امروزه بسيار صحبت از فناوري VoIP 1 مي‌شود. از ارزاني آن در تماس‌هاي راه دور گرفته تا سادگي استفاده آن براي همه. با توجه به‌نرم‌افزارهاي آن، حتي قابليت استفاده روي شبکه‌هاي موبايل هم ممکن است. يکي از ويژگي‌هاي ويپ اين است که معمولا رايگان است و مي‌توان روي زيرساخت فعلي شبکه آن را پياده‌سازي کرد بدون آنکه هزينه‌ اضافه‌اي در بر داشته باشد.

مقاله زیر به نوشته میلاد پیکانی در مجله کلیک انتشار یافته است.

به‌طور کلي ويپ صدا را براساس پروتکل IP بر زيرساخت شبکه منتقل مي‌کند. بدين ترتيب مي‌توان بدون پرداخت هزينه، به برقراري ارتباط پرداخت. در ميان اين سرويس‌ها اسکايپ معروف‌ترين مثالي است که مي‌توان به‌صورت رايگان از طريق آن با تمام دنيا تماس صوتي گرفت. البته تعداد سرويس‌هاي کامپيوتر به کامپيوتر ويپ زياد هستند. اما سرويس‌هايي که بشود از طريق تلفن‌هاي معمولي از آن‌ها استفاده کرد کمي هزينه دارند. چرا که شبکه‌هاي تلفن ثابت بر پايه PSTN 2 هستند و اين يعني اندکي هزينه همواره وجود دارد. تفاوت تماس ويپ با تماس از طريق PSTN در ارتباط‌هاي بين‌المللي مشخص مي‌شود. به‌لطف ويپ هزينه ارتباطات بين‌الملل تا 90 درصد کاهش يافته است.

همچنين در مقايسه با سرويس‌هاي تلفني معمولي، با ويپ مي‌توان به‌سادگي تماس‌هايي ايجاد کرد که بيش از دو نفر در آن حضور دارند. در ويپ داده‌ها به‌صورت فشرده شده روي شبکه ارسال مي‌شوند و همين باعث مي‌شود داده‌هاي بيشتري روي شبکه منتقل شوند. در نتيجه با يک خط مي‌توان بيش از يک تماس را مديريت کرد. به‌علاوه اين که براي استفاده از ويپ به‌جز كامپيوتر، تنها سخت‌افزارهاي لازم کارت صدا، بلندگو و ميکروفن است که هر سه اين‌ها بسيار ارزان هستند. بيش از 50 درصد مکالمات صوتي با سکوت همراه است. در سيستم‌هاي تلفني سنتي، ارتباط به‌هرحال برقرار شده است و چه دو طرف همزمان آغاز به صحبت کنند و چه يکي از دو طرف صحبت کند، خط اشغال شده است. در صورتي که در ويپ زماني داده منتقل مي‌شود که صدايي وجود داشته باشد. بدين ترتيب استفاده از ويپ با صرفه‌جويي نيز همراه خواهد بود. از ديگر ويژگي‌هاي ويپ مي‌توان به عدم نياز به ساختار شبکه‌بندي خاص اشاره کرد. بنابراين تفاوتي نمي‌کند که اتصال ميان دو گره در شبکه از طريق بي‌سيم يا اترنت برقرار شده باشد.

در سيستم‌هاي تلفني، سرعت تبادل داده‌ها پايين است و نمي‌توان همزمان هم به ارسال داده پرداخت و هم تماس تلفني داشت. اما از سوي ديگر، از آنجا که ويپ صدا را به‌صورت بسته‌هاي اطلاعاتي منتقل مي‌کند، اين امر با صرفه‌جويي بالايي همراه است. بنابراين مي‌توان همزمان با برقراري ارتباط ويپ با شخص ديگر، به ارسال فايل و تبادل داده نيز پرداخت و البته همه اين‌ها بدون هزينه انجام مي‌شود. همين مشکل در فکس نيز وجود دارد. سرويس‌هاي سنتي به‌دليل آنالوگ بودن، زمان و هزينه بالا براي دسترسي به نقاط راه دور و همچنين عدم اطمينان کافي به انتقال درست فکس، ضعيف هستند در حالي که ويپ با فراهم کردن يک رابط فکس، مي‌تواند داده‌ها را به‌روش مطمئن‌تري منتقل کند.

اما از طرف ديگر ويپ معايبي نيز به‌دنبال دارد، شايد مهم‌ترين و واضح‌ترين آن، تفاوت QoS (سطح کيفيت خدمات3) در نقاط مختلف باشد. از اين‌رو ممکن است گاهي اوقات صدايي که از طريق ويپ منتقل مي‌شود، با نويز، تاخير، پژواک و صداهاي عجيب‌وغريب همراه باشد. سطح کيفيت خدمات در ويپ به عوامل زيادي بستگي دارد، مانند اتصال اينترنت پرسرعت، سخت‌افزار، سرويس‌دهنده، فاصله با مخاطب. در مقايسه با کيفيت خوب صدا در سيستم تلفن سنتي، کمترين مشکل، از جمله تاخير، باعث مي‌شود امتياز منفي محسوب شود. وقتي صحبت از پهناي باند مي‌شود، بايد در نظر داشت که مهم‌ترين عامل براي برقراري تماس ويپ، پهناي باند است. در صورت کافي نبودن پهناي باند، ايجاد مشترکين زياد روي يک خط، قطعي اينترنت و خلاصه هر عامل ديگري که سرعت بالاي اينترنت را از ميان ببرد، تماس ويپ هم همراه آن از بين خواهد رفت. به‌علاوه آن که تماس با ويپ نياز به اتصال مودم، تجهيزات شبکه و… به جريان برق دارد، در حالي‌که خطوط تلفن نيازي به برق براي برقراري تماس ندارند. همچنين اين‌که امکان برقراري تماس اضطراري (پليس، آتش‌نشاني و…) از طريق سرويس‌هاي ويپ هنوز وجود ندارد بنابراين نمي‌توان خانه را کاملا ديجيتالي کرد. يکي از مشکلاتي که در سرويس‌هاي ويپ کمتر به آن توجه شده است،‌ بحث امنيت در برقراري تماس‌ها است. اين سرويس‌ها هم از حملات ويروس‌ها، اسپم‌ها، دزدي اطلاعات و هويت و شنود مصون نيستند.

بیشتر بدانید:   قطع تلفن‌های ثابت در صورت عدم پرداخت دو دوره متوالی!

نظر خود را بنویسید

لطفا نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.