یک تیم از مهندسان بر این باور هستند که می‌توان از طبیعت برای شناسایی بمب‌ها استفاده کرد. در این راه ملخ‌ها گزینه ایده‌آلی به شمار می‌روند. زمان آن رسیده است تا ملخ‌ها را برای مبارزه آماده کنید. این جمله‌ای است که به احتمال زیاد در آینده نزدیک رییس بخش کشف و خنثی سازی‌ بمب‌ها به زبان خواهد آورد.

تبدیل ملخ‌ ها به ماشین‌ های کشف بمب!

تبدیل ملخ‌ ها به ماشین‌ های کشف بمب! حشره سایبورگ

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات برسام و به نقل از ماهنامه شبکه، به‌ لطف یک تیم از مهندسانی که در حال کار روی حشرات هستند و در نظر دارند آن‌ها را به دنیای سایبورگ وارد کنند، در آینده‌ای نه چندان دور حشرات این توانایی را خواهند داشت تا صدای برخواسته از بمب‌ها را شناسایی کنند. این‌کار شاهکار کوچکی نیست که این محققان عضو دانشگاه واشنگتن در سنت لوییس در نظر دارند آن‌را به‌طور کامل پیاده‌سازی کنند.

آن‌ها در راه‌کار پیشنهادی خود در نظر دارند، چند قطعه الکترونیکی را به بدن این حشرات متصل کنند. آن‌ها برای رسیدن به این هدف یک حمایت کننده مالی خوب در اختیار دارند. نیروی دریایی. رامان بارانیدهاران، مدیر این گروه تحقیقاتی گفته است در مدت زمان سه سال گذشته نزدیک به ۷۵۰ هزار دلار از سوی دفتر تحقیقات نیروی دریایی برای آن‌که این رویا را به واقعیت برساند، پول دریافت کرده است. رامان مدت زمان نسبتا زیادی است که وقت خود را صرف این حشرات و مکانیزم بویایی آن‌ها کرده است. او و تیم تحت سرپرستی او کشف کرده‌اند که ملخ‌ها این توانایی را دارند تا بوهای خاص را شناسایی کنند. درست همانند افرادی که آموزش دیده‌اند در میان بوهای مختلف یک بوی خاص را شناسایی کنند. رامان بر این باور است که حشرات سایبورگ بیشتر از روبات‌ها در این زمینه کارایی دارند، به دلیل این‌که آن‌ها مجهز به آنتن‌های طبیعی در این خصوص هستند.

او در این ارتباط گفته است: «چه لزومی دارد چرخ را یک‌بار دیگر اختراع کنیم، زمانی که این پتانسیل را در اختیار داریم تا از راه حل‌های زیست‌فناوری در این خصوص استفاده کنیم. این فلسفه این تحقیقات است.» حتی دستگاه‌های سنجش شیمیایی که در نوع خود یک شاهکار به شمار می‌روند به تعداد انگشت‌شماری حس‌گر تجهیز شده‌اند. به عبارت دیگر، اگر شما به آنتن حشرات نگاهی داشته باشید، مکانی که حس‌گرهای شیمیایی (بویایی) درون آن قرار دارد، صدها هزار حس‌گر مختلف را در آن مکان مشاهده می‌کنید. اما برای آن‌که این امکان فراهم شود تا ملخ‌های معمولی را تبدیل به ماشین‌های کشف بمب کرد، این مهندسان در نظر دارند یک الکترود را درون مغز ملخ‌ها کاشته تا توانایی ربایش آنتن‌های آن‌ها و خواندن فعالیت‌های الکتریکی آن‌ها را داشته باشند. از آن‌جایی که اپراتورها نیازمند جمع‌آوری هرگونه اطلاعاتی در این خصوص هستند، پژوهش‌گران در حال توسعه یک کوله پشتی برای این ملخ‌ها هستند. یک کوله پشتی که برای انتقال داده‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. دیود نورانی قرمز رنگ روی دریافت کننده زمانی که مواد منفجره وجود داشته باشد روشن می‌شود، در حالت عادی و زمانی که مواد منفجره‌ای وجود نداشته باشد دیود سبز رنگ روشن می‌شود.

سرانجام، این مهندسان در نظر دارند، بال‌های این حشره را با استفاده از ابریشم زیست-سازگار خال‌کوبی کنند. این مکانیزم برای تبدیل نور به حرارت مورد استفاده قرار می‌گیرد. یک لیزر، به احتمال زیاد در کوله پشتی نصب خواهد شد. این لیزر به یک اپراتور اجازه می‌دهد به کنترل این حشره سایبورگ شده بپردازد. زمانی که تمرکز این لیزر روی بال سمت چپ حشره قرار بگیرد حشره را به سمت چپ هدایت می‌کند و اگر به سمت راست هدایت شود حشره به سمت راست حرکت خواهد کرد. این‌کار بسیار شبیه به کنترل یک هواپیمای بدون سرنشین است. اگر رامان و تیم تحت سرپرستی او با مشکل خاصی در این مورد روبرو نشوند، آن‌ها موفق خواهند شد اولین نمونه اولیه ساخته شده را ظرف یک یا دو سال آینده مورد آزمایش قرار دهند.

بروز ترین اخبار دنیای تکنولوژی را در کانال رسمی برسام دنبال کنید.

نظر خود را بنویسید

لطفا نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.