درست است که بازار لوازم خانگی اعجاب بازار خودرو را ندارد اما با کمی تحقیق متوجه می شویم که این جا هم تکنولوژی حرف اول را می‌زند. فناوری‌ هایی که در بیشتر مواقع نمی‌ دانیم چگونه کار می‌ کنند و آیا اصلا کاربردی هستند یا نه. یکی از این فناوری‌ ها موتور اینورتر است.

موتوراینورتر چیست و چگونه ما را ثروتمند می کند؟
موتوراینورتر چیست و چگونه ما را ثروتمند می کند؟

فناوری‌ موتور اینورتر که بعضی مواقع به اسم موتور خطی معرفی می‌شود. ولی این فناوری چیست و دقیقا چگونه کار می‌کند؟ اگربخواهیم به زبان ساده بگوییم، کمپرسور‌های معمولی یا خاموش‌ اند و یا با حداکثر توان روشن هستند.

بیشتر مواقع برای تنظیم شرایط موتور شرایط کاربری مختلف، موتور به شکل پیاپی روشن و خاموش می‌شود. تقریباً همه موتورهای الکتریکی که از جریان برق متناوب استفاده می‌کنند از نوع Brushless هستند. یعنی برای انتقال برق به سیم پیچ مرکزی از ذغال (که در دینام ماشین ممکن است مشاهده کرده باشید) یا مشابه آن استفاده نمی‌شود.

به همین خاطر موتورهایی که از جریان متناوب (مانند برق شهر) استفاده می‌کنند، نیازی به ذغال یا مشابه آن ندارند. مزیت موتور اینورتر در این است که ساختار بسیار ساده‌تر، استهلاک بسیار کمتر و البته بازده بسیار بالاتری دارند.

اما ایراد موتورهای جریان متناوب یا اصطلاحاً AC این است که دور مورتور (سرعت چرخش) آنها به فرکانس جریان (که مثلاَ برای برق تهران ۵۰ هرتز هست) بستگی دارد.

بنابراین در حالت عادی دور حرکت این موتورها را نمی‌توان تغییر داد. چون فرکانس جریان متناوب برق شهری همیشه ثابت است. ولی با فناوری اینورتر می‌توان جریان متناوب با فرکانس دلخواه به موتور رساند و موتور را با سرعت دلخواه کنترل کرد.

بیشتر بدانید:   درآمد LG اعلام شد!

این همه دردسر برای اینکه دور موتور را تنظیم کنیم؟ این به چه‌ کاری می‌ آید؟

پاسخ این است که پروسه کم‌وزیاد کردن دور موتور، مصرف انرژی و استهلاک به‌شدت کمتری نسبت به حالت سنتی (قطع و وصل پیاپی) دارد.

اینورتر به‌ صورت کاملا خودکار جریان برق را در حین راه‌اندازی به مقدار لازم افزایش و در حین کار به مقدار لازم کاهش می‌دهد، بنابراین به‌طورکلی هزینه برق مصرفی، کاهش چشم‌گیری خواهد داشت.

به‌عنوان مثال اگر یک موتور با جریان ۱۰ آمپر کار کند در هنگام راه‌اندازی این جریان به ۶۰ آمپر می‌رسد و در صورت استفاده از اینورتر، این جریان حداکثر به ۱۲ آمپر می‌رسد.

به‌ علاوه این روش راه‌ اندازی نرم موتور بدون هیچگونه ضربه به قسمت‌های مکانیکی مثل کوپلینگ‌ها، گیر بکس‌ها، تسمه‌ها، زنجیرها و … اتفاق می‌ افتد و در نتیجه طول عمر مفید موتور و سایر قسمت‌های مکانیکی افزایش می یابد و مشتری ها و کمتر درگیر دردسر تعویض وسیله می شوند.

جالب این که بعضی از کمپانی هایی که از این موتور استفاده می‌کنند بین ۱۰ تا ۲۰ سال دستگاه را گارانتی می کنند که این یک موقعیت عالی برای مصرف کنندگان است.

 بروز ترین اخبار دنیای تکنولوژی را در کانال رسمی برسام دنبال کنید.

نظر خود را بنویسید

لطفا نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید