سوني دوربين سوپرزوم خود را در ابعادي کوچک روانه بازارهاي بين‌المللي کرد.

به گزارش عصرارتباط، تا سال‌هاي متمادي دوربين‌هاي کامپکت موجود در بازار همگي به لنز‌هايي با زوم اپتيکال سه برابر مجهز بودند اما با پيشرفت علم، سازندگان به اين نتيجه رسيدند که هيچ وحي منزلي در اين زمينه وجود ندارد و مي‌توان دوربين‌هاي کوچکي با زوم بالاتر نيز ساخت. بدين ترتيب دوربين‌هاي کامپکت نسل بعدي به لنزهايي با بزرگنمايي 3/6، 4 و 5 برابر مجهز شدند و به تدريج رده سوپرزوم‌هاي جيبي از گروه دوربين‌هاي فشرده جوانه زد که امروزه گروهي پرفروش محسوب مي‌شود. در اين قسمت با دوربين Cybershot DSC-W370 سوني آشنا مي‌شويم که به سادگي در جيب جاي گرفته و قابليت‌هاي فراوان آن همراه زوم هفت برابر نياز عادي هر عکاسي را به خوبي برطرف مي‌کند.

بدنه دوربين W370 با ظاهر کارت‌مانند و نازک دوربين‌هاي سري T تفاوت آشکاري دارد و بي‌شک جاي‌دادن يک لنز زوم هفت برابر در بدنه‌اي کوچک وقت زيادي از طراحان گرفته اما مي‌توان دستگاه را با کمترين فشار در جيب شلوار جاي داد و آن را همه جا همراه برد. در بخش جلويي دستگاه لنز آن ديده مي‌شود که مهم‌ترين عامل تمايز آن با دوربين‌هاي ديگر اين سري است. لنز به کار رفته در W370 ضمن داشتن فاصله کانوني 34 تا 238 ميلي‌متر بزرگنمايي هفت برابر دارد و گشودگي ديافراگم آن طي زوم بين f/3.6-f/5.6 تغيير مي‌کند. اين لنز به لرزه‌گير اپتيکال مخصوص سوني مجهز شده و نام Optical SteadyShot  روي بدنه نيز مويد اين اصل است. به جز لنز تنها يک فلاش، ميکروفون و لامپ AF در بخش جلويي ديده مي‌شود که مورد اخير براي نور دادن به سوژه در تاريکي جهت کمک به سيستم وضوح‌يابي دستگاه کاربرد دارد. در پشت لنز جالب توجه دوربين سنسور 14 مگاپيکسلي آن نصب شده که ابعاد کوچکي دارد و هيچ فناوري جديدي در ساخت آن به کار نرفته و به همين دليل نمي‌توان در تاريکي يا حساسيت‌هاي بالاتر از آن انتظار معجزه داشت. باتري ليتيومي اين دوربين از نوع K انتخاب شده و با هر بار شارژ کامل براي ثبت حدود 230 تصوير کفايت مي‌کند. اگر فکر مي‌کنيد خريد يک دوربين سوني به معناي صرف هزينه براي خريد کارت‌هاي حافظه مخصوص اين برند است بايد بدانيد که سوني در ساخت آخرين دوربين‌هاي خود طي اقدامي ستودني شکافي جداگانه براي کارت‌هاي SD در نظر گرفته که مي‌توان آن را با کارت‌هاي در دسترس و حجيم SDHC پر کرد.

همانند بسياري از کامپکت‌هاي امروزي دوربين W370 نيز فاقد چشمي اپتيکال است و کاربر بايد از نمايشگر سه‌اينچي دستگاه براي نمايش دنياي خارج استفاده کند. اين نمايشگر رزولوشني برابر 230 هزار پيکسل دارد و با پوششي مناسب از مواد ضدانعکاس پوشش داده شده است. در بخش فوقاني بدنه دستگاه تنها مي‌توان دکمه‌هاي روشن و خاموش و شاتر دستگاه را مشاهده کرد و در طرف ديگر آنها بلندگوي داخلي نصب شده که براي پخش اصوات مزاحم منوهاي دوربين و صداي فيلم‌ها کاربرد دارد. دکمه‌هاي زوم، انتخابگر حالات و دکمه‌هاي چهارجهته به ترتيب از بالا به پايين در سمت راست نمايشگر تعبيه شده‌اند و دکمه‌هاي منو، پاک کردن و مرور تصاوير نيز در لابه‌لاي آنها ديده مي‌شوند. انتخابگر حالات عکاسي اين دوربين فاقد حالات تنظيم دستي است و براي ثبت عکس‌هاي خلاقانه بايد سکان را به حالت خودکار هوشنمد سوني سپرد. دکمه‌هاي چهارجهته براي انتخاب حالت فلاش، تايمر، تشخيص چهره و حجم اطلاعات نمايشگر کاربرد دارند و هيچ دکمه‌اي براي انتخاب ماکرو، نوردهي يا حساسيت روي بدنه تعبيه نشده است.

روشن شدن اين دوربين حدود 2/7 ثانيه طول مي‌کشد که چندان سريع نيست و سرعت وضوح‌يابي دستگاه نيز چنگي به دل نمي‌زند. اين دوربين در حالت وايد و تله مي‌تواند با سرعتي در حدود 0/7 تا 0/8 ثانيه عکاسي کند که علت احتمالي اين امر فقدان پردازنده Bionz سوني و بزرگ بودن لنز دستگاه است. فقدان دکمه ماکرو محدوديتي براي عکاس ايجاد نمي‌کند چون حالت خودکار هوشمند دستگاه به محض نزديک شدن فرد به سوژه، حالت ماکرو را فرا مي‌خواند. اين دوربين جزو نخستين دوربين‌هاي فاقد سنسور Exmor R است که مي‌تواند با يک حرکت دست عکس‌هاي پانورامايي بگيرد. وجود خروجي HDMI روي بدنه دوربين نشان‌دهنده قابليت‌هاي HD دستگاه است و در حقيقت مي‌توان با W370 کليپ‌هاي تصويري را با ابعاد 1280 در720 پيکسل و سرعت 30 فريم در ثانيه ثبت کرده و در اين ميان از مزاياي زوم اپتيکال نيز بهره‌مند شد. با اين‌که لنز نصب شده روي W370 بزرگنمايي زيادي دارد اما کيفيت اپتيکي آن چندان زياد نيست. گوشه‌هاي تصوير در اين دوربين وضوح خوبي ندارند و پديده تداخل رنگي در اين بخش‌ها به خصوص در سوژه‌هاي متضاد به خوبي جلب توجه مي‌کند. اين پديده گاه در دوربين‌هاي سوني داراي لنز کارل زايس نيز ديده مي‌شود و در نتيجه نمي‌توان آن را به سازنده لنز نسبت داد. عکس‌هاي خروجي از اين دوربين تا حساسيت 200 نماي خوبي دارند و عکس‌هاي با حساسيت 400 را نيز مي‌توان با اندکي ويرايش براي کارهاي عادي به کار برد اما با بالاتر رفتن ISO از مقدار جزييات عکس‌ها کاسته شده و اين عکس‌ها براي چاپ در ابعاد بزرگ‌تر مناسب نيستند. اگر به دنبال دوربيني کوچک با زوم زياد و کيفيت ساخت خوب مي‌گرديد و داشتن حالت فيلمبرداري HD با زوم اپتيکال برايتان مهم است دوربين W370 سوني انتخابي شايسته خواهد بود.

نظر خود را بنویسید

لطفا نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.