شرکت فورج‌ نانو اعلام کرده که نانوپوشش این شرکت می‌ توانست مانع از بروز آتش‌سوزی در باتری تلفن‌ های همراه گلکسی نوت ۷ سامسونگ شود.صحت این ادعا با آزمایش‌ انجام شده در یک شرکت مستقل تایید شد.

نانوپوششی که مشکل انفجار گلکسی نوت 7 را حل می کرد

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات برسام و به نقل از مهر، سامسونگ به‌صورت رسمی اشکال فنی موجود در Galaxy Note 7 را پذیرفت و فراخوانی برای جمع‌ آوری این محصول را اعلام کرد.

مشکل اصلی در جایی در باتری Galaxy Note 7 نهفته است که موجب آتش گرفتن خود به خودی این محصول می‌ شد. در اکتبر ۲۰۱۶ سامسونگ رسماً نوت ۷ را کنار گذاشت که علاوه بر میلیاردها دلار ضرر مالی، آسیب جدی به شهرت این شرکت وارد شد.

شرکت فورج نانو (Forge Nano) اخیراً اعلام کرده است که اگر از پودر کاتدی نانوپوشش‌ دار در این باتری‌ ها استفاده می‌ شد، مشکل آتش گرفتن این تلفن‌ های همراه به وجود نمی‌ آمد. جیمز تروی، مدیرعامل شرکت فورج نانو، در مصاحبه‌ ای اعلام کرده است که نانوپوشش های این شرکت می‌ تواند مانع از افزایش دمای باتری‌ های یون لیتیم شوند؛ باتری‌ هایی که دارای الکترولیت‌ های قابل اشتعال هستند. بنابراین، این نانوپوشش‌ ها ایمنی باتری‌ها را افزایش می‌دهند.

در فرآیند ارائه شده توسط شرکت فورج نانو، از روش لایه‌ نشانی اتمی (ALD) با الگوهای نانومقیاس برای تولید پوشش استفاده می‌ شود. این روش موجب تشکیل یک لایه نازک روی سطح کاتد می‌شود که به‌صورت شیمیایی به این سطح می‌چسبد.

صاحب‌ نظران بر این عقیده هستند که وجود یک لایه جداکننده روی سطح داخلی باتری Galaxy Note 7 می‌توانست الکترولیت‌های قابل اشتعال را از هم جدا کند. براساس اطلاعات منتشر شده، لایه جدا کننده الکترولیت‌ها در گلکسی نوت ۷ گداخته شده و موجب یک واکنش شیمیایی خودبه‌خودی در باتری شده‌است. این واکنش منجر به یک جرقه در الکترولیت شده که در نهایت به انفجار ختم ‌می‌شود.

تروی معتقد است تحقیق و آزمون انجام شده توسط یک آزمایشگاه بی‌ طرف مستقل، نشان داده ‌ست که پوشش ALD شرکت فورج نانو می‌تواند مانع از تشکیل گونه‌ های واکنش‌ دهنده شیمیایی شود؛ گونه‌ هایی در باتری‌ های یون لیتیم منجر به آتش‌سوزی می‌شود.

شرکت فورج نانو ۲۰ میلیون دلار حمایت مالی برای توسعه خط تولید محصولات خود دریافت کرده است تا با استفاده از این حمایت مالی نانوساختارهای مورد نظر برای افزایش ایمنی باتری‌های یون لیتیم را تولید کند.

مسئله ایمنی و آتش‌ سوزی باتری‌ ها تنها به سامسونگ محدود نمی‌ شود. چندی قبل یک هواپیمای بوئینگ ۷۸۷ به دلیل انفجار در باتری دچار حریق شد.

بروز ترین اخبار دنیای تکنولوژی را در کانال رسمی برسام دنبال کنید.

نظر خود را بنویسید

لطفا نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید