محققان دانشگاه یوتا به تکنولوژی دست یافتند که به عینک های هوشمند این امکان را می دهد که بر اساس تمرکز کاربر روی روی محل یا چیزی، فارغ از دور یا نزیک بودن آن، بر روی آن فوکوس خواهد کرد.

به گفته مدیر تحقیقات دانشکده برق و کامپیوتر دانشگاه یوتا آقای Carlos Mastrangelo افراد عینکی بر اساس وضعیتشان معمولا در طول روز چندین بار عینک خود را تغییر می دهند یا بر می دارند تا بتوانند بر روی موضوعی که تمرکز کرده اند، راحت تر نگاه کنند.

عینک های هوشمند روی تصاویر دور یا نزدیک اتوماتیک فوکوس می کنند
عینک های هوشمند روی تصاویر دور یا نزدیک اتوماتیک فوکوس می کنند

معمولا افرادی که ۴۰ یا ۵۰ سال عمر می کنند به دلیل خستگی و کاهش قدرت ماهیچه های اطراف چشم، قدرت بینایی خود و امکان تمرکز بهتر را از دست می دهند. به همین دلیل هر چند وقت یکبار نیز باید عینک و درجه قدرت آن را تغییر دهند.

نقطه تمرکز این تکنولوژی گلیسرین استفاده شده در لنزهای عینک است. این ماده که بی بو، خوردنی و غیر مضر است، با استفاده از غشایی که آنرا محافظت و البته کنارل می کند بر روی لنز قرار گرفته و بر اساس وضعیتی که از طریق سیستم های هوشمند به آن داده می شود، قابلیت های مختلفی را در مقابل چشم کاربر قرار می دهد.

عینک های هوشمند روی تصاویر دور یا نزدیک اتوماتیک فوکوس می کنند
عینک های هوشمند روی تصاویر دور یا نزدیک اتوماتیک فوکوس می کنند

قاب این محصول از ابزارهای الکتریکی و باتری تشکیل شده است. بر روی آن از مادون قرمز استفاده شده تا فاصله لنز با چیزی که کاربر بر روی آن تمرکز کرده را تشخیص دهد و از طریق آن محرک ها را تنظیم کند.

سوال مهمی که پرسیده می شود، سرعت تغییر وضعیت به حالت های مختلف است. این عینک به ظاهر می تواند در کمتر از ۱۴ میلی ثانیه به حالت جدید تغییر کند.

بیشتر بدانید:   گزارش تصویری از روز سوم الکامپ ۱۳۹۶

جالب تر اینکه در کنار این عینک نرم افزاری داده می شود که نسخه پزشک را دریافت کرده و به عینک دستور جدید می دهد. حال هر بار که دستور پزشک تغییر کرد، نیاز به عینک جدید نخواهید داشت!

این محصول در نمایشگاه CES به عنوان نوآوری جدید مورد توجه بازدید کننده ها قرار گرفت و تنها نکته ای که در آن به چشمی می خورد، طراحی نامناسب آن ات که می بایست بهبودهای زیادی داده شود.

قرار است شرکتی تولید تجاری این محصول را بر عهده گرفته و تا حداکثر سه سال آینده به صورت عمومی وارد بازار شود.

نظر خود را بنویسید

لطفا نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید