ريیس مرکز فناوری اطلاعات و ارتباطات پیشرفته دانشگاه صنعتی شریف از آماده‌سازی سند ملی استفاده از سیستم عامل لینوکس فارسی خبر داد و گفت: مراحل نهایی تصویب این سند در هیات دولت در حال طی شدن است تا استفاده از سیستم عامل ملی یک قانون راهبردی شود.

حمیدرضا ربیعی در گفت‌وگو با مهر با اشاره به بومی‌سازی سیستم عامل پایه و نرم‌افزارهای متن باز (اپن سورس) در کشور گفت: بومی‌سازی سیستم عامل لینوکس فارسی سال‌ها است که انجام شده، اما نهادینه کردن و جایگزین کردن آن با سیستم عامل‌هایی چون ویندوز نیازمند تصویب سند ملی از سوی دولت است.

وی ادامه داد: هم‌اکنون تصویب سند ملی توسعه ای نرم‌افزارهای آزاد / متن باز مراحل نهایی خود را طی می‌کند که با تصویب آن استفاده از سیستم عامل ملی به عنوان یک قانون راهبردی نهادینه می‌شود.

مشاور طرح سیستم عامل ملی با اشاره به حمایت‌های مرکز تحقیقات مخابرات ایران و همکاری بخش خصوصی و نخبگان دانشگاه صنعتی شریف از این طرح گفت: نسخه‌های مختلف لینوکس فارسی از نظر فنی آماده توزیع است و در برخی شرکت‌های بزرگ نیز جایگزین سیستم عامل ویندوز شده است، اما با تصویب این سند وظایف تمامی دستگاه‌ها و نهادها در کشور برای استفاده از آن به صورت اجرایی مشخص می‌شود.

ربیعی با اشاره به تشکیل ستاد نرم‌افزارهای آزاد/ متن باز در دفتر همکاری‌های فناوری اطلاعات ریاست‌جمهوری خاطرنشان کرد: سیاست‌های در نظر گرفته شده در طرح سیستم عامل ملی شامل سیاست‌های مهاجرتی، توسعه‌ای و اجباری است و دارای سندهای پشتیبانی در این زمینه نیز است.

به گزارش مهر، فراهم کردن بستر تولید یک سیستم عامل ایرانی با پشتیبانی داخلی به همراه نرم‌افزارهای آزاد / متن باز کاربردی، رفع مشکلات پایه‌‌ای و اساسی مرتبط با زبان فارسی در بخش‌های مختلف سیستم عامل و سایر نرم‌افزارهای آزاد / متن باز پر کاربرد و افزایش سطح آگاهی افراد و ترویج استفاده از نرم‌افزارهای آزاد متن باز از جمله اهداف طرح یاد شده است.

بیشتر بدانید:   سرویس «OnLive» در آمریکا راه‌اندازی شد

حدود پنج سال پیش وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات طبق مصوبه هیات وزیران مکلف شد برای توسعه منابع و سهولت دسترسی به نرم‌افزار و سخت‌افزار ویژه تجارت الکترونیکی برای ذی‌نفعان عمومی و متخصصان، آموزش افراد و افزایش سرمایه‌گذاری در بخش فناوری اطلاعات اقداماتی از جمله پشتیبانی از کاربرد برنامه‌های متن باز در سازمان‌های دولتی و شرکت‌های بزرگ خصوصی را انجام دهد و در همین راستا، پشتیبانی از حقوق مالکیت معنوی مورد نیاز، حمایت از ایجاد و توسعه صنعت مهندسی نرم‌‌افزار مبتنی بر راه‌‌حل‌های متن باز را اجرایی کند.

نظر خود را بنویسید

لطفا نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.