در نیروگاه ‎های اتمی از واکنش شکافت اورانیوم برای تولید انرژی و حرارت مورد نیاز برای گرم کردن آب و به حرکت در آوردن توربین ‎ها استفاده می‎شود. این واکنش انرژی بسیار زیادی تولید می ‎کند و بازده بسیار بالایی دارد.

اما بزرگترین مشکل این فرایند تولید ضایعات رادیواکتیو و سمی هسته ‎ای است که باید در انبارهای مخصوص نگهداری شود و از ورود آن ‎ها به طبیعت جلوگیری کرد. متاسفانه پایداری ضایعات رادیواکتیو بسیار زیاد است و برای تجزیه شدن نیمی از آن‎ ها به ۵۷۳۰ سال زمان نیاز است.

ساخت باتری ‎های با دوام از الماس و ضایعات اتمی ضایعات رادیواکتیو

دانشمندان دانشگاه Bristol Cabot موفق شدند تا از این زباله ‎های بسیار خطرناک و سمی، باتری‎ های دارای الماس با عمر بسیار بالا تولید کنند. در این روش به گرافیت رادیواکتیو گرما داده می ‎شود تا مواد رادیواکتیو آن به صورت گاز خارج شود. این گاز پس از گرما دیدن و خنک شدن به فرمی همانند الماس تبدیل می ‎شود.

وقتی این الماس ‎ها در کنار ماده رادیواکتیو دیگری قرار بگیرند شروع به تولید جریان ضعیفی از الکتریسیته می‎ کنند. با قرار دادن یک الماس غیر رادیواکتیو دیگر در کنار این محصولات، پرتوهای غیر مضر جذب الماس می‎ شود که از آن می ‎توان برای تولید برق با بازده نزدیک به ۱۰۰ درصد استفاده کرد.

این الماس ‎ها که همانند باتری عمل می‎ کنند دارای عمر بسیار طولانی هستند. برای نصف شدن میزان انرژی آن ‎ها حدود ۷۷۴۶ سال زمان نیاز است. به همین دلیل گزینه ‎ای مناسب برای استفاده در شرایطی هستند که امکان شارژ کردن یا تعویض باتری ‎ها وجود ندارد.

به کمک روش ذکر شده می ‎توان به کاهش تولید زباله‎ های اتمی هم کمک شایانی کرد. در ۴۰ سال گذشته فقط ایالات متحده حدود ۸۴ هزار تن زباله رادیواکتیو تولید کرده است. تولید چنین باتری‎ هایی می‎ تواند موجب پدیدار شدن انقلابی بزرگ در حوزه فناوری هم شود.

بروز ترین اخبار دنیای تکنولوژی را در کانال رسمی برسام دنبال کنید.
منبع: Futurism

نظر خود را بنویسید

لطفا نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید