بيش از دو سال است که موضوع سوختن سيم‌کارت‌هاي تلفن‌همراه در جامعه مطرح است. وزارت ارتباطات و شرکت مخابرات که تا مدتي پيش دولتي بود معتقد بودند که اين موضوع به آن‌ها ارتباطي ندارد. پاسخ‌هاي هميشگي به اين سوال‌ها چنين بوده که همه سيم‌کارت‌ها عمر مفيد دارند و کم يا زياد شدن آن به نحوه نگهداري مشترک از سيم‌کارت بستگي دارد.

به گزارش مجله بایت، مخابرات در اين سال‌ها، گاهي نيز مهم‌ترين عواملي را که به سوختن سيم‌کارت منجر مي‌شود، علاوه بر ميزان مصرف، نزديکي به آب دريا و در معرض نور خورشيد قرار دادن سيم‌کارت، جابه‌جايي سيم‌کارت و استفاده سيم‌کارت در گوشي‌هايي غيراستاندارد دانسته است.

اگر مشترکين در سوختن سيم‌کارت مقصر باشند، جريمه مي‌شوند. سيم‌کارت‌هايي که به هر دليل مي‌سوزند، به‌وسيله دستگاه‌هايي تست مي‌شوند و اگر علت سوختن سيم‌کارت خود مشترک باشد، بايد جريمه‌اي چند هزار توماني بپردازد که اين هزينه در قبض وي محاسبه مي‌شود.

مديران مخابرات سعي داشته‌اند که حقوق مشترکان چندان هم ضايع نشود. در مقاطعي خاص، خود مخابرات عامل سوختن سيم‌کارت‌ مي‌شود مثلا اين اتفاق به‌دليل تغييرات ولتاژ برق و بالا و پايين آمدن آن مي‌افتد؛ در اين زمان مخابرات به دفاتر اعلام مي‌کند که سيم‌کارت‌هايي که داراي کدي خاص هستند مي‌سوزند و نبايد هزينه‌اي براي تعويض سيم‌کارت از آن‌ها دريافت کرد.

هنگامي که دليل سوختن سيم‌کارت خود مخابرات باشد، مشترکان در هنگام مراجعه به دفاتر، سيم‌کارتشان به‌صورت رايگان تعويض مي‌شود بنابراين نيازي نيست مشترکان هزينه‌اي در اين رابطه پرداخت کنند.

غيراستاندارد بودن گوشي از جمله مهم‌ترين موارد سوختن سيم‌کارت است اما آيا واقعا ماجرا به همين‌جا ختم مي‌شود؟

بیشتر بدانید:   فعالان قانونی گوشی‌ ، مجبور به ادامه فعالیت

يک احتمال جديد براي سوختن سيم‌کارت‌ها

ظاهرا ماجراي سوختن سيم‌کارت‌ها به همين جا ختم نمي‌شود. آيا ممکن نيست که سوختن سيم‌کارت‌ها دليل ديگري داشته باشد؟

به اعتقاد کارشناسان در صورتي‌که از قطعات فني و کيفي منطبق بر استانداردهاي بين‌المللي در طراحي سيم‌کارت خام استفاده شود ميزان خسارت‌هاي آن به حداقل کاهش مي‌يابد.

به گزارش خبرگزاري مهر، مسئولان شرکت مخابرات دلايلي چون حرارت، امواج، ضربه، تغييرات ولتاژ و اشتباه قرار دادن سيم‌کارت و نيز ارسال بيش از حد پيام‌هاي کوتاه يا افزايش تعداد تماس‌هاي ورودي و خروجي را در سوختن سيم‌کارت‌هاي تلفن‌همراه بي‌تقصير نمي‌دانند و معتقدند سيم‌کارت کالاي مصرفي و داراي تاريخ مصرف معيني است و بر همين اساس نمي‌توان عمر استانداردي را براي آن تعريف و مشخص کرد اما به‌نظر مي‌رسد استفاده از سيم‌کارت‌هاي خام بدون کيفيت عاملي موثر در سوختن سيم‌کارت‌هاي موبايل باشد و بهره‌گيري از توليدات منطبق بر استاندارد تا حدي مي‌تواند از اين معضل بکاهد.

سيم‌کارت هم چيني شده است؟

مديرعامل شرکت نيمه‌هادي عماد يکي از شرکت‌هاي زيرمجموعه وزارت صنايع و معادن معتقد است که سيم‌کارت‌هاي خام وارداتي به کشور که عموما نيز از چين وارد مي‌شود داراي کيفيت مناسبي نمي‌باشد.

حميدرضا منجي با بيان اين‌که هم‌اکنون بخشي از سيم‌کارت‌هاي خام اپراتورهاي کشور از کشور چين وارد مي‌شود افزود: اين سيم‌کارت‌ها از کيفيت مطلوبي برخوردار نيست و در بسياري مواقع نيز مشکلات امنيتي پيدا مي‌کند.

وي تاکيد کرد: نيمه‌هادي عماد سالانه ظرفيت توليد 40 ميليون سيم‌کارت خام را دارد و به اين ترتيب امکان بومي‌سازي اين کالا در کشور وجود دارد.

منجي با بيان اين‌که کيفيت سيم‌کارت‌هاي خام توليدي در کشور مي‌تواند از مشکلات فعلي اين سيم‌کارت‌ها بکاهد افزود: نيمه‌هادي عماد طبق قرارداد با شرکت ارتباطات سيار تاکنون 12 ميليون سيم‌کارت خام توليد کرده است.

بیشتر بدانید:   بازی اعداد و ارقام در حوزه فناوری اطلاعات ایران

وي گفت: جلساتي با اپراتور سوم تلفن‌همراه براي تامين سيم‌کارت‌هاي خام اين اپراتور در داخل کشور داشته‌ايم و آمادگي خود را براي توليد انبوه سيم‌کارت‌هاي خام اعلام کرده‌ايم. با اپراتور دوم نيز براي تامين سيم‌کارت‌ها وارد مذاکره شده و توافقاتي صورت گرفته است.

منجي با بيان اين‌که بخشي از سيم‌کارت‌هاي خام اپراتور اول موبايل را نيمه‌هادي عماد تامين مي‌کند اضافه کرد: امکان توليد تمام تقاضاي اين اپراتور براي توليد سيم‌کارت خام در کشور وجود دارد.

نظر خود را بنویسید

لطفا نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.