شب گذشته یک موشک فالکون ۹ اسپیس ایکس از سکوی پرتاب واقع در فلوریدا برای انتقال محموله های ناسا به ماه به فضا پرتاب شد و بدین ترتیب موفقیت دیگری برای میلیاردر معروف، ایلان ماسک و کمپانی اش در زمینه انتقال فضانوردان به ایستگاه فضایی بین المللی به ثبت رسید.

پرتاب موفقیت آمیز موشک فالکون ۹ اسپیس ایکس
پرتاب موفقیت آمیز موشک فالکون ۹ اسپیس ایکس

به گزارش برسام و به نقل از تک شات، موشک فالکون ۹ اسپیس ایکس با طول ۷۰ متر از سکوی پرتاب مرکز فضایی کندی واقع در سواحل فلوریدا در نزدیکی مقر نیروی هوایی در کیپ کاناورال به فضا پرتاب شد.

ماسک بعدا در توییت خود به فرود موفقیت آمیز این فالکون اشاره کرد و این موفقیت را جشن گرفت. این موفقیت یک روز پس از لغو ناگهانی پرتاب فالکون ۹ به دلیل مشکلات سیستم کنترل در بخش فوقانی موشک به ثبت رسید.

نکته حائز اهمیت اینکه برای نخستین بار اسپیس ایکس از سکوی پرتاب ۳۹A که اساساً برای پروژه آپولو در دهه ۱۹۶۰ ساخته شده بود به فضا پرتاب شد.

این سکو آخرین بار در سال ۲۰۱۱ و برای پرتاب آخرین سفینه فضایی مورد استفاده قرار گرفته بود. در سال ۲۰۱۴، اسپیس ایکس قراردادی ۲۰ ساله را برای استفاده از این سکو به امضا رساند و میلیون ها دلار صرف بازسازی آن کرد.

این پرتاب همچنین نخستین پرتاب فالکون از فلوریدا پس از سانحه ماه سپتامبر بود که به شدت به سکوی پرتاب اسپیس ایکس در کیپ کاناورال صدمه وارد کرد.

ماه گذشته، اسپیس ایکس پرتاب موشک های فالکون ۹ خود از سکوی پرتابی در کالیفرنیا را از سر گرفت. این کمپانی قصد دارد موشک های خود را با فرود مجدد، دوباره مورد استفاده قرار دهد تا در هزینه ها صرفه جویی کند.

بیشتر بدانید:   ایلان ماسک و عرضه اینترنت فوق سریع از فضا

سازمان ملی هوانوردی و فضا، که با اسپیس ایکس برای انتقال محموله های خود به ایستگاه فضایی بین المللی قرارداد وضع کرده است، این پرتاب را کاملا زیر نظر داشت تا با فعالیت ها و عملکرد اسپیس ایکس بیشتر آشنا شود تا بتواند اعزام فضانوردان ناسا به فضا را هم به این کمپانی بسپارد.

قرار است تا پایان سال ۲۰۱۸، اسپیس ایکس و بویینگ کار اعزام فضانوردان به فضا را نیز آغاز کنند. گزارشی دولتی ادعا می کند که هر دو کمپانی در حال حاضر با مشکلاتی فنی مواجه هستند که احتمالا پروژه آنها را با تاخیر مواجه خواهد کرد.

بروز ترین اخبار دنیای تکنولوژی را در کانال رسمی برسام دنبال کنید.

نظر خود را بنویسید

لطفا نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.