مدت کوتاهي است که اين خبر مطرح شده است: «استاندارد IndexedDB که يک استاندارد ذخيره پايگاه‌داده محلي براي نرم‌افزارهاي تحت وب مهيا مي‌سازد، به‌زودي توسط فايرفاکس4 پشتيباني خواهد شد.» IndexedDB که به استاندارد HTML اضافه شده است، يکي از مجموعه فناوري‌هايي است که افق تازه‌اي به برنامه‌نويسان وب نشان مي‌دهد و فشار رقابتي زيادي روي افزونه اجرا کننده فلش ادوبي وارد مي‌کند.

به‌گزارش مجله کلیک، اوايل ماه جاري موزيلا مولفه‌هاي فايرفاکس4 از جمله علاقه را براي انتشار نسخه جديد شرح ‌داد و پشتيباني از IndexedDB را به‌عنوان بخشي که اميد زيادي به آن دارد، مطرح کرد. سرپرست فايرفاکس اضافه کرد: «تيم ما کار روي پياده‌سازي IndexedDB و همکاري با مايکروسافت و ديگران را دراين‌جهت ادامه خواهد داد. با توجه به فعاليت‌هايي که در دو هفته اخير روي اين مشخصه‌ها انجام شده‌است، انتظار مي‌رود اين‌حرکت به‌سرعت پيش رود و ما هنوز قصد داريم اين ويژگي را در فايرفاکس4 قرار دهيم، کيفيت اين ويژگي‌ها و پياده‌سازي نيازهاي توسعه‌گران وب براي ساخت نرم‌افزارهايي که از ذخيره‌سازي در سمت کاربر را ممکن مي‌سازند، برعهده بگيريم.»

هم‌اکنون بزرگترين رقيب فايرفاکس گوگل به‌شمار مي‌رود، هر چند استفاده از فايرفاکس کماکان رو به گسترش است و در وب‌سايت‌هاي جديدتر، چيزي متفاوت از اکسپلورر ارايه مي‌کند. شايد IndexedDB يکي از فناوري‌هايي باشد که توسعه‌دهندگان بايد به آن توجه کنند. موزيلا، کمي پيشتر به اين مساله اشاره کرد، ولي در صفحه برنامه‌نويسان آن، ليست زيادي وجود دارد که هنوز در حال توسعه هستند. مواردي مثل:

WebM: زماني‌که موزيلا در 11مي ليست خود را منتشر کرد، گوگل هيچ صحبتي از پروژه ويديو وب منبع‌باز به‌ميان نياورد. ولي WebM در ليست کارهايي که فايرفاکس4 بايد انجام دهد وارد شد. پيش از اين، پشتيباني از ساخته‌هاي اوليه توسعه‌محور حتمي شده بود.

Multitouch: صفحه لمسي آيپاد، آيفون و آيپد، نمي‌تواند فايرفاکس را اجرا کند ولي دستگاه‌هايي با صفحه‌هاي لمسي و قابليت چند لمس همزمان، مثل تلفن‌هاي آندرويد گوگل، که تعداد آنها روزبه‌روز در حال افزايش است، اين قابليت را دارند.

WebGL: اين فناوري که براي آوردن گرافيک‌هاي سه‌بعدي در وب به‌کار مي‌رود، از واسط گرافيکي OpenGL ES 2.0 استفاده مي‌کند. ولي گوگل درحال کارکردن روي فناوري‌ است که فقط درايورهاي Direct3D ويندوز دارد. همچنين گوگل درحال توسعه افزونه واسط گرافيک‌هاي سه‌بعدي سطوح بالاتر و برپايه O3D است.

WebSocket: اين قابليت HTML براي ارتباط بهتر بين مرورگر و سرور است.

تجزيه‌کننده HTML5: براي اينکه HTML5 به مراحل پاياني برسد، به برخي اصلاحات در قوانين تفسير صفحه‌هاي وب نياز دارد، که موزيلا به‌سمتي گام برمي‌دارد که اين وظايف را کنترل کند. تجزيه‌کننده HTML5 سريع‌تر از نسخه‌هاي قبلي است و توانايي نمايش SVG درميان ديگر عناصر يک صفحه وب را دارد.

SMIL: زبان يکپارچه چندرسانه‌اي همزمان، که مي‌تواند براي برخي قسمت‌هاي مشکل انيميشن‌ به‌کار رود. به‌نظر مي‌رسد نگارش چهارم موزيلا بعد از عرضه نمايشي اينترنت اکسپلورر 9، يکي از نگارش‌هاي تغيير دهنده قانون بازي باشد.

بیشتر بدانید:   موزیلا فایرفاکس هفتم و ششم را همزمان با هم معرفی کرد

نظر خود را بنویسید

لطفا نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.