شرکت IBM که به شرکت‌کنندگان يک همايش امنيتي در استراليا حافظه‌هاي USB ويروسي هديه داده بود، بابت اين اتفاق عذرخواهي کرد.

به گزارش همکاران سیستم، اين حافظه‌هاي USB به صورت رايگان در اختيار افرادي قرار گرفته بود که به همايش شرکت IBM در کشور استراليا موسوم به AusCert رفته بودند.

“گلن وايتويک”(Glenn Wightwick) مدير مرکز فناوري شعبه IBM در استراليا در نامه‌اي که به دست شرکت‌کنندگان در همايش AusCert رسيده، نوشته است: «متاسفانه ما دريافتيم که برخي از اين حافظه‌هاي USB شامل يک بدافزار مي‌شود و ما احتمال مي‌دهيم که کليه اين دستگاه‌هاي USB مشکل ياد شده را داشته باشند».

در ادامه اين نامه آمده است: «اين بدافزار هم‌اکنون با تعداد زيادي از نرم‌افزارهاي ضدويروس تشخيص داده شده و از سال 2008 شناسايي شده است. اين بدافزار با نام‌هاي مختلف شناخته مي‌شود و فايل‌هاي Setup.exe و Autorun.ini را در خود جا داده است. اين بدافزار زماني منتشر مي‌شود که USB آلوده شده به رايانه شخصي يا سرور مبتني بر سيستم‌عامل ويندوز متصل شود و در اين حالت فايل‌هاي Setup.exe و Autorun.ini به صورت خودکار اجرا مي‌شوند». در اين نامه نحوه غيرفعال کردن و از بين بردن اين بدافزار نيز آمده است.

“رندي آبرامز”(Randy Abrams) مدير مرکز آموزش‌هاي فناوري شرکت امنيتي ESET در اين خصوص توضيح داد: «اين نخستين باري نيست که IBM چنين اشتباهي را انجام مي‌دهد. در سال 2002 نيز شرکت IBM حافظه‌هاي USB را عرضه کرده بود که شامل ويروس مي‌شد».

البته بايد توجه داشت که اين جريان در کنفرانس AusCert براي نخستين بار رخ نمي‌دهد. دو سال قبل يک بدافزار در حافظه‌هاي USB شرکت Telstra که در اختيار شرکت‌کنندگان قرار داده شده بود نيز کشف شد.

نظر خود را بنویسید

لطفا نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.