مورد منتشر کرده است.

کارشناسان سازمان ملل اظهار داشته‌اند که اين خطر جدي براي کشورهاي در حال توسعه وجود دارد که در آينده‌اي نزديک در زير کوهي از زباله‌هاي الکترونيکي محو شوند، به همين خاطر هم اين کارشناسان به‌تازگي برنامه‌اي را براي حفظ سلامت محيط‌زيست اين کشورها ارائه کرده‌اند.

بیشتر بدانید:   اپل بزرگترين فروشنده موبايل در آمريكا

کارشناسان اعلام کرده‌اند که تا سال 2020 در کشورهايي مانند هند، آفريقاي جنوبي و چين اتفاقات خطرناکي در اين زمينه رخ خواهد داد.

بر طبق گزارشي که ارائه شده است، توليد زباله‌هاي الکترونيکي تنها از طريق رايانه‌هاي فرسوده در کشور هند 5 برابر و در آفريقاي جنوبي و چين 4 برابر افزايش پيدا خواهد کرد. همچنين زباله‌هاي الکترونيکي که از طريق ضايعات تلفن‌هاي‌همراه فرسوده به‌وجود خواهند آمد، در هند 18 برابر و در چين بيش از 7 برابر خواهد شد.

اين آمار به‌شدت کارشناسان را نگران کرده و باعث شده است که برنامه‌هاي جديدي را در اين‌باره براي کشورهاي در حال توسعه داشته باشند.

جالب است که بدانيد در ميان کشورهاي جهان، آمريکا بزرگ‌ترين توليدکننده زباله‌هاي الکترونيکي است و پس از اين کشور، چين در حال حاضر با توليد 3/2 ميليون تن زباله الکترونيکي در مکان دوم قرار گرفته است.

کارشناسان معتقدند که اگر راهي براي بازيافت اين زباله‌ها درنظر گرفته نشود، به‌زودي اين کشورها در زير کوهي از زباله‌هاي الکترونيکي که توليد کرده‌اند، دفن خواهند شد. البته اين وضع در کشورهايي مانند برزيل و مکزيک به‌صورتي مشابه وجود دارد و مسئولان اميد دارند که با برنامه‌ريزي‌هاي مناسب، خطري در اين راستا اين کشورها را تهديد نکند.

نظر خود را بنویسید

لطفا نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.