کسانی که به نجوم و تصاویر آسمان شب علاقه‌مند هستند، شبهای مهتابی در دل کویر از زاویه نگاه تلسکوپ ها به این شگفتی می نگرند. برای این افراد، دیدن تصاویر سحابی‌‌ها و کهکهشان‌ها و … بسیار جالب و لذت بخش است.

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات برسام، با ظهور اینترنت، این عکس ها به راحتی در دسترس علاقه‌مندان قرار گرفته است. از این رو در این نوشته، چندین سایت که تصاویر فضایی را به نمایش می گذارند، و همچنین وب سایت های ستاره شناسی ایرانی را معرفی می کنیم.

Astronomy Picture of the Day – APOD

وب‌سایت تصاویر روز نجوم یا APOD یکی از شناخته‌ترین ها در این حوزه است که از سال ۱۹۹۵ فعالیت خود را آغاز کرده است و یکی از اولین وب‌سایت های ستاره‌شناسی در وب جهان گستر است. این وب‌سایت توسط دو ستاره شناس معروف به نام های رابرت نومیرف و جری بنل راه‌اندازی گردیده است. تصاویر این وب‌سایت به طور گسترده ای متفاوت است و هر یک از تصویر ها با اطلاعات مفیدی در مورد آن تکمیل می‌شود. تصاویر روزانه این سایت آرشیو می شود و می توان به عنوان پس زمینه از آن ها استفاده نمود.


Hubblesite

این سایت توسط دفتر تلسکوپ فضایی هابل برای اطلاع رسانی عمومی ایجاد شده است. این مجموعه بسیاری از عکس‌های جدید و نادیده هابل و آخرین اکتشافات را نشان می دهد. این موقعیت بسیار عالی برای دیدن انواع عکس های فضایی است.


NASA Images

ناسا نیز تصاویر نابی را برای  آموزش و پرورش عمومی در حوزه ستاره‌شناسی به ارمغان آورده است. این وب‌سایت جذاب، امکان جستجو عکس بر اساس دسته بندی های مختلفی را فراهم می نماید. در این وب‌سایت علاوه بر عکس هایی از ستارگان برای تحقیقات فضایی، همچنین دارای تصاویری از سفینه ، فضانوردان ناسا و … موجود است.


Hubble Heritage

پروژه میراث هابل ، که در نگاه اول شبیه سایت Hubblesite به نظر می رسد، ولی در حقیقت کاملا متفاوت است. میراث هابل اطلاعات را از منابع بسیاری از جمله عکسها ، خوانش طیف سنج ها، اشعه ایکس و مادون قرمز گرفته و بعد از کامپایل، آن را به عکسی تبدیل می کند که زیبایی های بیشتری را  با چشم غیر مسلح خود می توانید ببینید.


WikiSky

ویکی اسکای یک وب‌سایت جذاب از نوع ویکی‌پدیا است. این وب‌سایت امکان آپلود عکس های فضایی را به شما می دهد و از این رو گنجینه ای از تصاویر عمیقی از آسمان شب است. همچنین این وب‌سایت با توجه به لینک های موجود، نقطه شروعی برای دیدار دیگر وب‌سایت های عکاسی ستاره‌شناسی است.


NASA Image of the Day

وب سایت تصویر روز ناسا، با وب سایت NASA Images متفاوت است. این وب سایت علاوه بر عکس های تحقیقات فضایی، انواع مختلفی از عکس های فضایی و آسمان شب را منتشر می کند و از این رو به وب سایتی تبدیل شده است که ارزش دیدن و چک کردن دارد.


Flickr Astrophotography

و در انتها وب سایت فلیکر، که بزرگترین منبع عکس هایی فضایی به شمار می رود، به خصوص عکس هایی که  از پروژه های ناسا گرفته نشده است. در فلیکر هم امکان جستجو عکس ها وجود دارد و هم اینکه عکس های فضایی در دسته بندی های گوناگونی قرار گرفته اند.


از میان وب سایت های ایرانی ستاره‌شناسی، سایت های زیر را  برای دوستداران آسمان شب توصیه می نماییم:

آسمان شب

وب سایت آسمان شب ایران با هدف ترویج رصد آسمان شب در بین علاقه مندان از سال ۱۳۸۲ کار خود را آغاز کرداین وب سایت به عنوان یکی از مراجع خبر رسانی در زمینه ستاره شناسی در ایران فعالیت دارد و خبرهای ان به صورت روزانه در اختیار عموم قرار خواهد گرفت. در آسمان شب سعی شده است که تمامی اطلاعات رصدی و عمومی ستاره شناسی به صورت صحیح و بدور از هر گونه اشتباه در اختیار علاقه مندان قرار بگیرد.

آسمان شب ایران دارای بخش های گوناگونی همچون معرفی انجمن های ستاره شناسی، ستاره شناسان ایرانی، پیوندها، آخرین اطلاعات رصدی، مناسبتهای ویژه مانند جشنواره ساعت های آفتابی و روز جهانی ستاره شناسی، تالار گفتگو، وضعیت آسمان ایران، بخش گزارهاش دریافتی، دانش و فضایی و …  می باشد.

مجله نجوم

ماهنامه نجوم تنها ماهنامه اخترشناسی در خاورمیانه است که به کوشش جمعی از نویسندگان و روزنامه‌نگارن علمی و اخترشناسان حرفه‌ای و آماتور سرشناس ایران از سال ۱۳۷۰ برای علاقه‌مندان عمومی به اخترشناسی و فضا منتشر می‌شود. این وبگاه در ابتدا با نشانی Nojum.ir در دسترس علاقمندان بود تا اینکه پس از گذشت حدود ۷ سال در اسفند ۱۳۸۶ با ساختار و چهره  ای جدید با نشانی Nojumnews.com و با هدف ایجاد پایگاه خبری ویژه نجوم در ایران به مخاطبان ارائه شد.

همچنین یکی از بخش های پرمخاطب در سایت جدید، ارایه نسخه فارسی وبگاه مرجع APOD  متعلق به بخش فعالیت‌های ترویجی مرکز فضایی ناسا است که در سال‌های اخیر به یکی از پرمخاطب‌ترین مراجع اینترنتی نجوم در جهان در تبدیل شده است. نجوم مفتخر است که این نسخه فارسی و همزمان با همکاری و موافقت رسمی مسئولان APOD ارائه می‌شود و امیدوار است که این وبگاه در ارتقا دانش و آگاهی ایرانیان از دنیای نجوم نقش‌آفرین باشد.

آدرس وبگاه فارسی تصویر روز نجوم: www.Apod.nojum.ir

دانش فضایی

وب‌سایت دانش فضایی قصد دارد با ترویج علوم و فناوری فضایی در بین قشر دانش‌پژوه کشور، زمینه مناسبی را برای علاقه‌مند ساختن نوجوانان و جوانان فهیم ایرانی به موضوعی چنان جذاب که ذکر آن رفت، فراهم آورد. زمینه‌هایی همچون مباحث مربوط به شناخت فضا، نجوم و سیاره‌شناسی، سفرهای فضایی، وسایل پرتاب فضایی، فضاپیماها و ماهواره‌ها و هر آنچه به این مقوله مربوط می‌شود در دستور کار ترویجی دانش فضایی قرار خواهد داشت.

جستجوی هوش فرازمینی

وب سایت فارسی جستجوی هوش فرازمینی با هدف آشنایی پارسی زبانان گرامی در سراسر جهان ، و جذب آنها به مشارکت در پروژه علمی و جذاب جستجوی هوش فرازمینی، و کمک به یافتن پاسخ این پرسش که آیا ما در جهان تنها هستیم ؟ به وجود آمده است.

دیگر وب سایت ها :

وب سایت سال جهانی نجوم

انجمن نجوم ایران

شاخه آماتوری انجمن نجوم ایران

تالار گفتگوی علاقه مندان به ستاره شناسی

انجمن نجوم تهران

انجمن نجوم سپهر نو

آسمان پارس

آیا شما نیز در زمینه ستاره‌شناسی، وب سایتی را توصیه می‌کنید؟

1 دیدگاه

نظر خود را بنویسید

لطفا نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید