شركت‌هاي بزرگ توليد‌كننده محصولات كامپيوتري كم‌كم دارند به اين نتيجه مي‌رسند كه مي‌توان با ساخت محصولاتي با طراحي كلاسيك طيف خاصي از كاربران را كه علاقه خاصي به طراحي خشك و صنعتي محصولات IT ندارند به سمت محصولات خود جلب كنند.

به گزارش ایتنا، بعد از آن‌كه شركت Asus در حركتي جديد مدلي از نت‌بوك‌هاي خود را با طراحي خاص وارد بازار كرد، شايد كمتر كسي تصور مي‌كرد كه به اين زودي‌ها شاهد ارائه محصولاتي ديگر از اين نوع باشيم. اما از آنجا كه غول كره‌اي براي ارائه محصولات جديد هيچ‌گاه دست از تلاش بر‌نمي‌دارد، سامسونگ در اقدامي تازه هاردديسكي اكسترنال با طراحي جالب به بازار عرضه كرده كه از نظر بچه‌هاي عصرشبكه واقعاً براي كساني طراحي شده است كه مي‌خواهند يك هاردديسك اكسترنال خاص در كنار نت‌بوك يا نوت‌بوك خاص خود داشته باشند.

هاردديسك G2 Portable شركت سامسونگ يك محصول خاص (از لحاظ طراحي) در بين هاردديسك‌هاي اكسترنال ارائه‌شده در بازار است.

در سطح رويي اين محصول از پلاستيك براق با تعداد زيادي دايره‌ كوچك كه نسبت به يكديگر با شيب خاصي قرار دارند، استفاده شده كه الهام گرفته شده از برگ درختان بائوباب Baobab است و اين موضوع باعث جذابيت دوچندان اين هاردديسك شده است.

در اين قسمت يك ديود نوري تعبيه شده كه در حالت عادي قابل رؤيت نيست، اما هنگامي كه هاردديسك را به كامپيوتر وصل مي‌كنيد، اين ديودنوري كه در نزديكي پورت USB تعبيه شده است، قابل رؤيت خواهد بود(در مدل مشكي رنگي كه در اختيار ما بود از ديود‌نوري آبي رنگ استفاده شده بود).

اين محصول در چهار رنگ سبز زيتوني، آبي فيروزه اي، سفيد درخشان و مشكي كبالتي به بازار عرضه خواهد شد كه اين تنوع ست كردن رنگ نوت بوك با هارد اكسترنال را براي افراد با سليقه خاص امكان‌پذير مي‌سازد.

بیشتر بدانید:   چگونه فضاي هارد دیسک را خالي كنيم؟

سامسونگ براي جلوگيري از ايجاد خراش در سطح زيرين اين محصول بر‌خلاف بخش رويي، از پلاستيك مات باكيفيتي استفاده كرده كه توازن بين اين دو سطح را چندان به‌هم نمي‌ريزد. در لبه‌هاي كناري هاردديسك به‌جز پورت mini USB كه براي ارتباط هاردديسك با وسايل مختلف مورد استفاده قرار مي‌گيرد، يك لوگوي سامسونگ درج شده است كه هنگام قرار دادن هاردديسك روي ميز به خوبي قابل رؤيت است(البته اگر هاردديسك را از قسمت جلويي به سمت خود قرار دهيد). همين طور گوشه‌هاي محصول طوري طراحي شده كه كه با كمي انحنا از ايجاد خراش در هنگام حمل و نقل جلوگيري كند.

همچنين نكته قابل ذكر ديگر در باره اين محصول، سازگاري آن با محيط زيست است.
عدم استفاده از هالوژن‌ها، نويز كم و مصرف برق پايين اين محصول به علاوه سازگاري با RoHS آن را مانند ساير محصولات سامسونگ در رديف “طبيعت دوستان” قرار مي‌دهد.

محصول مورد آزمايش ما يك محصول پانصد گيگابايتي با شناسه HX-MU050DC است كه سامسونگ داخل آن از يك هاردديسك 5/2 اينچي Spinpoint M7 با هشت مگابايت حافظه داخلي و سرعت 5400 دور در دقيقه استفاده كرده است.

براساس اطلاعات ارائه شده، اين هاردديسك از فناوري‌هايSilent Seek و Noise Guard پشتيباني مي‌كند كه اين موضوع باعث كاهش ميزان نويز در آن شده است.

براي تست، هاردديسك را به سيستمي با پردازنده Athlon X2 7750، مادربورد Asus M3A79-T Deluxe، دو گيگابايت حافظه DDR2 800 متصل كرديم كه براي بيشتر كاربران قابل خريد است. براي شروع تست به سراغ برنامه HD Tune Pro نسخه 4.5 رفتيم.

در اين نرم‌افزار در حالت Read به ترتيب در حالت حداقل، ميانگين، حداكثر سرعت خواندن، Burst Speed و دسترسي اتفاقي امتياز 7/22، 8/30، 2/30، 2/31 مگابايت در ثانيه و 1/18 ميلي‌ثانيه به‌دست آمد كه در مقايسه با امتياز‌هاي هاردديسك Elite شركت WD نتيجه خوبي است.

براي بررسي دقيق‌تر، تست را با برنامه HD Tach نسخه 3.0.4.0 انجام داديم كه در اين حالت در وضعيت‌هاي 8 و 25 مگابايت ميانگين سرعت نوشتن اين هاردديسك حدود 6/31 مگابايت در ثانيه بود.

براي تست سرعت نوشتن، يك پوشه 2610 مگابايتي را كه شامل 91 زير پوشه و 4149 فايل بود، در اين محصول كپي كرديم كه اين عمل در مدت 3 دقيقه و 23 ثانيه انجام شد كه با وجود تعداد فايل‌ها زمان مناسبي است.

بیشتر بدانید:   PMP جدید شبیه iPhone

مزايا:
طراحي جالب سطح رويي هاردديسك، كارايي مناسب در مقايسه با قيمت، صداي كم هنگام كار، گرماي مناسب در مدت طولاني، وجود نرم‌افزار Auto backup براي پشتيبان‌گيري و Secret Zone براي ايجاد يك فضاي امن براي محافظت از اطلاعات، زمان آماده به‌كار شدن مناسب (حدود نه ثانيه)

معايب:
احساس لرزش هنگام به دست گرفتن هاردديسك(از آن سخت‌گيري‌هاي خاص است ديگر!)

مشخصات فني
نوع هاردديسك: اكسترنال
ظرفيت و نوع هاردديسك: 500 گيگابايت، 5/2 اينچي
ميران حافظه داخلي و سرعت چرخش هاردديسك: 8 مگابايت- 5400 دور در دقيقه
نوع رابط: USB 2.0
سيستم‌عامل‌هاي قابل پشتيباني: Windows XP، Windows Vista، Windows 7 وMac
سايت و شماره تماس:‌www.samservice.com-
گارانتي و قيمت: سام سرويس،91500 تومان
كارايي: 87 از 100
امكانات و طراحي: 90 از 100
قيمت : 88 از 100
امتياز كل: 88.3 از 100

نظر خود را بنویسید

لطفا نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.