مشکل نرم‌ افزارهای تشخیص چهره ، دقت بسیار کم آن‌ ها در شناسایی چهره رنگین‌ پوستان و به‌ ویژه سیاه‌ پوستان است. محققان MIT دلیل غافلگیرکننده‌ ای را برای بروز این مشکل معرفی کرده‌ اند.

مشکل عجیب نرم‌ افزارهای تشخیص چهره نژاد افراد است!
مشکل عجیب نرم‌ افزارهای تشخیص چهره نژاد افراد است!

به گزارش برسام و به نقل از ماهنامه شبکه، Joichi Ito مدیر آزمایشگاه رسانه MIT در یک سخنرانی، این احتمال را مطرح کرد که ناتوانی و مشکل نرم‌ افزارهای تشخیص چهره در شناسایی افراد سیاه‌ پوست به این دلیل است که اغلب مهندسان و افرادی که در توسعه چنین سامانه‌ هایی دخالت دارند سفیدپوست هستند: «کافی است به ترکیب جمعیتی سیلیکون‌ ولی نگاهی بیاندازید تا دریابید، سفیدپوستان در اکثریت هستند.»

او بیان کرد یکی از محققانی که در آزمایشگاه وی همکاری می‌ کند، به این موضوع پی برده است که کتابخانه‌ های مورد استفاده در تشخیص چهره در مواجهه با چهره سیاه‌ پوستان دچار مشکل می‌ شوند. کتابخانه‌ ها کدهایی از پیش نوشته شده هستند که برنامه‌ نویسان با استفاده از آن‌ ها کار توسعه نرم‌ افزارها را سریع‌ تر انجام می‌ دهند و با وجود آن‌ ها، نیازی ندارند همه چیز را از ابتدا پیاده‌ سازی کنند.

به همین دلیل ممکن است چندین برنامه، شامل قطعاتی از کدهای مشابه باشد و زمانی که این کدهای مشابه توسط مجموعه عکس‌ هایی از یک نژاد آموزش داده شوند (در روش‌ های یادگیری عمیق)، سبب بروز مشکل در شناسایی دقیق چهره نژادهای مختلف خواهد شد. از این رو، لزوم استفاده بیشتر از افرادی از نژادهای غیر از سفیدپوست در تیم‌ های توسعه این نرم‌ افزارها الزامی به نظر می‌ رسد.

بیشتر بدانید:   برنامه تشخیص چهره عینک گوگل همچنان تحت بررسی است!

بروز ترین اخبار دنیای تکنولوژی را در کانال رسمی برسام دنبال کنید.

نظر خود را بنویسید

لطفا نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید