مدت‌هاست شیوع رو به رشد بیماری زیکا به دغدغه‌ای اساسی برای دولت‌ها و سازمان‌های بهداشتی جهانی تبدیل شده است. حالا محققان روشی خلاقانه برای مبارزه با این بیماری و گسترش آن پیدا کرده‌اند: دستکاری ژنتیکی پشه‌ها و استفاده از این حشرات برای مبارزه با زیکا.

ایالات متحده پشه‌های مبارزه با زیکا را آزمایش می‌کند

ایالات متحده پشه‌های مبارزه با زیکا را آزمایش می‌کند

چندماهی هست که بیماری زیکا خصوصا اهالی قاره‌ی آمریکا را به شدت نگران کرده است. برگزاری مسابقات المپیک در برزیل، یعنی اصلی‌ترین مرکز شیوع این بیماری هم نگرانی‌های دولت‌ها و سازمان‌های بین‌المللی را تشدید کرده است. به همین دلیل روش‌های مختلفی برای مقابله با این بیماری طراحی و آزمایش شده است؛ از تولید و آزمایش واکسن زیکا تا طرح‌هایی برای کنترل و نابودی پشه‌های ناقل این بیماری.

اما شاید بلندپروازانه‌ترین این طرح‌ها، استفاده از پشه‌های دست‌کاری‌شده باشد. اخیرا دولت آمریکا مجوزهای لازم را برای آزمایش میدانی این پشه‌ها در ایالت فلوریدا صادر کرده و در صورت موفقیت، تولید این پشه‌ها را در مقیاسی گسترده در دستور کار قرار خواهد داد. در این طرح، قرار است پشه‌هایی با ژن‌های دست‌کاری‌شده در منطقه‌ی زندگی پشه‌های ناقل زیکا پخش شوند و با جفت‌گیری و ترکیب ژن‌های خود با این پشه‌ها، باعث نابودی این گروه بشوند. این کار از طریق تخریب ژن‌های حشرات میزبان و تولید حشراتی بدون‌بال، ضعیف و عقیم صورت می‌گیرد.

البته این نخستین باری نیست که از این روش برای کنترل گونه‌ای از پشه‌ها استفاده می‌شود. در سال ۲۰۰۹، شرکت بریتانیایی Oxitech موفق شد با پراکنده کردن نوعی پشه‌ی دستکاری‌شده در جزیره‌ی کیمن در دریای کارائیب، تا ۸۰ درصد از جمعیت یک گونه‌ی خطرناک و رو به رشد پشه را از میان ببرد. این شرکت آزمایش‌های مشابهی را در برزیل و پاناما نیز انجام داده و حالا مجوزهای لازم برای آزمایش این سلاح بیولوژیک را از سازمان دارو و غذای آمریکا نیز دریافت کرده است. البته هنوز یک مجوز دیگر از سوی سازمان کنترل حشرات فلوریدا باقی است، اما به احتمال زیاد این مجوز هم درآینده‌ای نزدیک به این شرکت داده خواهد شد.

شاید باورش دشوار باشد اما پشه‌ها یکی از خطرناک‌ترین گونه‌های جانوری برای حیات انسان هستند. این موجودات کوچک و ریز انواع مختلفی از بیماری‌ها از جمله مالاریا، زیکا، تب زرد و تب استخوان‌شکن (تب دانگ) را به انسان منتقل می‌کنند و سالانه چند میلیون انسان را بیمار می‌کنند و از بین می‌برند.

بروز ترین اخبار دنیای تکنولوژی را در کانال رسمی برسام دنبال کنید.

منبع: NewAtlas

نظر خود را بنویسید

لطفا نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید