مسلم است که هر شبکه اجتماعی‌ ای دوست دارد، اعضای بیشتری را به سوی خود بکشاند و برای آنها اعتیادآورتر باشد، طوری که آنها دائم در همان شبکه اجتماعی بمانند و کمتر سراغ شبکه‌ های اجتماعی دیگر و سایت‌ها و وبلاگ‌ها بروند. لایک کامنت در اینستاگرام هم قابلیت جدید است تا کاربران بیشتری به سمت خود بکشاند.

در اینستاگرام هم می توانید به کامنت ها لایک بدهید

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات برسام و به نقل از یک پزشک، ر راستای چنین سیاستی، اینستاگرام، از امروز اجازه می‌دهد که برای کامنت‌ ها هم لایک بگذارید. این امر البته ممکن است، مزایایی داشته باشد و در نگاه ساده‌ انگارانه نخست، باعث افزایش دقت کاربران در کیفیت کامنت‌ های ارسالی و کاهش فحاشی‌ های اینترنتی شود. (البته تحول دیگر در همین راستای پیشگیری از دریافت کامنت‌ های ترول‌ ها، امکان غیرفعال کردن کامنت‌ های در پای برخی از عکس‌ هاست، یعنی اگر احساس می‌ کنید که جنس عکس-نوشته‌ ای طوری است که باعث هجوم افراد مزاحم می‌شود، می‌ توانید از اول کامنت‌ ها را غیرفعال کنید.)

در اینستاگرام هم می توانید به کامنت ها لایک بدهید

در اینستاگرام هم می توانید به کامنت ها لایک بدهید

اما از سوی دیگر، اگر خوب دقت کنیم، این روند لایک‌ بازی در درازمدت، بر جامعه آنلاین اثرات مناسبی نمی‌ گذارد.

تا پیش از ظهور شبکه‌های اجتماعی، ما در مورد کارهایمان نظر چند عضو نزدیک خانواده، کارشناس یا دوست و همکار را می‌ خواستیم، آنها هم سعی می‌ کردند با دقت به ما پاسخ بدهند. اما حالا هر آدمی، از هر سوی دنیا که با عوالم و درونیات ما هیچ آشنایی ندارد، می‌ تواند با لایک و نظر، روی کار ما تأثیر بگذارد.

میزان لایک، تعداد کامنت و مقدار بازدید، شاید در کوتاه‌ مدت اثری روی ما نگذارند، اما در میان‌ مدت باعث عادت پیدا کردن به یک نوازش آنلاین می‌ شوند. ما آدم‌ها انسان‌هایی لذت‌جو هستیم. وقتی عادت کنیم که با لایک بیشتر شاد بشویم، به نوعی شرطی می‌شویم و بعد از مدتی به خودمان می‌آییم و می‌بینیم که تبدیل به یک ماشین بی‌روح شده‌ایم که یکی از بهانه‌های اصلی خشنودی‌اش در زندگی درج مطالب و عکس‌ها و نوشته‌ های محبوب و لایک‌گیر شده است.

متوجه خواهیم شد که این روند ما را از آنی که واقعا بوده‌ایم دور کرده، در مواردی هویت اصلی و هویت آنلاین‌ مان را دوگانه کرده و گاهی هم از اساس ما را تغییر داده است.

کمی که بیشتر بگذرد، حتی ممکن است در صورت عدم دریافت نوازش آنلاین و رها شدن میانجی‌های عصبی شیمیایی در مغز، احساس اضطراب هم به ما دست بدهد. بنابراین شما ممکن است به مسافرت بروید و وقتی برای دریافت دوز روزانه لایک و تحسین آنلاین نداشته باشید و در شرایطی که باید از زیبایی پیرامون خودتان لذت ببرید، به صورت متناقضی احساس کمبود لایک می‌کنید! گرچه ممکن است همان زمان هم یکی از اهداف مهم سفرتان جمع‌آوری عکس برای دریافت لایک اینستاگرامی باشد!

اما تأثیر طولانی‌ مدت مرض خشنودی با لایک به گمان هراس‌انگیز می‌تواند باشد.

لایک کامنت در اینستاگرام یا هر شبکه ی اجتماعی دیگر از یک سرگرمی کوچک شخصی، به یک ماده اعتیادآور اجتماعی و ابزاری برای یکسان‌ سازی و نرمال کردن همگانی تبدیل می‌شود. اساس تکامل و پیشرفت ما آدمیان این بوده که هر از چند گاه در میان ما، یک آدم متفاوت و تابوشکن پیدا شود که بی‌اعتنا به همه قواعد قبلی، چیز نویی را خلق کند. اما وقتی جامعه از طریق ابزار لایک، نرمال‌سازی می‌شود، آدم‌ هایی که استعداد متفاوت بودن را هم دارند به دام همرنگی به جماعت و تلاش برای تحسین‌برانگیز نمودن و نه تأثیرگذار شدن برمی‌آیند. البته آدم‌های واقعا متفاوت، در هر حال به نوعی گلیم خود را از آب بیرون می‌کشند، اما در این میان بسیاری از آنهایی که اهل تردید هستند و استواری لازم را ندارند، می‌لغزند و نمی‌توانند موتور جامعه بشوند.

به اینستاگرام امروز نگاه کنید، از روی آن می‌توانید موارد محبوب اینستاگرام فردا را هم حدس بزنید: عکس‌ های موجودات خانگی، عکس‌های مدل‌ها، عکس‌-نوشته‌ های عاشقانه تکراری، ویدئوهای کوتاه از شوهای طنز که ده‌ ها بار آنها را دیده‌ ایم.

چشم بر هم بزنید، همان طور که امکان لایک کامنت در اینستاگرام فراهم شد به تدریج در تمام لایه‌های شبکه‌های اجتماعی به صور مختلف رایج می‌شود و دیر یا زود، آدم یا شرکت زرنگی پیدا می‌شود که امکان لایک‌گذاری فراگیر برای خود آدم‌ها را ایجاد می‌کند.

تصور آن روز وحشتناکی را کنید که در خیابان و رستوران و محل کار، همکاران گوشی‌ شان را به سمت شما بگیرند و بر حسب رضایت‌ شان از سطح «کول» بودن روزانه، تصمیم بگیرند که لایک برایتان بگذارند، یا نه.

امروز ممکن است ما رفتار آنلاین خودمان را ناخودآگاه دلخواه دیگر کاربران کنیم، فردا ممکن است واقعا برای جمع‌آوری لایک هر طور که آنها بسندند لباس بپوشیم و سخن بگوییم و رفتار کنیم!

بروز ترین اخبار دنیای تکنولوژی را در کانال رسمی برسام دنبال کنید.

1 دیدگاه

نظر خود را بنویسید

لطفا نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید