مرکز توسعه تجارت الکترونيکي براي اجراي پروژه تدارکات الکترونيکي با کره قرارداد مي بندد.

به گزارش عصرارتباط، پروژه تدارکات الکترونيکي يکي از طرح‌هاي ملي کشور است که مرکز توسعه تجارت الکترونيکي به صورت جدي اجراي اين پروژه را در دستور کار خود قرار داده است. به واسطه سيستم تدارکات الکترونيکي غيرمتمرکز و يکپارچه، تمامي مراحل خريد در سطح دستگاه‌هاي دولتي در اين سيستم امکان‌پذير مي‌شود

از سويي تمام شرکت‌هايي که به دستگاه‌هاي دولتي کالا مي‌فروشند بايد در اين سيستم قرار بگيرند.

جعفر محمودي با بيان اين‌که پروژه تدارکات الکترونيکي يکي از بزرگ‌ترين ابزارهاي تنظيم بازار است، در حاشیه کنگره فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران با رویکرد به زیست شهروندان، اعلام کرد: مرکز توسعه تجارت الکترونيکي به دنبال گرفتن مصوبه‌اي از دولت است تا با دادن اجازه خريد خدمت، خريد کالا به صورت دستي ممنوع شود.

مرکز توسعه تجارت الکترونيکي، هفته گذشته تيمي را براي عقد قرارداد و خريد هسته (core) سيستم تدارکات الکترونيکي به کره فرستاد. سيستم تدارکات الکترونيکي کره، Koneps نام دارد که در حال حاضر 150هزار شرکت در اين سيستم ثبت شده و در حال فعاليت هستند که هزار شرکت آن نيز متعلق به ايران است.

صنف فروشگاههاي مجازي در راه است

رييس مرکز توسعه تجارت الکترونيکي، با اشاره به اين‌که دولت مي‌خواهد به فروشگاه‌هاي مجازي مجوز بدهد، گفت: بخش خصوصي در حال تشکيل صنفي است تا اتحاديه فروشگاه‌هاي مجازي کشور را برپا کند. اساسنامه اين اتحاديه در حال تدوين است و تا دو هفته آينده روند اعطاي مجوز به اين فروشگاه‌ها آغاز خواهد شد.

در اين صورت تمام فروشگاه‌هايي که در اينترنت فعاليت مي‌کنند بايد مجوز بگيرند و در غير اين صورت حق فعاليت ندارند.

بیشتر بدانید:   نرم‌افزار نظارت والدين به نگارش 2 رسيد

به گفته محمودي، نشان اعتمادي که به فروشگاه‌هاي مجازي اعطا مي‌شود حکم پروانه کسب اين فروشگاه‌ها را دارد که مي‌تواند منجر به انفجاري در خريد مردم شود.

رييس مرکز توسعه تجارت الکترونيکي، گفت: به دنبال دريافت نشان اعتماد از سوي فروشگاه‌هاي مجازي، به تمامي بانک‌ها ابلاغ مي‌شود که حق ايجاد پرداخت الکترونيکي در هيچ‌ يک از فروشگاه‌هاي فاقد مجوز را نخواهند داشت.

بخش خصوصي نميتواند مجري پنجره واحد باشد

يکي از پروژه‌هاي مهمي که چند سالي است در دستور کار وزارت بازرگاني و در حال حاضر مرکز توسعه تجارت الکترونيکي قرار دارد، پنجره واحد يا Single Window است. پنجره‌اي که تمام فرآيندهاي صادرات و واردات کشور را قرار است در دل خود بگنجاند.

اين پروژه به قدري حياتي است که پيش‌بيني شده تا پنج سال آينده بيش از نيمي از تبادلات جهاني از طريق پنجره واحد انجام خواهد شد.

محمودي با اشاره به اين‌که پنجره واحد حتي پيچيده‌تر از پروژه مالياتي يا عملياتي کردن طرح کارت سوخت است، گفت: در حال حاضر نزديک به هفت يا هشت ارگان دولتي درگير اين پروژه هستند.

دولت در نظر دارد در قالب مزايده، حق لايسنس پنجره واحد را در يک بازه زماني5 يا 10 ساله به فروش برساند و خود به عنوان رگولاتور بر جنبه‌هاي قانوني و حاکميتي کار نظارت داشته باشد.

در پايان اين زمان نيز دوباره حق امتياز پنجره واحد به دولت واگذار خواهد شد. اما به گفته محمودي متوليان اين کار در ايران ضعيف‌اند و در بخش خصوصي نيز چنين تواني وجود ندارد، بنابراين به اجبار بايد پاي شرکت خارجي را براي عملياتي کردن اين پروژه باز کرد.

بیشتر بدانید:   معرفی ۵ وب سایت آنلاین برای تماشای مسابقات المپیک لندن

دفاتر اسناد RA شدند

به دنبال امضاي تفاهم‌نامه مرکز توسعه تجارت الکترونيکي با دفاتر ثبت اسناد رسمي در تهران 15 دفتر ثبت به عنوان RA فعاليت خود را آغاز کردند و به محلي براي ثبت‌نام گواهي امضاي ديجيتال تبديل شدند.

همچنين تمام سازمان‌هاي بازرگاني دولتي در استان‌ها به عنوان RA فعاليت مي‌کنند و گمرک هم تقاضاي خود را براي گرفتن RA به مرکز توسعه تجارت الکترونيکي داده است.

اين مرکز همچنين، در حال امضاي تفاهم‌نامه‌اي با سازمان ثبت شرکت‌ها است تا اين سازمان هم به عنوان RA فعاليت خود را آغاز کند. از طرف ديگر، سازمان ثبت احوال هم به دنبال گرفتن مجوز صدور سطح يک گواهي ديجيتال است.

بيمه مرکزي، سازمان بورس اوراق بهادار و وزارت نفت از جمله نهادهاي متقاضي ايجاد مرکز مياني هستند.

مرکز توسعه تجارت الکترونيکي، همچنين در حال گرفتن مصوبه PKI Enable کردن نرم‌افزارهاي دولتي است.

به گفته محمودي، در برنامه پنجم توسعه بايد 20 درصد تراکنش‌هاي داخلي و 30 درصد تراکنش‌هاي خارجي در فضاي سايبر انجام شود.

به گفته وي، دانش PKI در ايران وجود ندارد و حتي زيرساخت حقوقي و قانوني آن نيز در کشور در سطح صفر است.

اين مرکز، صدور گواهي ديجيتال رايگان ملي را نيز براي تمامي مردم آغاز کرده است و متقاضيان به صورت رايگان مي‌توانند گواهي امضايي را در سطح صفر روي ايميل خود داشته باشند.

نظر خود را بنویسید

لطفا نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.