ویکی لیکس ساعاتی قبل مجموعه‌ای از اطلاعات را افشا کرد که به نظر می‌ رسد حاوی مستندات گسترده‌ ای از اطلاعات محرمانه سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (CIA) بوده‌ اند. این اسناد که با نام “Vault 7” منتشرشده‌ اند، شامل ۸۷۶۱ سند محرمانه سیا هستند که ویکی لیکس ادعا می‌کند حاوی “اکثر ابزارهای هک سازمان سیا از جمله نرم‌ افزار های مخرب، ویروس‌ها، تروجان ها، روزنه‌های امنیتی، بدافزارهای ریموت کنترل برای نفوذ به سیستم‌ها و اسناد و مدارک مرتبط دیگر” هستند.

افشاگری ویکی لیکس از هزاران سند محرمانه سیا
افشاگری ویکی لیکس از هزاران سند محرمانه سیا

واکنش اولیه کارشناسان نشان داد، ظاهرا افشای این اطلاعات قانونی بوده است؛ اما افشای این اطلاعات می‌ تواند عواقب سنگینی برای سازمان سیا در برداشته باشد. در واقع افشای این اطلاعات هم می‌ تواند توانایی‌ های سیا برای جمع‌ آوری اطلاعات را تضعیف کند و هم به وجه‌ی بین‌ المللی سازمان خدشه وارد کند.

در این افشاگری، اطلاعاتی در مورد قابلیت‌ های سازمان سیا و ابزارهای آن مانند آسیب پذیری‌ های سیستم‌ عامل‌ های آی او اس و اندروید، استراتژی‌ هایی برای تخریب چت رمزگذاری شده (البته بدون تضعیف رمزگذاری) اشکالات ویندوز و حتی تبدیل کردن تلویزیون‌ های هوشمند سامسونگ به دستگاه‌ های شنود، افشا شده است.

دیوید کندی، مدیرعامل شرکت امنیتی TrustedSec و کارمند سابق آژانس امنیت ملی آمریکا در این مورد می‌گوید: “با توجه به اطلاعاتی که در اختیارداریم، به نظر می‌رسد که این افشاگری کاملا قانونی بوده است و نشان‌دهنده قابلیت‌های بسیار گسترده سازمان سیا و آژانس امنیت ملی آمریکا است؛ اما به نظر می‌رسد که در این افشاگری بسیاری از اطلاعات از دست رفته باشند، ازجمله کدهای مستقیم مورد استفاده برای این ابزارها. “

بیشتر بدانید:   ماجرای WikiLeaks به کجا رسید؟
افشاگری ویکی لیکس از هزاران سند محرمانه سیا
افشاگری ویکی لیکس از هزاران سند محرمانه سیا

ویکی لیکس ادعا می‌کند که اسناد مورد نظر را کاملا تدوین کرده است؛ اما با اظهارنظرهایی از این‌ دست، میزان کامل بودن اطلاعات افشا شده، مورد بحث قرار گرفته است. در واقع از نظر کارشناسان امنیتی، به‌رغم ادعاهای ویکی لیکس، این اطلاعات فاش شده تنها بخش بسیار کوچکی از ابزارها و قابلیت‌ های سازمان سیا است. ویکی لیکس همچنین اعلام کرده، اطلاعات محرمانه دیگری از سیا را هم در آینده افشا می‌ کند.

جیک ویلیامز، بنیان‌ گذار شرکت امنیتی Rendition Infosec، می‌ گوید: “فکر نمی‌ کنم این اطلاعات همه چیز باشند. این افشاگری به‌احتمال بسیار زیاد، تنها نمای بسیار محدودی از کل شبکه ابزارها و سیستم‌ های هک سازمان است.”

به‌ عنوان مثال در این افشاگری ویکی لیکس، هیچ اشاره‌ای به آی او اس ۱۰ نشده، سیستم‌ عاملی که ماه‌ هاست به بازار عرضه شده است.

به هر حال، همین میزان افشای اطلاعات هم می‌ تواند عواقبی برای سازمان سیا و کاخ سفید در پی داشته باشد. در واقع با توجه به فضای سیاسی قطبی در ایالات متحده و کینه‌ توزی‌ های اخیر رئیس‌جمهور دونالد ترامپ، چنین اطلاعاتی می‌تواند تنش‌ هایی در خارج و داخل برای دولت آمریکا به وجود بیاورد.

 بروز ترین اخبار دنیای تکنولوژی را در کانال رسمی برسام دنبال کنید.

نظر خود را بنویسید

لطفا نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید