در این مطلب به معرفی ۹ استارت‌آپ صنعت فوتبال می‌پردازیم که با خلق محصولات و راهکارهای مدرن، قصد تحول در صنعت فوتبال را دارند.

فوتبال محبوب‌ترین ورزش جهان است و در سراسر جهان تقریبا ۳.۵ میلیارد طرفدار دارد. این در حالی‌ست که آمریکایی‌ها هنوز با این پدیده‌ جهانی کاملا کنار نیامده‌اند؛ اما به هر حال فوتبال همواره ورزش رسمی جهان بوده و هست و اگر که حرف از احتمالات و رقابت در میان باشد، حرف از این ورزش پرطرفدار نیز در میان خواهد بود.

 

معرفی ۹ استارت‌آپ صنعت فوتبال
معرفی ۹ استارت‌آپ صنعت فوتبال

در این میان اهمیت فوتبال با پیشرفت‌های تکنولوژیک نیز پیوند دارد و اپلیکیشن‌های مختلفی در این رابطه تولید شده‌اند و به‌عنوان مثال برای ایجاد مزیت رقابتی در میادین بازی، یا سرمایه‌گذاری‌های چند میلیارد دلاری در این رشته ورزشی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

در ادامه به معرفی ۹ استارت‌آپ صنعت فوتبال می‌پردازیم که با خلق محصولات و راهکارهای مدرن، قصد تحول در صنعت فوتبال را دارند:

۱. تگ‌بیو (Tag.bio)

این استارت‌آپ صنعت فوتبال که در شهر سان‌فرانسیسکو قرار دارد، یک بستر نرم‌افزاری‌ست که به باشگاه‌های فوتبال کمک می‌کند تا استعدادهای جدید را کشف کنند و شرایط مختلف را برای تعیین واکنش رقبا مورد ارزیابی قرار دهند. این استارت‌آپ با روش‌شناسی «مانیبال» (Moneyball) در بیسبال مقایسه شده است که تحلیل‌های آماری پیشرفته را با هوش مصنوعی ترکیب می‌کند و درک دقیق‌تری از استراتژی‌های بازی به دست می‌دهد.

معرفی ۹ استارت‌آپ صنعت فوتبال
معرفی ۹ استارت‌آپ صنعت فوتبال

۲. تاگا (Togga)

این استارت‌آپ که توسط «اسکات فاست» و «کریستین پریموزیچ» تاسیس شده است، در شهر آستین ایالت تگزاس قرار دارد و یک اپلیکیشن فوتبال فانتزی را به‌صورت کامل در اختیار کاربران قرار می‌دهد. این برنامه به طرفداران اجازه می‌دهد تا با یکدیگر مرتبط شوند، تعامل داشته باشند و مستقیما با دوستان خود، در کنار طرفداران تیم‌ها و جامعه‌ جهانی از فوتبال لذت ببرند. در حال حاضر تاگا در اپل‌استور و گوگل‌پلی در دسترس همگان است.

بیشتر بدانید:   ارسال پیمایشگر به سیاره Europa توسط ناسا برای یافتن حیات
معرفی ۹ استارت‌آپ صنعت فوتبال
معرفی ۹ استارت‌آپ صنعت فوتبال

۳. جاگابو (Jogabo)

این استارت‌آپ صنعت فوتبال تکنولوژیک در واقع یک اپلیکیشن است. این اپلیکیشن به بازیکنان فوتبال اجازه می‌دهد تا جزییات بازی‌هایی را که انجام داده‌اند، آمار و ارقام مربوط به بازی‌ها، تاریخچه‌ بازی‌ها و موارد این‌چنینی را با هم مرتبط کنند و با دوستان خود به اشتراک بگذارند. این اپلیکیشن مانند نرم‌افزار استراوا (Strava) در برنامه‌ فور اسکوئر (Foursquare) است.

معرفی ۹ استارت‌آپ صنعت فوتبال
معرفی ۹ استارت‌آپ صنعت فوتبال

۴. ووبو (Vubooo)

این استارت‌آپ مخصوص طرفداران فوتبالی که علاقه‌مند به تماشای بازی‌ها به صورت زنده هستند، طراحی شده است. در اصل این اپلیکیشن، یک تجربه‌ مجازی از بازی‌ها را درون موبایل به وجود می‌آورد و به طرفداران اجازه می‌دهد تا به شکل زنده هیجان را احساس کنند. در این اپلیکیشن فیدهای اینترنتی و پست‌های شبکه‌های اجتماعی منبع گزارش‌های بازی هستند و طرفدارها امکان گذاشتن پیغام و تشویق بازیکنان مشخصی را خواهند داشت.

معرفی ۹ استارت‌آپ صنعت فوتبال
معرفی ۹ استارت‌آپ صنعت فوتبال

۵. ۳۶۵ اسکورز (۳۶۵Scores)

این استارت‌آپ صنعت فوتبال یک بستر رسانه‌ای است که به طرفداران اجازه می‌دهد کانال‌های ورزشی شخصی‌سازی شده را بر اساس ترجیحات خود به وجود آورند. این سرویس در قالب اپلیکیشن تلفن همراه و وب‌سایت، از تمامی لیگ‌های بزرگ فوتبال پشتیبانی می‌کند و به طرفداران اجازه می‌دهد فوتبال را تماشا کنند، آمار و ارقام مربوط به آن را ببینند، دست به پیش‌بینی بزنند، ویدئوهای خلاصه را مرور کنند و حتی به بیش از ۱۵ زبان زنده‌ دنیا توئیت ارسال کنند.

معرفی ۹ استارت‌آپ صنعت فوتبال
معرفی ۹ استارت‌آپ صنعت فوتبال

۶. آنچارتد پلی (Uncharted Play)

بنیان‌گذار این استارت‌آپ، «جسیکا او. متیوز»، رویای فوتبالی را در سر داشت که در آن از انرژی حرکتی برای تولید الکتریسیته استفاده شود و در نتیجه مسئله‌ قطعی برق در کشورهای در حال توسعه را حل کند. نتیجه‌ این رویا، فوتبال (SOCCKET) است که در حال حاضر در آمریکا در دسترس است. با این وصف می‌توان انتظار داشت این فناوری نو خیلی زود از جام جهانی سر در آورد.

بیشتر بدانید:   امنیت یا راحتی؛ کدام فاکتور مهم تری در خرید آنلاین‌ است؟
معرفی ۹ استارت‌آپ صنعت فوتبال
معرفی ۹ استارت‌آپ صنعت فوتبال

۷. فوبو تی‌وی (FuboTV)

این اپلیکیشن نوعی برنامه فوتبال درخواستی‌ و در واقع یک نت‌فلیکس* فوتبالی است که روی هر نوع دستگاهی قابل اجراست. این سرویس اشتراکی، مجموعه‌ای از بازی‌های زنده و ضبط شده را در اختیار مخاطبان قرار می‌دهد که آنها را از تلوزیون‌ و به صورت زنده دریافت می‌کنند. علاوه بر این، شبکه فوبو تی‌وی (FuboTV) مجموعه‌ای از بازی‌ها از لیگ‌های مهم و مختلف، اخبار فوتبالی، نتایج فعلی، تصاویر پشت صحنه، گزیده‌ فوتبال، مصاحبه‌‌های زنده و … را نیز ارائه می‌دهد. شما می‌توانید از طریق وب‌‌سایت و همین‌طور اپلیکیشن اندروید و iOS از خدمات فوبو تی‌وی استفاده کنید.

معرفی ۹ استارت‌آپ صنعت فوتبال
معرفی ۹ استارت‌آپ صنعت فوتبال

۸. کایک (KYCK)

این استارت‌آپ قصد دارد نحوه‌ مدیریت فوتبال در خارج از زمین را از نو بازآرایی کند. این پلتفرم که روی سرور ابری قرار دارد، به باشگاه‌های فوتبال و مدیریت لیگ‌های گوناگون اجازه می‌دهد تا کارت شناسایی بازیکنان و کارکنان را در سیستم باشگاهی آمریکا به راه اندازند. اسناد و مدارک نیز در سرور ابری ذخیره شده و در همان‌جا به اشتراک گذاشته می‌شوند.

معرفی ۹ استارت‌آپ صنعت فوتبال
معرفی ۹ استارت‌آپ صنعت فوتبال

۹. سان‌فرانسیسکو دلتاز (San Francisco Deltas)

تیم دلتاز (San Francisco Deltas) از سان‌فرانسیسکو قصد دارد از ریشه‌های خود در سیلیکون‌ولی استفاده کند و محصولات مختلفی را به بازار عرضه کند تا با استفاده از بلیط‌های الکترونیک به تماشاچیان این امکان داده شود تا صندلی خود را در بازی‌های مختلف رزرو کنند؛ همچنین با استفاده از واقعیت مجازی در زمان تمرین، واکنش‌ بازیکن‌ها و عکس‌العمل دروازه‌بان را بهبود بخشد.

معرفی ۹ استارت‌آپ صنعت فوتبال
معرفی ۹ استارت‌آپ صنعت فوتبال

سخن آخر

مانند تمامی رشته‌های حرفه‌ای در ورزش، فوتبال نیز تغییرات گسترده‌ای را پیش رو دارد که از نوآوری‌هایی چون موارد مذکور نشات می‌گیرد. از برنامه‌های فوتبال فانتزی گرفته تا راه‌های جدید برای لذت بردن از بازی، این ۹ استارت‌آپ و البته شماری از تازه‌واردهای دیگر در این حوزه، قصد دارند محبوب‌ترین ورزش جهان را به عصر فناوری وارد کنند.

بیشتر بدانید:   یک کسب و کار جالب: دوچرخه اشتراکی در لبنان

*نویسنده: محمود حاج‌ زمان

نظر خود را بنویسید

لطفا نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.