متخصصان اينترنت براي وب معنايي چالش هاي متعددي را ذكر مي كنند كه هر يك به تنهايي مي تواند پيشرفت آن را به چالش بكشند.

به گزارش فارس،‌ برخي از اين چالش ها عبارتند از وسعت ، مبهم بودن،‌عدم قطعيت،‌ تناقض ها و ناسازگاري ها و در نهايت امكان سوءاستفاده و فريبكاري از طريق وب معنايي. اين مسائل را به شرح زير مي توان توضيح داد.

وسعت: وب يك فضاي بسيار وسيع است وبر طبق آمار تا آگوست سال 2009 حداقل 48 ميليارد صفحه وب از طريق اينترنت در دسترس بوده است. بديهي است كه براي چنين پديده وسيعي به راحتي و به سرعت نمي توان تصميم گيري كرد و شرايط جديدي را در آن به وجود آورد. در حال حاضر بيش از 370 هزار اصطلاح فني براي وب وضع شده و گستردگي اين اصطلاحات و چند برابر شدن آن با از راه رسيدن وب معنايي شرايط را براي كاربران بسيار دشوار خواهد كرد. وب معنايي بايد با حجم زيادي از داده هاي ورودي روبرو شود و اين يك چالش جدي براي آن محسوب مي شود.

ابهام: در مورد وب معنايي اصطلاحات مبهمي وجود دارد كه هنوز درك واحدي از آنها به وجود نيامده و اين ابهام ها توسط ارائه دهندگان محتوا، كاربران و حتي متخصصان تشديد مي شود. تركيب كردن اين اصطلاحات و تلاش براي خلق مفاهيم و اصطلاحات تازه شرايط را دشوارتر از قبل مي كند و بر ابهام موجود مي افزايد. البته براي مقابله اين ابهام ها راه حل هايي نيز ارائه شده كه تئوري هاي مربوط به منطق فازي از جمله آنها مي باشد.

بیشتر بدانید:   سهم هر ایرانی 9/0 کیلوبیت اينترنت به ازای هر نفر

عدم قطعيت: برخي كارشناسان معتقدند ارزش هاي مفاهيم در وب معنايي قطعي،‌دقيق و مشخص نيستند. به عنوان مثال يك مفهوم ممكن است در آن واحد داراي يك يا چند ارزش متفاوت باشد كه اين مساله درك مولفه هاي وب معنايي را دشوار مي سازد. براي حل اين مشل هم تكنيك هايي ابداع شده كه البته آنها هم چندان قطعي نيستند.

تناقض: در جريان توسعه وب معنايي، مولفه ها و مفاهيم آن تناقض هايي نيز ايجاد شده است كه گسترش اين تناقض ها پيشبرد وب معنايي را دشوار كرده و حتي ممكن است كاركردهاي آن را در عمل متوقف نمايد. برخي از اين تناقض ها تكنيكي و فني و برخي نيز فلسفي و مفهومي هستند. توسعه دهندگان وب معنايي كه به اين مشكل اذعان دارند خود در تلاش براي رفع مشكلات ياد شده هستند.

سوءاستفاده و فريبكاري: اين پديده منحصر به وب معنايي نيست و از ابتداي شكل گيري اينترنت و وب با اشكال مختلف آن مواجه بوده ايم. با پيشرفت وب هم ممكن است برخي درصدد فريب دادن كاربران و سرقت اطلاعات شخصي آنان و وارد كردن ديگر خسارات مادي و معنوي باشند. خوشبختانه براي مقابله با اين پديده فناوري هاي متنوعي از راه رسيده اند كه از جمله آنها مي توان به انواع روش هاي رمزگذاري اطلاعات اشاره كرد.

همانطور كه مشاهده مي شود اين چالش ها بسيار گسترده و جامع هستند و بي توجهي به رفع آنها ممكن است همان مشكلاتي كه را كه امروزه كاربران وب با آنها دست به گريبان هستند، تشديد نمايد. البته بايد توجه داشت كه كنسرسيوم وب يا W3C‌به اين مسائل و چالش ها توجه بيشتري نشان داده و با درس گرفتن از اشتباهات گذشته درصدد است عصر وب معنايي را با مشكلات كمتري آغاز كند.

بیشتر بدانید:   نگاهی کوتاه به تبلت های بازی

در مجموع وب معنايي داراي يك ساختار بسيار پيچيده براي توليدكنندگان محتوا و يك ساختار ساده براي كاربران خواهد بود. در دنياي وب معنايي، تنها ايده هاي خلاقانه براي رشد سريع كافي نيست و هر سرمايه گذاري براي موفقيت نيازمند به كار گيري متخصصان در حوزه هاي مختلف نيز مي باشد.

در نتيجه در عصر وب معنايي شركت هاي كوچك هر چقدر هم از ايده هاي ناب و بكر برخوردار باشند به تنهايي نخواهند توانست آنها را عملي كنند و چاره اي جز كمك گرفتن از غول هاي دنياي فناوري ندارند. در نتيجه برخي كارشناسان از آن بيم دارند كه با گسترده شدن وب معنايي انحصارطلبي شركت هاي بزرگ فناوري بيشتر شود و عرصه براي فعاليت هاي مستقل و خلاقانه تنگ تر شود.

در نهايت بايد منتظر ماند و ديد كه وب معنايي به كدام سمت و سو خواهد رفت.

نظر خود را بنویسید

لطفا نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.