بازار لپ تاپ، بازاری پویا است با تنوع مدل و برند بالا که هر برند و مدل بسته به قابلیت های متفاوت، مخاطبانی دارند. البته به دلیل عرضه مدل های جدید و تکنولوژی های نوین به بازار، هر از چند گاهی مدل های پر فروش در بازار جایگاه خود را به مدل های جدیدتر می دهند و البته گاه اتفاق می افتد که به دلیل قیمت بالای محصولات جدید، نمونه های قدیمی همچنان در لیست پر فروش های بازار قرار گیرند. ولی به هر حال مصرف کننده ناچار است خود را با تکنولوژی های نوین تطبیق دهد و به سمت محصولات جدید رود.

مثال بارزش عرضه لپ تاپ های مجهز به پردازنده های جدید اینتل است. تا قبل از عرضه این لپ تاپ ها به بازار اکثر کاربران لپ تاپ و افرادی که قصد خرید این کالای تکنولوژیکی را داشتند به سراغ لپ تاپ هایی می رفتند که به پردازنده های intel core 2 duo مجهز بودند. گروهی نیز به لپ تاپ های مجهز به پردازنده های intel dual core گرایش داشتند؛ اما از زمانی که لپ تاپ های مجهز به پردازنده های intel core i وارد بازار شدند و بازار را به دست گرفتند، توجه کاربران لپ تاپ رفته رفته به سوی این لپ تاپ ها جلب شد تا جایی که بر اساس اعلام فعالان بازار، طی ماه های اخیر میزان تقاضا برای لپ تاپ های مجهز به پردازنده های جدید intel در حد بسیار زیادی افزایش یافته است و در حال حاضر کمتر می توان سراغی از لپ تاپ هایی که به پردازنده های سری core 2 duo یا dual core مجهزند، گرفت.

در این گزارش ما مدل های پر فروش برندهای مطرح بازار را معرفی می کنیم.

لپ تاپ های سونی – Sony

با وجود اینکه طی مدت اخیر عرضه کنندگان لپ تاپ های این برند به دلیل رقابت شدیدی که بین برندها در بازار رخ داده است، قیمت ها را در حد قابل توجهی کاهش داده اند؛ اما همچنان سابقه ذهنی کاربران لپ تاپ از محصولات این برند، گران قیمت بودن آنها است و همچنان لپ تاپ های این برند عنوان گران قیمت را در بازار یدک می کشند.

بر اساس اعلام فعالان بازار، طی مدت اخیر قیمت لپ تاپ های این برند در حد قابل توجهی کاهش یافته است و سری های جدید که به پردازنده های سری core i مجهزند در بازار فروش بالایی دارند.

فعالان بازار لپ تاپ های سری EA و EB را از پر فروش ترین سری های لپ تاپ های سونی معرفی کردند که صفحه نمایش های 14 اینچی دارند و قیمت مناسبی هم دارند. در این میان می توان به مدل های VPCEA12EG، VPCEA15FG/B/W که به پردازنده INTEL CORE I3 و صفحه نمایش 14 اینچ مجهزند، اشاره کرد.

بر اساس اعلام ایران رهجو، نمایندگی فروش لپ تاپ های این برند در بازار داخلی، این لپ تاپ ها به ترتیب قیمتی معادل 910 هزار تومان و یک میلیون و 150 هزار تومان دارند.

همچنین مدل های VPCEA16FG/B/W/P/G/L، VPCEA1AGG/B و VPCEA17FG/B نیز از لپ تاپ های پر فروش این سری هستند که به پردازنده INTEL CORE I5، صفحه نمایش 14 اینچ مجهزند و قیمتی حدود یک میلیون و 300 هزار تا یک میلیون و 750 هزار تومان دارند. این لپ تاپ ها بیشتر مورد استقبال خانم ها قرار می گیرد و علت هم وزن سبک و طراحی زیبای آنها است.

در میان لپ تاپ های سری EB نیز مدل های VPCEB21FG/VPCEB15FG/B/W ،W و VPCEB17FG/B/W فروش بالایی دارند که صفحه نمایشی 4/15 اینچ دارند و قیمت آنها بین 900 هزار تا یک میلیون و 295 هزار تومان است. این لپ تاپ ها به پردازنده سری INTEL CORE I مجهزند و بیشتر برای گیمرها و افرادی که به فضای زیادی برای کار نیاز دارند، مناسب هستند.

لپ تاپ های دل – DELL

لپ تاپ های برند DELL از پرفروش ترین ها در بازار داخلی هستند. علت هم تنوع بالای مدل ها و قیمت پایین این لپ تاپ ها است. بر اساس اعلام فعالان بازار، در شرایط فعلی که اکثر خریداران لپ تاپ به طور تخصصی خرید نمی کنند، تقاضا برای لپ تاپ های این برند همچنان بالا است؛ اما زیگورات یکی از عرضه کنندگان لپ تاپ های این برند در بازار داخلی معتقد است:

این تنوع بالای محصولات در کنار قیمت مناسب و خدمات پس از فروش مطلوب است که توجه کاربران لپ تاپ را به سوی این برند جلب کرده است. براساس اعلام زیگورات البته طی مدت اخیر میزان عرضه به بازار تا حدودی کاهش یافته است که این موضوع به علت رشد قیمت یوآن (واحد پول چین) است. به هر حال در بازار لپ تاپ های DELL در حال حاضر سری INSPIRON و به ویژه مدل های 4010 و 5010 فروش بالایی دارند. این لپ تاپ ها به پردازنده های INTEL CORE I مجهزند و صفحه نمایش آنها برای مدل 4010 معادل 14/1 اینچ و در مورد مدل های 5010 15/1اینچ است.

این لپ تاپ ها با قیمتی حدود 699 هزار تومان تا 850 هزار تومان به فروش می رسند.

لپ تاپ های اپل – APPLE

لپ تاپ های این برند نیز جزو گران قیمت های بازار است که البته طی مدت اخیر میزان عرضه برای این کالا تا حدودی افزایش یافته است. بر اساس اعلام فعالان بازار، علت افزایش تقاضا برای لپ تاپ های این برند کاهش قیمت ها است. این در حالی است که بکایی، مدیر فروش شرکت اپل ایران از ثبات قیمت ها طی مدت اخیر خبر می دهد. به گفته وی، اپل مک بوک پروهای جدیدی را با قابلیت های بالاتر به بازار عرضه کرده است، ولی قیمت ها را تغییر نداده است.

به گفته وی، در حال حاضر مک بوک پروهای 15/4 اینچ در بازار فروش بالاتری دارند تا سایر مدل ها، چرا که هم قابلیت های بالایی دارند و هم سایز مناسبی دارند. وی مدل های 371LL/A و 372LL/A را از مک بوک پروهای پر فروش در بازار داخلی معرفی کرد که به ترتیب با قیمت دو میلیون و 50 هزار تومان و دو میلیون و 150 هزار تومان به فروش می رسند.

وی همچنین از عرضه اندک و تقاضای بسیار کم برای لپ تاپ های سری AIR خبر داد و گفت: به علت اینکه این لپ تاپ ها بسیار ظریف هستند، پردازنده های ضعیفی دارند و به اپتیکال درایو هم مجهز نیستند. همچنین این لپ تاپ ها قیمت بالایی هم دارند؛ به همین دلیل تقاضا برای آنها کم است.

یکی دیگر از فعالان بازار نیز مدل های MB516 و MB374 را از لپ تاپ های پر فروش اپل معرفی کرد که قیمتی حدود یک میلیون و 280 هزار تومان تا یک میلیون و 520 هزار تومان دارند.

لپ تاپ های توشیبا – TOSHIBA

توشیبا یکی از برندهای قدیمی بازار لپ تاپ است؛ اما طی سال های اخیر تا حدودی از میزان تقاضا و همچنین عرضه برای لپ تاپ های این برند کاسته شده است. بر اساس اعلام شرکت رایان بدر الکتریک، نمایندگی فروش لپ تاپ های این برند در بازار داخلی، هر دسته از لپ تاپ های این برند متقاضیان خاص خود را دارد. به عنوان مثال سری TECRA مخصوص کاربران صنعتی است و سری SATELLITE PRO برای کاربران حرفه ای و سازمانی مناسب است.

بر اساس اعلام این شرکت مدل های A505-S6020 و M505-S4020 از لپ تاپ های پر فروش سری SATELLITE هستند که به پردازنده های سری CORE I، رم چهار گیگابایتی و هارددیسکی با ظرفیت 500 گیگابایت مجهزند. این لپ تاپ ها با قیمتی حدود یک میلیون و 270 تا یک میلیون و 400 هزار تومان به فروش می رسند. همچنین مدل T130-EZ1301 از لپ تاپ های پر فروش سری SATELLITE PRO است که به پردازنده INTEL CORE 2 DUO 1.3 GHZ، رم سه گیگابایتی و هارددیسکی با ظرفیت 320 گیگابایت مجهز است. این لپ تاپ هم با قیمت 875 هزار تومان به فروش می رسد.

لپ تاپ های اچ پی – HP

اگر چه بسیاری از کاربران لپ تاپ به دنبال لپ تاپ های سبک وزن هستند، ولی در گروه لپ تاپ های برند HP سری DV6 که شامل لپ تاپ های صفحه بزرگ است فروش خوبی دارند. بر اساس اعلام شرکت پاندا تکنولوژی، یکی از عرضه کنندگان لپ تاپ های این برند در بازار داخلی، مدل های 2111ا-DV6 و 2190-DV6 از لپ تاپ های پرفروش HP در بازار داخلی هستند که صفحه نمایش آنها 15/6 اینچ و پردازنده آنها نیز از سری CORE I است. این لپ تاپ ها قیمتی حدود 980 هزار تا یک میلیون و 380هزار تومان دارند.

برندهای آسیای شرقی

IBM LENOVO، ASUS، ACER از برندهایی هستند که طی مدت اخیر شرکت هایی نظیر امرتات و سازگار، مانور زیادی روی خدمات پس از فروش این برندها در بازار داده اند.

بر اساس اعلام فکوری، مدیر فروش شرکت امرتات، لپ تاپ های سری 57 مانند مدل های 5741 و 5735 از لپ تاپ های پر فروش ایسر در بازار داخلی هستند که به پردازنده های COREI مجهزند. همچنین مدل ONE Aspire از مینی لپ تاپ های پر فروش بازار است که قیمتی حدود 400 هزار تومان دارد.

به گفته وی، در زمینه لپ تاپ های IBM LENOVO هم لپ تاپ های سری Ideapad و THINK PAD فروش خوبی دارند که مدل های Y550، Y550P و… از سری IDEAPAD از پر فروش های بازار هستند که قیمتی حدود 980 هزار تومان تا یک میلیون و 200 هزار تومان دارند.

مدل های T510i-8GC، T510i و… نیز از لپ تاپ های پر فروش سری THINK PAD هستند که قیمتی حدود یک میلیون و 290 هزار تا یک میلیون و 500 هزار تومان دارند. از خانواده ایسوز هم مدل های لپ تاپ های سری K52 مانند مدل های K52JR-SX077، K52JK-SX061 و… پر فروش اند که به پردازنده های CORE I مجهزند و قیمتی حدود یک میلیون تا یک میلیون و 100 هزار تومان دارند.

برخی از مدل های پرفروش لپ تاپ در بازار داخلی

SONY مدل VPCEA12EG/B گارانتی ایران رهجو قیمت 910.000 تومان

TOSHIBA مدل A505-S6020 گارانتی بدر سرویس قیمت 1.275.000 تومان

APPLE مدل MB372 گارانتی اپل ایران قیمت 2.150.000 تومان

منبع: روزنامه دنیای اقتصاد

نظر خود را بنویسید

لطفا نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید