ماه ژوئن ۲۰۱۶ بود که ناسا به ۲۱ مهندس و متخصص خود ماموریت داد تا پیمایش کننده ای (Lander) برای سفر تحقیقاتی به سیاره Europa ، یکی از چهار قمر گالیله‌ای و بزرگ مشتری که در زیر سطح یخ‌زدۀ آن اقیانوس وجود دارد، طراحی کنند.

ناسا به دنبال این بود که بالاخره راهی برای این سفر غیرممکن پیدا کند و بیشتر تمرکز خود را بر این گذاشت که آیا می تواند چنین مسیری را توسط ابزاری پیشرفته پیماید یا خیر. به تارگی متخصصین ناسا در گزارشی پیشنهاد خود را بصورت کامل اعلام کرده اند. در این گزارش که می توانید آنرا مطالعه کنید، پیمایش کننده ای طراحی شده است که به شکل فضاپیمای عجیبی است. این فضا پیما دارای پاهای دوک مانند هست تا بتواند سطوح Europa را به راحتی پیمایش کرده و اثراتی از زندگی را در گذشته و احتمالا حال این سیاره یخی پیدا کند.

ناسا پیمایشگری به سیاره Europa برای یافتن حیات می فرستد
ناسا پیمایشگری به سیاره Europa برای یافتن حیات می فرستد

به عقیده محققین ناسا Europa به احتمال بسیار زیاد در قدیم از اقیانوس های نمکی تشکیل شده بوده است. این آب ها همراه با صخره ها و ترکیب هایی از سیلیس همراه بودند که دقیقا عوامل اصلی زندگی و حیات در این سیاره را نشان می دهند.

این ترکیب ها بسیار شبیه ترکیب هایی است که در Enceladus ،یکی از قمرهای زحل که در مقایسه با اقمار دیگر منظومۀ شمسی دهانه‌های برخوردی کمتری دارد، دیده شده است و امید به وجود حیات و امکان سفر به آن سیاره و پیمایش و تحقیق در آنرا بیشتر می کند.

ماموریت های دیگر این فضاپیما بررسی و نمونه برداری از املاح یخی و سنگ ها و موارد تشکیل دهنده این سیاره است تا برای تحقیقات بیشتر به زمین ارسال شود. در صورتی که این سفر با موفقیت آغاز و به اتمام برسد، که به احتمال بسیار ریاد در سال ۲۰۲۰ خواهد بود، این اولین بار بعد از سال ۱۹۷۰ است که ناسا و محققین آن در بررسی و آرزوی سفر به چنین سیاره ای بودند که البته امیدهای بسیاری بر پیدا کردن نشانه هایی از حیات و زندگی در آن دارند.

بیشتر بدانید:   روبات های فوتبالیست نائو با احساس می شوند

نظر خود را بنویسید

لطفا نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید