بر اساس مذاکرات صورت گرفته از سوی سازمان صدا و سیما با چند شرکت تولید کننده دستگاههای تبدیل کننده فرستنده آنالوگ به دیجیتال تا پنج سال آینده فرستنده های تلویزیونی کشور به سیستم پخش دیجیتال تبدیل می شوند تا تصاویر با کیفیت بالاتری ارائه شوند.

به گزارش خبرنگار مهر، براساس آمارهای به دست آمده هم اکنون حدود 18 تا 20 میلیون تلویزیون در کشور وجود دارد که فرستنده تلویزیونی آن به صورت آنالوگ است اما با مذاکراتی که سازمان صدا و سیما با سه شرکت تولیدکننده گیرنده های دیجیتال داشته است سیگنال دریافتی تلویزیونهای آنالوگ تا پنج سال دیگر به تدریج به دیجیتال تبدیل می شود. البته شرکتهایی هم اکنون در این زمینه تولیداتی داشته اند که به صورت موردی قابل استفاده در کشور است.

با دیجیتالی شدن سیگنالهای دریافتی، تصاویر تلویزیونی در تمامی کشور بدون مشکل برفک و سایه پخش می شود و امکان افزایش حجم کانالها تا چندین برابر وجود خواهد داشت.

محسن حسین پور یکی از مدیران شرکت گسترش انفورماتیک در مورد این طرح به مهر گفت: سازمان صدا و سیما مذاکراتی با شرکت گسترش انفورماتیک و دو شرکت خصوصی دیگر انجام داده که بر اساس آن طراحی و تولید انبوه گیرنده های دیجیتالی در کشور آغاز می شود که این گیرنده ها به نوعی مبدل سیگنال آنتنهای آنالوگ به دیجیتال است.

وی گفت: براساس این طرح قرار است هر یک از شرکتها سالانه مقادیری از این دستگاهها را در کشور تولید کنند تا ظرف پنج سال آینده تمامی گیرنده های تلویزیونی، تصاویر را به صورت دیجیتال دریافت کنند.

حسین پور با بیان اینکه این دستگاهها “DVB-T” نام دارد و در منازل برای تبدیل فرستنده تلویزیونی قرار می گیرد افزود: نمونه این دستگاه تولید شده و مرحله تولید انبوه آن از خرداد ماه آغاز خواهد شد.

مدیر سرمایه گذاری شرکت گسترش انفورماتیک با بیان اینکه طراحی و تولید گیرنده های دیجیتال توسط شرکتهای مادیران و سامسونگ نیز در کشور در حال انجام است ادامه داد: این دستگاه مبدلی برای آنتنهای آنالوگی است که هم اکنون از طریق تلویزیون دریافت می شود.

به گفته حسین پور طراحی و ساخت نمونه اولیه این دستگاه حدود 300 میلیون تومان هزینه برای شرکت گسترش انفورماتیک داشته و طبق برآوردهای اولیه تولید انبوه آن حدود 12 میلیارد تومان سرمایه در گردش نیاز خواهد داشت.

وی اضافه کرد: شرکت گسترش انفورماتیک ظرفیت تولید سالانه 750 هزار دستگاه “DVB-T” را خواهد داشت.

حسین پور با بیان اینکه نمونه آزمایشی این طرح در چندین نقطه از کشور تست شده است به مهر گفت: 14 کانال روی این دستگاه تست شده که به غیر ازهشت کانال متعارف می توان به کانال جام جم، پرس تی وی، العالم و کانال استانی اشاره کرد.

وی خاطرنشان کرد: با اجرایی شدن طرح ایجاد گیرنده های دیجیتال در منازل، تلفنهای همراهی که قابلیت دریافت فرستنده را داشته باشند نیز می توانند تصاویر تلویزیونی دیجیتال دریافت کنند.

نظر خود را بنویسید

لطفا نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.