وزير ارتباطات ضمن تشريح محورهاي تحول شركت زيرساخت در سال جاري از كاهش قيمت پهناي باند براي اپراتورها خبر داد و گفت: با اين اقدام، كاهش قيمت براي كاربران نهايي اينترنت نيز محقق خواهد شد.

رضا تقي پور در گفت‌وگو با فارس در پاسخ به اين سوال كه ” در مراسم معارفه مديرعامل زير ساخت از لزوم تحول در زير ساخت صحبت كرديد كه برداشت‌هاي مختلفي از اين تحول شده، منظورتان از تحول چيست و انتظارتان اين است كه زيرساخت به چه سمتي پيش مي‌رود، گفت: تحول معني عميق و بلندي دارد و از تحول در نوع نگرش به مأموريت آغاز مي‌شود و تحول درون سازمان، كيفيت نيروي انساني و مديريت را در بر مي‌گيرد.

” شبكه ملي اينترنت ” اولين محور تحول در زيرساخت

وي ” شبكه ملي اينترنت ” را مهم‌ترين تحول زيرساخت خواند و افزود: مهم‌ترين تحولي كه در زيرساخت انجام خواهد گرفت توسعه شبكه‌ها و پهناي باند در داخل كشور است، چيزي كه از آن به اسم “شبكه ملي اينترنت ” نام مي‌بريم.

وي تاكيد كرد: اولين تحول در زيرساخت اين است كه شبكه ملي اينترنت را به نحوي كه منبع بومي همه خدمات الكترونيك باشد آماده كنيم.

وي ادامه داد: اين شبكه بايد در برنامه پنجم محقق شود و به اين معني است كه بايد در داخل كشور پهناي باند كافي براي پاسخ‌گوي به عمده نيازها در دولت الكترونيك، ‌تجارت الكترونيك، بانكداري و آموزش الكترونيك باشيم.

تقي پور خاطر نشان كرد: در مرحله اول برآورد اينكه براي مثال 3 سال ديگر چقدر از سازمان‌ها آماده هستند تا محتوايشان را در اين شبكه‌ها جاري كنند كار سختي است.

“توسعه پهناي باند بين‌الملل ” محور دوم تحول امسال زير ساخت

بیشتر بدانید:   دگرگونی در صفحه دسکتاپ با گنوم ۳

وزير ارتباطات محور دوم تحول در زيرساخت را “توسعه پهناي باند بين‌الملل ” عنوان كرد و افزود: بايد بتوانيم ارتباطا‌ت‌مان را با كشورهاي همسايه و ساير كشورها از مسير شبكه‌هاي موجود توسعه دهيم و اين نكته‌اي است شايد كمتر به آن توجه شده و آسيب‌پذير هستيم و بعضاً وقتي كابلي قطع مي‌شود به سختي مي‌توانيم اين آسيب را جبران كنيم.

وي در پاسخ به اين سوال كه منظورتان افزايش تعداد درگاه‌ها است، گفت: بله. افزايش درگاه‌ها كه منجر به افزايش پهناي باند نيز مي‌شود و اين مورد نيز در برنامه كار زير ساخت قرار دارد.

سومين محور تحول زيرساخت، HOB شدن در منطقه

تقي پور محور بعدي را “ترانزيت ترافيك از طريق HOB شدن در منطقه ” نام برد و گفت: در نهايت بايد بتوانيم به صورت HOB منطقه ترافيك كشورهايي كه مسير عبوري‌ آنها الزاماً از خاك ايران است را ترانزيت كنيم.

وزير ارتباطات موقعيت جغرافيايي ايران را فرصتي ويژه براي كشور برشمرد و افزود: از اين طريق مي‌توانيم علاوه بر تأمين پهناي باند لازم براي كشور، درآمد خاصي نيز بدست‌ آوريم كه باعث رونق و توسعه ارتباطات الكترونيكي خواهد شد.

محورهاي تحول امسال در امتداد محور برنامه‌هاي سال پيش

وزير ارتباطات در خصوص اينكه ” براساس گفته شما برنامه‌ تحول زيرساخت اينترنت ملي، افزايش درگاه‌ها و HOB شدن در منطقه است و اين اهداف از جمله برنامه‌هايي است كه از سال‌هاي گذشته در اين شركت آغاز شده، گفت: بله، شايد عناوين قبلاً نيز وجود داشته اما به هر صورت در حال حاضر يك وضعيت و پهناي باند مشخصي داريم و چيزي كه پيش‌بيني كرده‌ايم ظرفيت داخل كشور در بهترين حالت مي‌تواند به 240 گيگابيت بر ثانيه برسد كه با طرح‌هاي جديد پيش‌بيني شده بايد تا پايان برنامه 4 برابر شود.

بیشتر بدانید:   Simulia Abaqus نرم‌افزاري براي دانشجويان رشته مکانيک

وي ادامه داد: اين به معني لزوم تغيير سبك مديريت و كيفيت نيروي انساني است و مسائل زيادي بايد اتفاق افتد تا اين نتايج حاصل بشود و به نظر من اين‌ها به معني تحول است.

تقي پور گفت: اينكه ما چند سال گفته باشيم كه مي‌خواهيم HOB بشويم ولي نشديم، بايد برگرديم ببينيم كه چه مشكلي وجود داشته و اين قابليت‌ها را ايجاد كنيم و بعد به نتيجه برسيم.

انجام بررسي‌ها براي كاهش قيمت پهناي باند عمده

تقي‌ پور درخصوص آخرين اخبار در زمينه كاهش تعرفه‌هاي اينترنتي گفت: طبق آنچه قبلاً نيز عرض كرده‌ام، نكته اصلي در كاهش قيمت اينترنت، كاهش قيمت تمام شده از ترانزيت پهناي باند و اجاره كانال‌‌هاي فيبر نوري در كشورهاي مختلف براي رساندن به داخل كشور است.

وي افزود: بخشي ديگر قيمت نيز مربوط به داخل كشور است و بايد تلاش كنيم اپراتورها و زيرساخت‌ نيز سهم خود را در قيمت خدمات پايين بياورند.

تقي پور خاطر نشان كرد: بررسي‌هاي لازم انجام شده و سعي ما بر اين است كه كاهش قيمت در پهناي باند عمده را براي اپراتورها اعمال كنيم و به نسبت آن بايد با ادامه كار، كاهش قيمت براي كاربران نهايي اينترنت نيز اتفاق بيفتد.

تجديد ساختار موسسه تحقيقات ICT با تدوين راهبرد كاري

وزير ارتباطات همچنين در خصوص موسسه تحقيقات ICT و سوالات مطرح شده در خصوص خروجي‌هاي مفيد و كاربردي اين موسسه و در پي آن لزوم تغيير و تحول احتمالي در روش كار موسسه ICT، اظهار داشت: يكي از برنامه‌هاي ما اين است كه اين موسسه نيز حوزه ماموريت و برنامه‌هايش بايد متحول شود كه اين بحث نيز شروع شده است.

بیشتر بدانید:   نقد و بررسی نرم‎افزار Premiere Pro CS6

وي با اشاره به تدوين حوزه‌هاي راهبردي براي موسسه ICT در سال جاري ادامه داد: ما حوزه‌هاي راهبردي كه موسسه تحقيقات ICT بايد در‌آنها وارد شود را شناسايي كرده‌ايم و راهبردي براي اين موسسه تدوين شده است.

گرايش جديد مؤسسه تحقيقات ICT: نرم‌افزار و امنيت فضاي تبادل اطلاعات

تقي پور گرايش اين موسسه در سال جاري را به سمت نرم‌افزار و امنيت فضاي تبادل اطلاعات متمايل دانست و خاطر نشان كرد: با راهبرد جديد تعريف شده بايد بيشتر گرايش موسسه را به سمت نرم‌افزار و امنيت فضاي تبادل اطلاعات ببريم و بر همين اساس نيز هم‌اكنون همان طور كه شما هم گفتيد تجديد ساختار در اين موسسه در حال انجام است.

وزير ارتباطات افزود: ما پروژه هايي را از اين موسسه خواسته‌ايم كه موضوعات روز و داراي نتايج هدفمند و كاربري مشخص باشد و از جمله مهم ترين اين پروژه ها براي مثال طراحي شبكه ملي اينترنت را به اين موسسه سپرده‌ايم كه بلافاصله پس از طراحي بايد اجرا شود.

به گزارش فارس، موسسه تحقيقات ICT به گفته‌اي بازوي تحقيقاتي و مشاوره‌اي وزارت ICT به حساب مي‌آيد و پروژه‌هاي تحقيقاتي خود را با برون‌سپاري‌ انجام مي‌دهد. اخيراً و در فروردين‌ماه اين موسسه اقدام به انتشار فراخواني در زمينه وايمكس كرده كه شايد امروز زمان مطالعه در مورد وايمكس و يا چنين فناوري‌هايي گذشته است. مسائلي از اين قبيل، ابهاماتي را در خصوص خروجي‌هاي مفيد و كاربردي اين موسسه به وجود آورده است و در اين شرايط شفاف سازي در مورد نحوه‌ي خرج بودجه 60 ميلياردي سال گذشته و يا تغيير و تحول احتمالي روش كار اين موسسه بيشتر از گذشته احساس مي‌شود.

نظر خود را بنویسید

لطفا نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.