تا به‌حال کلمه درايور يا راه‌انداز به گوش‌تان خورده است؟ چاپگر يا مودم رايانه‌تان دچار مشکل شده كه وقتي به کارشناس مربوطه مراجعه کرده‌ايد، اشکال را از چگونگي شناسايي درايور به سيستم‌عامل بداند؟

امیر عصاری، در شماره این هفته مجله کلیک، به سراغ نرم افزاری برای شناسایی درایورهای ناشناخته رایانه رفته است.

راه‌انداز چيست؟

درايور يا همان فايل يا برنامه راه‌انداز (گرداننده) براي قطعات سخت‌افزاري، به نرم‌افزارهايي گفته مي‌شود که رايانه را براي کار با يک دستگاه خاص آماده مي‌کنند. به‌عبارت ديگر، وقتي دستگاه سخت‌افزاري جديدي به رايانه متصل شود، بايد براي استفاده صحيح و کامل از آن دستگاه، درايورهاي مورد نظر آن در رايانه نصب شود تا دستگاه به‌طور دقيق و کامل توسط سيستم‌عامل شناسايي شده و قابل استفاده شود.

اگر از خوانندگان هميشگي کليک باشيد، با نرم‌افزارهاي مختلفي براي به‌روزرساني، پشتيبان‌گيري و مديريت درايورهاي نصب شده روي سيستم‌عامل آشنا شده‌ايد. اين هفته نيز قصد داريم يکي ديگر از اين نرم‌افزارها را به شما معرفي کنيم، اما تفاوت عمده اين نرم‌افزار با برنامه‌هايي که تاکنون معرفي شده، امکان تشخيص و شناسايي درايورهاي معرفي نشده به سيستم‌عامل است.

يکي از بزرگترين مشکلاتي که کاربران تازه‌كار و حتي نيمه‌حرفه‌اي با آن مواجه‌اند، عدم‌آشنايي دقيق با سخت‌افزار رايانه و چگونگي شناسايي نام، مدل و سازنده قطعات سخت‌افزاري است. به همين دليل وقتي ويندوز رايانه خود را تعويض مي‌کنند و دستگاه يا قطعه‌اي به‌طور خودکار توسط سيستم‌عامل شناسايي نمي‌شود، براي استفاده از آن با مشکل مواجه مي‌شوند. کاربران حرفه‌اي نيز گاهي اوقات براي راهنمايي و کمک‌رساني به ديگر کاربران با مشکلاتي روبه‌رو هستند چرا که برخي قطعات به‌سختي قابل شناسايي است و پس از شناسايي نيز فايل‌هاي راه‌انداز آن با جست‌وجوهاي بسيار طولاني قابل دريافت است.

همچنين مهم‌ترين مشکلي که در مرحله شناسايي قطعه وجود دارد، باز کردن کيس (قاب فلزي) رايانه و جداسازي قطعه از بورد مربوطه است که علاوه بر اين‌كه دقت و تخصص كافي مي‌خواهد، زمانبر نيز هست.

بیشتر بدانید:   تقویم کاملا ایرانی سال ۹۴ برای اندروید +دانلود

شناسايي ناشناخته‌ها

نرم‌افزار My Drivers يکي از بهترين و قدرتمندترين برنامه‌ها براي مديريت درايورها در سيستم‌عامل است. اين نرم‌افزار همانند ديگر نرم‌افزارهاي مشابه، قابليت‌هاي مختلفي همچون پشتيبان‌گيري، بازيابي، به‌روزرساني، حذف و… درايورها را در اختيار شما قرار مي‌دهد. علاوه بر اين، يکي از مهم‌ترين ويژگي‌هاي اين نرم‌افزار شناسايي قطعات ناشناخته در سيستم‌عامل است. به اين ترتيب و با کمک اين نرم‌افزار شما مي‌توانيد بدون مراجعه به سخت‌افزارهاي شناسايي نشده و بدون نياز به دانش و مهارت براي شناسايي نام، مدل و سازنده قطعه مربوطه، همه اطلاعات مرتبط با آن‌را با يک کليک ساده به‌دست آوريد. همچنين در اين بخش ميزان سازگاري درايورهاي يافت شده با سخت‌افزار مربوطه مشخص مي‌شود و لينک‌هاي مختلف دانلود فايل‌هاي مورد نياز نيز در اختيار شما قرار مي‌گيرد.

پشتيبان‌گيري

اولين اقدام پس از نصب مجدد ويندوز، شناسايي سخت‌افزارها در سيستم‌عامل است. ويژگي پشتيبان‌گيري در اين برنامه شما را قادر مي‌سازد تا با يک يا دو کليک ساده ماوس، از تمام درايورهاي مورد نيازتان يک نسخه پشتيبان تهيه کرده و به‌راحتي پس از نصب مجدد ويندوز، آن‌ها را بازيابي کنيد. در اين حالت نه‌تنها کل درايورهاي مورد نظر شما با يک کليک در سيستم بازيابي مي‌شوند، بلکه به‌جاي چندين مرحله راه‌اندازي مجدد رايانه، فقط با يک‌بار راه‌اندازي آن قادر خواهيد بود كه از تمام امکانات موجود استفاده کنيد.

امكان تهيه نسخه پشتيبان‌گيري به‌صورت فايل اجرايي (EXE) نيز از ديگر امکانات موجود در اين بخش است. به‌کمک اين فايل اجرايي مي‌توانيد به‌طور خودکار و بدون نياز به کمترين مهارت، تمام درايورها را روي رايانه مورد نظرتان نصب کنيد.

بیشتر بدانید:   سیستم هوشمند تشخیص چهره در فیس‌بوک راه‌اندازی شد

به‌روزرساني

گاهي اوقات با ارتقاي درايور دستگاه‌هاي سخت‌افزاري مي‌توانيد از امکانات جديدي توسط دستگاه مورد نظر بهره‌مند شويد. به‌عنوان مثال اگر مودم متصل به رايانه‌تان تا به‌‌حال از قابليت نمايش شماره تماس‌گيرنده يا انتظار مکالمه پشتيباني نمي‌کرده، پيشنهاد مي‌کنيم به‌کمک اين برنامه، نسخه درايور نصب شده و آخرين درايور موجود براي آن‌را بررسي کنيد؛ چرا که احتمال دارد با ارتقاي درايور مودم، اينگونه امکانات نيز به آن اضافه شود.

امکان به‌روزرساني خودکار و دقيق درايورها يکي ديگر از قابليت‌هاي موجود در اين برنامه است. به‌کمک اين قابليت به‌راحتي مي‌توانيد تمام درايورهاي قديمي سيستم‌عامل را شناسايي کرده و به‌طور خودکار و بدون پيچيدگي‌هاي جست‌وجو و دانلود فايل‌ها، درايورهاي مورد نظر را به‌روز کنيد. از ويژگي‌هاي ديگر اين نرم‌افزار مي‌توان به مواردي همچون نصب يا حذف يک درايورخاص، پشتيبان‌گيري و بازيابي سايت‌هاي مورد علاقه در مرورگر اينترنت اکسپلورر و پشتيبان‌گيري و بازيابي اطلاعات Outlook Express اشاره کرد.

براي دانلود نسخه محدود اين نرم‌افزار مي‌توانيد به لينک زير مراجعه کنيد:

http://www.zhangduo.com/mydrivers.exe

1 دیدگاه

نظر خود را بنویسید

لطفا نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.