محققان در یک شرکت دانش بنیان موفق به طراحی، ساخت و تولید چاپگر یا پرینترهای ۳ بعدی که با استفاده از آن طلا و جواهر به دقت و کیفیت بالایی به تولید می رسد.

پویا ترابی عضو هیات مدیره شرکت دانش بنیان تولید کننده پرینترهای ۳ بعدی اظهار داشت: تقریبا ۱۱ سالی است که در زمینه طراحی و ساخت پرینترهای ۳ بعدی فعالیت می کنیم.

ساخت پرینترهای 3 بعدی برای ساخت طلا توسط محققان ایرانیساخت پرینترهای 3 بعدی برای ساخت طلا توسط محققان ایرانیساخت پرینترهای 3 بعدی برای ساخت طلا توسط محققان ایرانیساخت پرینترهای 3 بعدی برای ساخت طلا توسط محققان ایرانی
ساخت پرینترهای ۳ بعدی برای ساخت طلا توسط محققان ایرانی

وی با بیان اینکه در این زمینه ثبت اختراع نیز داشته ایم، خاطر نشان کرد: تا کنون علاوه بر ساخت پرینتر های DLP و FDM سعی کردیم به ارتقا پرینتر هایی بپردازیم که با استفاده از آنها در صنایع مختلف استفاده شود.

وی افزود: با توجه به اهمیت این صنعت در صنوف مختلف در صدد آمدیم تا از آن در حوزه طلا و جواهر بهره ببریم.

به گفته وی، در همین راستا از پرینتر های DLP در صنعت طلا و جواهر استفاده کردیم که از سرعت و دقت بالایی برخوردار است.

ترابی با اشاره به مزیت های این دستگاه عنوان کرد: این دستگاه در سایز های مختلف تولید شده و لامپ آن ۲۰ هزار ساعت بوده که دقت آن را افزایش داده است. معمولا لامپ های نمونه های مشابه ۱۰هزار ساعت هستند.

وی تاکید داشت: در این دستگاه فضای کاری بزرگتری تعبیه شده و تا جایی که شده کاربری برای مشتری آسان می شود.

ترابی با اشاره به سرعت این دستگاهها خاطر نشان کرد: به عنوان مثال در یک سایز مشخص می توان ۲۴ انگشتر طلا در ۳ ساعت تولید کرد در صورتی که به روش سنتی ۴ ساعت یک انگشتر تولید می شود.

بیشتر بدانید:   عجیب ترین پرینتر های سه بعدی نمایشگاه CES 2014

وی افزود: معمولا طلاهای ایتالیایی با این دستگاه به تولید می رسند.

ترابی با بیان اینکه در حال حاضر هم در ایران از این روش برای تولید طلا به کار برده می شود، خاطر نشان کرد: تا کنون ۲۰ دستگاه را در تهران، مشهد و تبریز به فروش رسانده ایم.

این شرکت دانش بنیان در نخستین نمایشگاه چاپ ۳ بعدی حضور داشت. این نمایشگاه از دیروز تا سیزدهم اردیبهشت ماه در سالن اجلاس سران دایر است.

 بروز ترین اخبار دنیای تکنولوژی را در کانال رسمی برسام دنبال کنید.

نظر خود را بنویسید

لطفا نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید