قصه پیام رسان‌های ایرانی از آنجایی شروع شد که پیام رسان وی‌چت چینی توانست محبوبیت بی‌نظیری در بین ایرانی‌ها پیدا کند و حتی اواخر عمر این پیام رسان در کشورمان به گونه‌ای رقم خورد که گوشی‌های اندرویدی صرفا برای داشتن وی‌چت خریداری می‌شد!

پس از اینکه وی‌چت به دلایل مختلف فیلتر شد نرم افزارهای پیام رسان خارجی دیگر وارد بازار شدند و در نهایت در شهریور ۹۵ خبری منتشر شد که پیام رسان ایرانی سروش به بازار خواهد آمد تا دغدغه‌های مجازی کشور را پاسخ دهد.

معرفی پیام رسان سروش ؛ سروش چه ویژگی‌هایی دارد؟
معرفی پیام رسان سروش ؛ سروش چه ویژگی‌هایی دارد؟

گذشته از حواشی موجود برای این پیام رسان ایرانی، قصد داریم بررسی مفصلی پیرامون این پیام رسان ایرانی داشته باشیم و به دور از هرگونه جهت گیری، هرآن‌چیزی که باید در مورد پیام رسان سروش بدانید، در اختیار شما بگذاریم.

معرفی پیام رسان سروش ؛ سروش چه ویژگی‌هایی دارد؟
معرفی پیام رسان سروش ؛ سروش چه ویژگی‌هایی دارد؟

پیام رسان سروش ارتباط، زندگی، سرگرمی

این شعار تولیدکنندگان پیام رسان سروش در سایت رسمی آن بوده و اولین چیزی است که کاربران در این سایت مشاهده می‌کنند. به گفته مسئولین این پیام رسان، سروش اولین پیام رسان ایرانی بوده که به صورت ماهانه امکانات جدیدی به آن افزوده می‌شود. وجود بیش از ۳ میلیون کاربر در این برنامه نیز باعث شده پرمخاطب ترین پیام رسان ایرانی لقب بگیرد.

سروش در دو نسخه موبایل و دسکتاپ ارائه شده و همانند تلگرام و سایر برنامه‌های معروف بین‌المللی، در پلتفرم‌های مختلف قابل دسترسی است. یکی از دلایل میلیونی شدن سروش، تبلیغات پرحجم این برنامه در رسانه ملی کشورمان است که بسیاری از برنامه‌های تلویزیونی برای ارتباط با مخاطبانشان از این پیام رسان ایرانی استفاده می‌کنند. طراحی‌های انجام شده برای سروش شباهت زیادی به سایر برنامه‌های پیام رسان داشته و یکی از ایرداتی که به این پیام رسان وارد می‌شود نیز همین موضوع است.

سروش چه ویژگی‌هایی دارد؟

امکان گفتگوی دو نفره: طبیعتا این قابلیت جزء امکاناتی است که پایه و اساس ایجاد پیام رسان‌ها است. البته با توجه به ادعای شرکت سازنده، امکان ارسال پیام امن همانند تلگرام در سروش نیز ممکن است. در گفتگوی دو نفره و به صورت کلی، امکان ارسال پیام صوتی، ارسال تصویر، ارسال استیکر و … هر آنچه که در دیگر پیام رسان‌ها قابل استفاده است، وجود دارد.

ایجاد گروه: یکی دیگر از امکانات پیام رسان سروش، قابلیت ایجاد گروه‌هایی است که همانند سایر پیام رسان‌های مشابه، قابلیت‌هایی همچون نقل قول، ارسال استیکر، ارسال صوت، فوروارد پیام‌های دیگران به گروه و گفتگو‌های چند نفره را در اختیار کاربران قرار می‌دهد. از امکانات جالب در گروه‌های سروش، امکان لایک کردن پیام دیگر افراد است که این قابلیت در توییتر و فیس بوک برای کاربران آشناست.

ایجاد کانال‌های تعاملی و اختصاصی: یکی دیگر از امکانات پیام رسان ایرانی سروش امکان ایجاد کانال‌هایی است که به انتخاب مدیر کانال می‌تواند به دو صورت تعاملی و اختصاصی راه‌اندازی شود. در کانال‌های تعاملی، کاربران می‌توانند در جریان پیام‌ها شرکت داشته باشند ولی در کانال اختصاصی صرفا مدیر کانال به صورت یکطرفه نسبت به ارسال محتوا اقدام می‌کند. همچنین در کانال‌های تعاملی، مدیران کانال‌ها می‌توانند نظرسنجی و مسابقات مختلفی را ایجاد کنند تا کاربران را بیش از پیش در کانال دخیل کنند.

تماس صوتی رایگان: یکی از امکانات ویژه پیام رسان ایرانی سروش وجود قابلیت تماس صوتی است که در دیگر پیام رسان‌های مشابه بین‌المللی نیز وجود دارد که البته قابلیت تماس صوتی اکثر پیام رسان‌های خارجی در ایران فیلتر شده است! کیفیت این قابلیت سروش با توجه به سایر پیام رسان‌ها قابل قبول ارزیابی شده است.

بیشتر بخوانید: علت فیلتر شدن تلگرام چیست؟ آیا قطع دائمی تلگرام صحت دارد؟

سرویس اوقات شرعی: این سرویس یکی از سرویس‌های ایرانیزه شده سروش است. سرویس مشابه در پیام رسان‌های خارجی وجود ندارد و کاربران ایرانی می‌توانند از سرویس اوقات شرعی برای انجام فعالیت‌های عبادی خود بهره ببرند. امکان تنظیم شهر دلخواه برای هر فرد وجود داشته و کاربران می‌توانند اوقات شرعی شهر خود را ببینند.

سرویس آب و هوا: از دیگر سرویس‌های اختصاصی سروش است که امکان مشاهده آب و هوا و پیش بینی‌های انجام شده را به کاربران می‌دهد. پشتیبانی از شهرهای بزرگ ایران از ویژگی‌های این سرویس است.

خرید شارژ: از دیگر امکانات این پیام رسان، خرید شارژ است که به کاربران امکان می‌دهد به راحتی نسبت به تهیه شارژ سیم کارت خود اقدام کنند. این سرویس در دیگر پیام رسان‌های مشابه وجود ندارد.

پرداخت قبض: یکی دیگر از سرویس‌های مالی پیام رسان ایرانی سروش، سرویس پرداخت قبض است که کاربران بدون نیاز به مراجعه به دستگاههای خودپرداز می‌توانند قبوض مصرفی خود را پرداخت نمایند.

شخصی‌سازی تم: یکی دیگر از امکانات این پیام رسان ایرانی امکان شخصی‌سازی تم است که کاربران با استفاده از تم ساز می‌توانند هر طور که دلشان می‌خواهد تم آن را تغییر دهند. این قابلیت باعث شده که طراحی اصلی سروش برای تولیدکنندگان این پیام رسان مساله ساز نشود.

دسته بندی شدن کانال‌های عمومی: یکی دیگر از امکانات پیام رسان ایرانی سروش وجود دسته بندی کانال هاست که کاربران می‌توانند برای دسترسی به محتوای خوب در موضوعات مختلف از این بخش استفاده کرده و به بهترین کانال‌های سروش دسترسی داشته باشند.

کسب درآمد: یکی از امکانات خوب پیام رسان سروش برای صاحبان فروشگاههای مجازی و افرادی که کسب و کار اینترنتی دارند، امکان پرداخت آنلاین درون برنامه سروش است که کاربر می‌تواند محصولات خود را با استفاده از این پیام رسانی ایرانی بفروشد و از طریق همین برنامه هزینه آن را دریافت کند. همچنین در صورتی که کاربران بتوانند کانال پرمخاطب با محتوای اختصاصی ایجاد کنند، می‌توانند با هماهنگی سروش نسبت به تعداد بازدیدی که جذب می‌کنند، درآمد مستقیم از محتوای تولیدیشان داشته باشند.

مکان نما: یکی دیگر از امکانات این پیام رسان، امکان نمایش مکان کاربران به دیگر افراد است که البته پیش شرط اجازه کاربر مبدا را دارد. به بیان دیگر هر کسی می‌تواند مکان خود را برای یک یا چند نفر و یا همه افراد به اشتراک گذاشته تا آنها از موقعیت مکانی وی مطلع شوند. این امکان برای والدین و افراد یک خانواده بسیار مفید است.

امنیت سروش، چیزی که همیشه مورد بحث است!

یکی از حواشی ایجاد شده برای پیام رسانی ایرانی سروش، مساله امنیت است. مخالفان این پیام رسان می‌گویند سروش از پروتکل‌های امنیتی و رمزگذاری شده استفاده نمی‌کند، ولی مسئولین این پیام رسان خاطرنشان می‌کنند که مساله عدم امنیت سروش تهمت بزرگی است که مخالفان می‌زنند. مسئولین سروش به صراحت بیان کرده‌اند که سروش از پروتکل ssl بهره می‌برد و تمامی ارتباطات و پیام‌ها و اطلاعات کاربران به صورت رمزگذاری شده منتقل می‌شود.

مساله مانیتورینگ و رصد اطلاعاتی برای پیام‌ها و رفتارها و کانال‌ها و گروه‌های غیر اخلاقی و سیاسی ضد انقلاب نیز صرفا با گزارش کاربران انجام می‌شود و سروش رصد اطلاعاتی ندارد، چرا که این امر، غیرقانونی بوده و نیاز به مجزو رسمی قوه قضاییه دارد. شایعات و گفته‌های فضای مجازی که البته بعضا با اسناد و مدارکی نیز همراه بوده، به حدی زیاد شد که واکنش رسمی سروش را به همراه داشت و این شرکت در اطلاعیه‌ای گفت:

خیالتان راحتِ راحت باشد. هیچ کسی به غیر از شما به هیچ وجه امکان دسترسی به فایل‌های ارسالی‌تان را ندارد. به این دلیل که در نسخه‌های جدید سروش همه اطلاعات با پروتکل‌های امن ssl یا همان httpsذخیره می‌شوند. البته در نسخه‌های اولیه در کانال‌های عمومی که Privacy جدی نداشتند از پروتکل http استفاده می‌شد. اما مدت‌هاست که این فضای امن برای پیام‌رسانی و انتقال فایل‌ها در تمام تبادلات سروش فراهم شده است. سروش برای انتقال پیام‌ها و فایل‌های شما امنِ امن است.

سرورهای داخلی سروش، چیزی که پیام رسان‌های مشابه ندارند

یکی از ویژگی‌های خوب سروش استفاده از سرورهای داخلی است که طبق اصول شبکه باعث می‌شود دسترسی کاربران به این برنامه و فایل‌های موجود در آن تسهیل شود. اما یکی از اشکالات و سوالاتی که بسیاری از کارشناسان برایشان ایجاد شده، این است که چرا با وجود داخلی بودن سرورهای سروش، بازهم با مراجعه چند صد هزار نفری در ایام اختلالات تلگرام، این پیام رسان قادر به پاسخگویی نبود و دسترسی به آن بسیار سخت بود!

عدم ارتباط پایدار و قطعی‌های مداوم

یکی از اشکالات بزرگ این پیام رسان ایرانی که ناگفته نماند در روزهای اخیر تاحدود زیادی برطرف شده است (شاید به دلیل کاهش کاربران فعال اتفاق افتاده باشد)، مساله عدم پایداری سرویس است. تجربه کاربری ما در تکراتو نیز این موضوع را تایید می‌کند. پس از ورود به برنامه، چند لحظه‌ای هنگ کردنِ برنامه، یکی از اتفاقات طبیعی سروش است. همچنین بعضا دیده می‌شود در هنگام کار کاربر با این پیام رسان ایرانی، قطعی‌های اذیت کننده‌ای ایجاد می‌شود که منجر به عدم ارسال پیام در زمان مناسب می‌شود.

کپی کاری بیش از حد در طراحی اپ موبایل و دسکتاپ!

مخالفان این پیام رسان ایرانی می‌گویند طراحی تمامی المان‌های اصلی سروش، مشابه تلگرام بوده و از محبوبیت این نرم افزار خارجی استفاده شده است که از جمله این موارد می‌توان به جانمایی لوگوی کانال‌ها، نحوه ارسال پیام‌ها و بسیاری از مواردی که یک کاربر به طور معمول در روز با آنها سروکار دارد، اشاره کرد. اشکالات دیگری نیز به نحوه نمایش پیام‌ها که کاربران را به اشتباه می‌اندازد، وارد می‌دانند.

اما در پایان باید بگوییم سروش یک پیام رسان ایرانی خوب است که برای ابتدای راه، فعالیت خوبی داشته ولی مشکل بزرگی که شاید مسئولین این پیام رسان به آن توجه ویژه ندارند و یا فعلا قادر به حل آن نیستند، مساله پایداری و امنیت است؛ چرا که یک نرم افزار پیام رسان هر چقدر هم که امکانات زیادی داشته باشد ولی در مواقع ضروری در دسترس نباشد، کارایی برای کاربران نخواهد داشت.

همچنین در مساله امنیت نیز باید خیال کاربرانی که فعالیت قانونی دارند نسبت به حفاظت اطلاعات و عدم دسترسی غیرقانونی به آنها راحت شود. اینکه چطور و چگونه این اتفاق بیفتد، طبیعتا هوشمندی سروشی‌ها را می‌طلبد.

در انتها نیز توجه شما را به معرفی این پیام رسان ایرانی که از رسانه ملی پخش شده است، جلب می‌کنیم:

 دانلود اپلیکیشن سروش

بیشتر بدانید:   نسخه تحت وب Whatsapp رونمایی شد

نظر خود را بنویسید

لطفا نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.