اينترنت و وب‌گردي از جمله پديده‌هايي است که در دو دهه اخير جاي خود را در ميان مردم جهان باز کرده است و ديگر حد و مرزها نسبت به اين پديده شکسته و تمامي افراد اجتماع صرف‌نظر از ديدگاه‌ها و سلايق گوناگون به آن گرايش پيدا کرده‌‌‌اند.

به گزراش آرش نهاوندی،  اينترنت تا جايي پيش رفته که حتي از تلويزيون و ماهواره، 2رقيب سنتي‌تر خود پيشي گرفته است. ديگر افراد نه تنها نسبت به اين ابزار ارتباطي اشتياق بيشتري نسبت به ماهواره و تلويزيون از خود نشان مي‌دهند که با آمدن مطبوعات آنلاين نيز از اقبال مردمي نسبت به روزنامه‌هاي سنتي و چاپي به‌شدت کاسته شده است. اما آنچه اينترنت را مانند تلويزيون براي کودکان خطرناک جلوه مي‌دهد افزايش سايت‌هاي بازي‌هاي اينترنتي و سايت‌هاي غيراخلاقي است که باعث بروز ناهنجاري‌هايي در ميان قشر نوجوان و جوان جامعه مي‌شود.

در واقع کودکان نه تنها در معرض خطر اعتياد به بازي‌هاي کامپيوتري و فراتر از آن بازي‌هاي اينترنتي قرار گرفته‌اند که در معرض آموزش بسياري از مسائل غيراخلاقي نيز قرار مي‌گيرند. از همين رو والدين بايد هوشيار بوده و هم بر ساعات استفاده کودکان خود از اينترنت و هم دسترسي کودکان خويش به سايت‌ها نظارت داشته باشند؛ در واقع بي‌حد و مرز بودن دنياي اينترنت و نامحدود بودن آن و جاري نبودن قوانين محدود‌کننده خاص بر اينترنت آن را بدل به پديده‌اي بس خطرناک براي کودکان کرده است.

اينترنت يک پديده دو کاربردي است که همزمان مي‌تواند براي کودکان مفيد و در عين حال بسيار مضر باشد؛ مفيد از آن رو که اينترنت داراي سايت‌هاي متعدد آموزشي است و در زمينه آموزشي مي‌تواند نقش مؤثري براي کودکان ايفا کند و علاوه بر اين اينترنت و در کل استفاده از فناوري رايانه‌اي، امروزه پايه و مبناي ورود به مدرسه و دانشگاه و در سنين بالاتر بازار کار قرار گرفته است. از سويي ديگر بازي‌هاي اينترنتي نيز با رعايت پاره‌اي از موارد از جمله پرهيز از پيگيري بازي‌هاي خشونت بار کامپيوتري و اينترنتي توسط کودکان و نظارت والدين بر انجام اين بازي‌ها مي‌تواند در تقويت هوش کودکان مؤثر واقع شود.

بیشتر بدانید:   راه‌اندازي كيوسك مجازي براي روزنامه‌هاي فرانسوي

سويه ديگر استفاده از اينترنت سويه منفي و مخرب آن است که درصورت عدم‌نظارت والدين و ورود کودکان به سايت‌هاي غيراخلاقي مي‌تواند بسيار مخرب باشد. صدمات بهداشت رواني از طريق اينگونه سايت‌ها به کودکان و نوجوانان به‌ويژه در ايجاد مسائلي مانند انحرافات جنسي، خشونت، اعتياد، رفتارهاي ضد‌اجتماعي، سست شدن مباني خانواده و اشاعه جرم و جنايت در طيف وسيع در بسياري موارد جبران‌ناپذير است.به همين خاطر والدين بايد ضمن آنکه خود مباني کامپيوتر و اينترنت و نحوه استفاده از آن را فرا مي‌گيرند، توجه داشته باشند که با محدوديت‌هاي شديد و تنبيهات نمي‌توان به‌طور کامل بر استفاده کودکان از اينترنت نظارت داشت.

صحبت با کودکان در مورد نحوه استفاده از کامپيوتر از سوي آنان و خطراتي که در هنگام آنلاين شدن ممکن است آنها را تهديد کند از جمله راهکارهاي مؤثر نظارتي محسوب مي‌شود. ديگر راهکار مناسبي که مي‌تواند در اين زمينه از سوي والدين پيگيري شود، قرار دادن کامپيوتر در مکاني از منزل است که بتوان فعاليت‌هاي کودک را تحت نظر داشت. محدود کردن زمان استفاده از کامپيوتر نيز اقدام مهمي است که مي‌تواند توسط والدين به اجرا درآيد. نظارت بر پيام‌هاي الکترونيک در چت‌روم‌ها نيز بسيار مهم است.

والدين بايد اين نکته را مورد توجه قرار دهند که براي پيشگيري از ارتباطات زياد کودکان در چت‌روم‌ها و استفاده آنها از فضاي مجازي به‌منظور دوست‌يابي، بايد تلاش‌هايي را جهت بر قراري روابط اجتماعي سالم براي کودکان خود انجام دهند و اوقات بيشتري را صرف بردن کودکان به پارک و منازل افراد خانواده خود که داراي کودکان همسن و سال هستند، انجام دهند.

بیشتر بدانید:   نيمي از مردم انگليس آنلاين خريد مي كنند


نظر خود را بنویسید

لطفا نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.