اگر گمان مي‌کنيد که ديتابيس‌هاي SQL 1 همه از نوع رابطه‌اي هستند، بايد بگوييم که اشتباه مي‌انديشيد. NoSQL يك پايگاه داده‌اي غيررابطه‌اي و توزيع شده است که نيازي به جدول ندارد و مي‌تواند به‌سادگي عمليات Replication را انجام دهد. میلاد پیکانی در مجله کلیک، به بررسی پايگاه‌‌های داده‌ای نوين پرداخته است.

البته ايده پايگاه داده NoSQL تقريبا ??سال است که در محافل اينترنتي وجود داشته است. اين بانك اطلاعاتي در سال‌هاي اخير توجه زيادي را به‌سوي خود جلب کرده است.

اين پايگاه داده را دو نام بزرگ پياده‌سازي کرده‌اند و همين باعث جلب توجه به چنين پايگاه داده‌اي شده است: آمازون دينامو و گوگل بيگ‌تيبل از ديتابيس‌هايي هستند که فرزند NoSQL به‌شمار مي‌روند. البته اين پايگاه داده انواع منبع‌باز مختلفي نيز دارد که مي‌توان از ميان آن‌ها به Cassandra ، CouchDB Hbase ، MongoDB Redis ، Riak و CouchDB اشاره کرد.

در سال‌هاي اخير، پديده NoSQL به يک جنبش تبديل شد و در بسياري از کشورهاي توسعه‌يافته، اين شکل پايگاه داده را به‌عنوان پايگاه داده‌اي مطمئن در اختيار گرفته و استفاده کردند.

ديتابيس‌هاي NoSQL آنجايي جذاب مي‌شوند که ضعف‌هاي RDBMS 2 به‌چشم مي‌خورد: اين پايگاه‌هاي داده براي يک کاربر و يک دستگاه و يک عمليات در لحظه ساخته شده‌اند. RDBMSها جوابگوي نظام محاسباتي فعلي دنيا نيستند که در لحظه هزارها و ميليون‌ها کاربر مي‌خواهند به پايگاه داده‌اي پر از تصوير و فيلم و داده ديجيتال دسترسي پيدا کنند.

يکي از تحليلگران موسسه 451 معتقد است:‌ «NoSQL پايگاه داده‌اي است که توسط امثال گوگل، آمازون، فيس‌بوک و تويتر به‌کار گرفته مي‌شود.» به‌گفته او گوگل و ديگر شرکت‌هايي که نام برده شدند، از NoSQL براي بالابردن بازدهي و ميزان گسترش‌پذيري سيستم استفاده مي‌کنند و در مقايسه با ديتابيس‌هاي سنتي، صرفه‌جويي زيادي در هزينه و انرژي خواهند کرد.

دمين کتز، يکي از موسسان شرکت Couchio و توسعه‌دهنده پايگاه CouchDB معتقد است: «شرکت‌ها و توسعه‌دهندگان از NoSQL به‌اين دليل استفاده مي‌کنند که تفکرات خود را با SQL نمي‌توانند پياده کنند.»

يکي از توسعه‌دهندگان پايگاه داده Riak که مشترياني همچون Comcast و Electronic Arts را در کارنامه خود دارد، معتقد است:‌ «دسترسي بالاي پايگاه‌هاي داده NoSQL چيزي است که در ديتابيس‌هاي سنتي نمي‌توان آن‌ها را يافت. اين دسترسي بالاست که اجازه خواندن و نوشتن همزمان را به‌ديتابيس NoSQL مي‌دهد.» گفتني است Riak در الکترونيک‌آرتز، به‌منظور ذخيره‌سازي اطلاعات هفت ميليون کاربر بازي آنلاين Warhammer در فيس‌بوک به‌کار مي‌رود که هر نيم دقيقه اطلاعات تک تک کاربران را به‌روز مي‌کند.

از سوي ديگر، در پايگاه داده CouchDB به‌جاي دسترسي بالا، مساله کنترل توزيع بهتر پياده شده است و مي‌توان پايگاه‌داده سندگراي کاملا توزيع‌شده‌اي ايجاد کرد که به‌سادگي کنترل مي‌شود.

برخلاف پايگاه‌هاي داده SQL که داده‌ها را در ساختارهاي بسيار منظمي ذخيره مي‌کردند و گزارش مي‌دادند، CouchDB تلاش دارد اين اطلاعات را در سندهاي مجزايي که ساختاري نصفه و نيمه دارند، ذخيره و بازيابي کند. به‌عبارت ديگر CouchDB براي نرم افزارهاي وب چندنفره (Collaborative) که مبتني بر سندها و پرونده‌ها هستند، بسيار مفيد خواهد بود. يکي از مشتريان اين پايگاه داده، BBC است که روزانه ???ميليون درخواست را پاسخگو است.

يکي ديگر از ويژگي‌هاي CouchDB و در كل ديتابيس‌هاي NoSQL، ارتقاپذيري بهتر آن‌ها نسبت به پايگاه‌هاي داده‌اي قديمي‌تر است. ارتقاي ديتابيس در سيستم‌هاي SQL به‌منظور ارتقاي ساختار (Schema) و داده‌ها است که امکان رخ دادن خطا در آن زياد مي‌شود. در صورتي که در ديتابيس‌هاي سندگرا، اسکيمايي وجود ندارد و داده‌هاي جديد در کنار داده‌هاي قديمي قرار مي‌گيرند و نيازي به‌تغيير ساختار وجود ندارد.

پي‌نوشت

1. Structured Query Language

2. Relational DataBase Management System

بیشتر بدانید:   ترفندی جالب برای حذف جدول در Word !

نظر خود را بنویسید

لطفا نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.