به مصاحبه ای آمده و آماده پاسخگویی به سوالات مدیر استخدام شده اید. کارشناسان حرفه ای معتقدند که آماده سازی جهت یک مصاحبه جامع، شامل آماده سازی مجموعه ای از سوالات ضروری است.

کارن الیزاگا، مربی اجرایی، توضیح می دهد: “مهم است که مصاحبه را به عنوان یک خیابان دو طرفه بررسی کنید. البته، درست است که شما این کار را می خواهید، اما اول باید مطمئن شوید که در هر کجا که مشغول می شوید، جایی است که می خواهید آنجا باشید. مانند یک قرار ملاقات، شما و کارفرما یکدیگر را برای منافع مشترک، مناسب بودن و سازگاری طولانی مدت، بررسی می کنید. “

6 سوالی که قبل از پذیرش شغل باید بپرسید
6 سوالی که قبل از پذیرش شغل باید بپرسید

اما از کجا شروع کنم؟ این شش سوال را شما باید قبل از اتمام هر مصاحبه شغلی بپرسید.

۱- چرا این موقعیت در دسترس است؟

شما خیلی خوشحال شدید که این شغل را در دسترس دیدید، اما احتمالاً زیاد فکر نکردید که جای فوق چرا باز شده است. اما، هالی کرافورد مربی حرفه ای می گوید: پاسخ به این سوال می تواند گویای نکته مهمی باشد. شما می خواهید تعیین کنید که آیا کارمند سابق ارتقاء پیدا کرده، که به نفع شرکت تمام شده است یا استعفا داده و یا بدتر از آن، اخراج شده است.

۲- انتظارات برای ماه اول چیست؟ ۹۰ روز اول چطور؟

آیا می خواهید فوق العاده ظاهر شوید؟ کراوفرد توضیح می دهد که این سوال به شما امکان می دهد که مقصد را هدفتان قرار دهید. او می گوید:” پرسیدن توقعات و وظایف شما برای ماه اول یا حتی سه ماه اول، به شما کمک خواهد کرد تا تعیین کنید که چه چیزی از شما انتظار می رود و به شما کمک می کند تا به درستی تعیین کنید که آیا شما در همان سطح و اندازه هستید یا خیر و اینکه چگونه ارزیابی خواهید شد.”

بیشتر بدانید:   ترفندهایی برای داشتن یک مصاحبه کاری موفق

۳- شرکت به کجا رسیده است؟

شما تحقیق خود را انجام داده اید، بنابراین می دانید که موقعیت شرکت چیست. اما الیزاگا می گوید: “آنچه که همیشه مشخص نیست، جایی است که شرکت در حال رفتن است.” بنابراین، از پرسیدن سوالهایی مانند، ” در حال کار بر روی چه نوآوری هایی هستید؟ فکر می کنید که با توجه به سیاست های فعلیتان، مأموریتتان چه تغییراتی در مثلاً تکنولوژی یا جنبش های مد به وجود می آورد؟” ابایی نداشته باشید. سوالاتی مانند این نشان می دهد که شما تکالیف خود را انجام داده اید و کار خود را بر حسب موقعیت نسبی آنها در بازار به اندازه کافی درک کرده اید.”

۴- تمهیدات شرکت برای دادن بازخورد کارمندان چگونه است؟

الیزاگا خاطر نشان می کند که “کارفرمایان دوستدار کارکنانی هستند که می خواهند برتری داشته باشند، بنابراین سوالاتی در مورد چگونگی مشاهده تکامل و بهبود، احساس مثبتی در آنها ایجاد می کند.” اما چرا اینطور است؟ او توضیح می دهد که “این امر نشان دهنده آغوش باز و تعهد شما به رشد شخصی و حرفه ای تان است.” بنابراین، هنگامی که از این گونه سوالها می پرسید، توضیح دهید که چرا چنین درخواستی دارید. به عنوان مثال، “من متوجه شده ام که داشتن بازخورد به من کمک می کند تا بهتر کار خود را انجام دهم.”

۵- چگونه-شخصی، در این نقش موفق تر است؟

شما از قبل می دانید که اهداف شرکت برای این نقش چیست و همچنین نحوه عملکرد شما بر اساس سوالات قبلی چگونه است. کرافورد می گوید اکنون زمان آن است که درباره شخصیت هایی که در این موقعیت و در شرکت موفق خواهند شد، بپرسید. کرافورد می گوید، این سوال نه تنها کمک می کند که آگاه شوید که آیا از دید خودتان در جای مناسب خود قرار دارید، بلکه به شما کمک خواهد کرد که تصمیم بگیرید که آیا با اهداف مورد انتظار از شما و سیستم ارزیابی مورد استفاده، احساس راحتی می کنید یا خیر.”

بیشتر بدانید:   برای انجام کارها همیشه راه بهتری هم هست!

۶- تجربه شما با شرکت چیست؟

فکر کنید: آیا مدیر استخدام از زمان خود در آنجا لذت می برد؟ آیا او در حد انتظارها یا بهتر از حد انتظار هاست؟ الیزاگا می گوید این سوال خوبی است که می توانید برای آخرین مورد بپرسید، زیرا “آنها فرصتی برای ماندن به شما می دهند و واقعاً می دانند که آیا فرهنگ شرکت با شما سازگار است یا نه. مهمتر از همه، چون شما از نظرات و بینش فردی می پرسید، خودشان احساس تعامل می کنند و مصاحبه ای را احساس می کنند که ارتباط شخصی نیز در آن با شما برقرار است. “

بروز ترین اخبار دنیای تکنولوژی را در کانال رسمی برسام دنبال کنید.

نظر خود را بنویسید

لطفا نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.