اپراتور سوم انتخاب شد؛ به همان سادگي که برنده مزايده کنار گذاشته شد و باز هم به همان سادگي که برنده دوم مزايده نرخ خود را تعديل نکرد و تنها سکوت کرد، برنده ديگري اپراتور را از آن خود کرد.

به گزارش مجله بایت، اين برنده خوشبخت، شرکت ارتباطات تامين شمس نوين يا همان تامين تله‌کام است که از زيرمجموعه‌هاي شستا يا باز همان شرکت سرمايه‌گذاري تامين اجتماعي محسوب مي‌شود.

خوب است بدانيد اين شرکت شريک ايراني اتصالات يا همان برنده سابق اپراتور سوم است که به خاطر بدقولي‌هايش از مزايده کنار گذاشته شد و حال امروز، اين شرکت به تنهايي و نه در قالب کنسرسيوم، بدون شريک باتجربه خود در مسائل مخابراتي، برنده پروانه اپراتور سوم شد.

در بهمن‌ماه سال 88، وزير ارتباطات اعلام کرد که وزارت‌خانه قصد دارد راه‌هاي قانوني ديگري به‌ غير از مزايده را براي انتخاب اپراتور سوم برگزيند و براي اين انتخاب، مشغول مذاکره با اپراتورهاي کشورهاي خارجي است اما در نهايت پس از ماه‌ها تاخير، هيچ نامي از مدعي خارجي به گوش نرسيد و خيلي کوتاه و بدون حاشيه اعلام شد که تامين تله‌کام اپراتور سوم خواهد بود.

آن‌چه مسلم است اين است که قانون شفاف و بي‌پرده است اما مشخص نيست که براساس کدام راه قانوني ديگر، تامين تله‌کام انتخاب شده است!

مگر مزايده قانوني نبود؟ چرا دوباره مزايده برگزار نشد؟ رگولاتوري و وزارت ارتباطات در پاسخ به اين سوال که چرا برنده دوم و يا مدعي ديگري از مزايده جايگزين برنده اصلي اپراتور سوم نمي‌شود، پاسخ مي‌دادند که مزايده منقضي شده است اما ناگهان مزايده اعتبار يافت و شريک برنده بدنام مزايده، پيروز يکه و تنهاي ميدان شد.

بیشتر بدانید:   جزئیات توزیع سیمکارت نسل سوم درکرج و تهران؛ عرضه تجاری 0920آغاز می‌شود

قرارداد اپراتور سوم که درآمد آن در طي 15 سال، حداقل 676 هزار ميليارد ريال تخمين زده مي‌شود، نبايد در پشت پرده و مبهم تنظيم و بسته شود.

شرکت تامين تله‌کام يک شرکت خصوصي کم‌سابقه است که در سال 2007 تاسيس شده است.

اگر چه فعاليت‌هاي اين شرکت در زمينه خدمات اينترنت در طي مدت تاسيس آن خدمات ارزنده و قابل تحسيني است و مي‌توان اميدوار بود که اين موفقيت در حيطه تلفن‌همراه تکرار شود اما دليل انتخاب اين شرکت براي اپراتور سوم چه بوده است؟

اگر اين شرکت به تنهايي مي‌توانست اپراتور سوم تلفن‌همراه باشد چرا در آغاز کار خود يک شريک خارجي و باتجربه انتخاب کرد و اگر به تنهايي نمي‌تواند اين‌کار را انجام دهد، چرا امروز برنده پروانه اپراتور سوم شده است؟

اين شرکت به تنهايي برنده مزايده نبود و بلکه يکي از اعضاي کنسرسيوم پيروز محسوب مي‌شد.

وقتي يک کنسرسيوم از مزايده حذف مي‌شود، يک يا چند شرکت زيرمجموعه آن کنسرسيوم به تنهايي حقي از مزايده ندارند. در غير اين‌صورت چرا انتخاب پيروز مزايده بيش از يک‌سال به طول انجاميد و وزارت ارتباطات قول خود مبني بر عرضه سيم‌کارت اپراتور تلفن‌همراه در سال 88 را زير پا گذاشت؟

برنده پروانه اپراتور سوم اعلام کرده است که سيم‌کارت‌هاي اپراتور سوم تا 22 بهمن سال 1389 به بازار خواهد آمد.

نظر خود را بنویسید

لطفا نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.