تا به حال اصطلاح فريز شدن به گوشتان خورده است؟ البته منظور ما از اين سوال، فريزشدن گوشت و مرغ نيست! بلكه فريز شدن سيستم‌عامل را مي‌گوييم. يكي از اصطلاحاتي كه در مواقع بروز مشكل براي رايانه به كار مي‌رود فريزشدن يا هنگ‌كردن كامپيوتر است.

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات برسام و به نقل از کلیک، هر كاربري در خلال كار با كامپيوتر خود مطمئنا حداقل يك بار با هنگ كردن آن مواجه شده است. در چنين شرايطي يا سرعت عملكرد برنامه‌ها به شدت كاهش مي‌يابد يا سيستم‌عامل به طور كامل از ادامه فعاليت باز مي‌ايستد و كاربر مجبور به راه‌اندازي مجدد رايانه مي‌شود.

حالا فرض كنيد كامپيوتر شما مدام هنگ مي‌كند و به اصطلاح فريز مي‌شود. به نظر شما راه‌اندازي مجدد رايانه دردي را دوا مي‌كند؟ مطمئنا كنار آمدن با اين مشكل چندان ساده نيست و حتي اگر سعي كنيد كه قناعت‌ پيشه كنيد و انتظار اجراي سريع برنامه‌ها را نداشته باشيد نيز باز هم در مواقعي كه به انجام كارهاي مهمي ‌مي‌پردازيد و يكباره با هنگ كردن سيستم‌عامل مواجه مي‌شويد، اعصابتان به هم مي‌ريزد! از آنجا كه بسياري از كاربران با اين مشكل مواجهند و نمي‌دانند براي رفع اين مشكل چه كاري انجام دهند و تنها راه‌حل را نصب مجدد ويندوز مي‌دانند، قصد داريم برخي از عمومي‌ترين و بهترين روش‌هاي رفع اين گونه مشكلات را معرفي كنيم:

پشتيبان‌گيري

پيش از هر چيز توجه داشته باشيد كه در اين شرايط، پشتيبان‌گيري مقدمه كار به حساب مي‌آيد. پس بدون اتلاف وقت و بدون آن كه حتي به روش‌هاي رفع مشكل فكر كنيد و بخواهيد از آنها استفاده كنيد، حتما يك نسخه پشتيبان از اطلاعات مهم خود تهيه كنيد چرا كه ممكن است اين آخرين باري باشد كه اطلاعات‌تان را صحيح و سالم مي‌بينيد!

براي انجام اين كار مي‌توانيد از نرم‌افزارهاي مختلفي استفاده كنيد كه برخي از بهترين ابزارهاي رايگان مخصوص اين كار عبارتند از:

Comodo Backup: نرم‌افزاري فوق‌العاده سبك و قدرتمند با قابليت پشتيبان‌گيري از اطلاعات مختلف و ذخيره‌سازي آنها در ديسك‌هاي نوري، شبكه و سرورهاي آنلاين.

Hinx Backup Easy: نرم‌افزاري ديگر با امكاناتي در حد نرم‌افزار Comodo Backup و برخورداري از مزيت اجرا در تمام سيستم‌عامل‌هاي مجهز به جاوا!

SyncBack: اين نرم‌افزار در 2 نسخه رايگان و قابل فروش عرضه مي‌شود كه نسخه رايگان آن نيز تمام امكانات مورد نياز براي پشتيبان‌گيري از اطلاعات شما را در اختيارتان قرار مي‌دهد. محيط كار اين نرم‌افزار بسيار ساده طراحي شده است و هر كاربري مي‌تواند به راحتي از آن استفاده كند.

مرحله اول: بررسي نرم‌افزاري

هنگ كردن سيستم‌عامل مي‌تواند دلايل مختلفي داشته باشد، اما عمده‌ترين اين دلايل مي‌تواند به مشكلات نرم‌افزاري مربوط باشد. براي فهميدن اين مورد مي‌توانيد به عنوان اولين اقدام، رايانه را در حالت Safe Mode بوت كنيد. در اين حالت تنها فايل‌هاي پايه و درايورهاي ضروري براي راه‌اندازي سيستم‌عامل فراخواني مي‌شوند و سيستم‌عامل در محدودترين حالت نرم‌افزاري بوت مي‌شود. چنانچه در اين حالت رايانه شما عملكرد خوبي داشت و از هنگ خبري نبود، مطمئنا مشكل به وجود آمده مربوط به يك اشكال نرم‌افزاري است. حالا اين اشكال مي‌تواند از يك درايور باشد كه مربوط به نرم‌افزاري باشد كه به تازگي نصب كرده‌ايد يا حتي مربوط به يك بدافزار باشد! براي بررسي كامل‌تر و رفع برخي مشكلات رايج نرم‌افزاري، مي‌توانيد از روش‌هاي پيشنهادي زير كمك بگيريد:

ـ سخت‌افزارها و درايورهاي مربوط به آنها را كه بتازگي روي سيستم‌عامل نصب كرده‌ايد، حذف كنيد.

ـ مطمئن شويد كه رايانه مجهز به يك ويروس‌ياب قدرتمند و به روز است.

ـ ويندوز خود را به روزرساني كنيد.

ـ نرم‌افزارهايي كه عموما از آنها استفاده مي‌كنيد را به روزرساني كنيد.

ـ اگر با اجراي يك نرم‌افزار خاص، كامپيوتر شما فريز مي‌شود، سعي كنيد نرم‌افزار را به روز كنيد، آن را حذف كنيد يا مجددا آن را نصب كنيد.

ـ در محيط Safe Mode كامپيوتر را ويروس‌يابي كنيد.

نرم‌افزارهاي Piriform CCleaner ، Revo Uninstaller و Malwarebytes’ Anti-Malware از جمله برنامه‌هايي هستند كه مي‌توانند در رفع مشكلات نرم‌افزاري به شما كمك كنند.

مرحله دوم: بررسي سخت‌افزاري

يكي از مشخصه‌هاي اشكالات سخت‌افزاري، نمايش صفحه خطاي آبي رنگ است! اين صفحه كه به آن (BSOD (Blue Screen Of Death گفته مي‌شود، در بسياري از موارد نشان‌دهنده آن است كه يك اشكال سخت‌افزاري منجر به هنگ كردن و فريز شدن رايانه شما شده است. چنانچه كامپيوتر شما با هنگ‌هاي متوالي همراه باشد و صفحه خطاي آبي را نيز مشاهده نكنيد ممكن است خطاهاي سخت‌افزاري ديگري در پيش باشند. مشكلاتي همچون گرماي زياد، آسيب فيزيكي سخت‌افزارها، آسيب‌ديدگي كابل‌هاي اتصالي و… برخي از عواملي هستند كه در بروز اشكالات سخت‌افزاري نقش موثري دارند.

براي رسيدگي به مشكلات سخت‌افزاري نيز مي‌توانيد از پيشنهادات زير كمك بگيريد:

ـ گرد و غبار را از سخت‌افزارهايي همچون فن‌هاي خنك كننده پاك كنيد.

ـ تمام كابل‌هاي اتصالي را چك كنيد تا قطعي يا هرگونه آسيب فيزيكي در آنها به وجود نيامده باشد.

ـ كارت گرافيك، صدا و ديگر سخت‌افزارهاي متصل به مادربورد را بررسي كنيد تا بدرستي در جاي خود مستقر شده باشند.

ـ ترجيحا قطعاتي همچون حافظه‌هاي رم را جابجا يا تعويض كرده و رايانه را پس از اعمال تغييرات بوت كنيد.

مرحله سوم: بازگشت به گذشته!

همان‌طور كه مي‌دانيد يكي از ابزارهاي موجود در سيستم‌عامل ويندوز System Restore نام دارد كه به كمك آن مي‌توانيد سيستم‌عامل را به زمان‌هاي گذشته كه حالت پايدار و فاقد هنگ داشته است بازگردانيد. پس از بررسي‌هاي نرم‌افزاري و سخت‌افزاري، نوبت به اين ابزار مي‌رسد. در اين مرحله پيشنهاد مي‌كنيم رايانه خود را به زماني بازگردانيد كه سيستم‌عامل بدون هنگ كردن و به طور پايدار عمل مي‌كرده است.

نصب مجدد

در نهايت نيز ذكر اين نكته ضروري است كه گاهي اوقات، تمام مشكلات و هنگ‌هاي سيستم‌عامل تنها با نصب مجدد ويندوز رفع مي‌شود. از اين رو چنانچه برنامه‌هاي زيادي روي ويندوز كامپيوتر نصب نكرده‌ايد و نصب مجدد ويندوز برايتان دشوار نيست پيشنهاد مي‌كنيم با انجام اين كار خيال خودتان را راحت كنيد! همچنين طبق بررسي‌هاي به عمل آمده و توصيه‌هاي اهالي فن، بهتر است هر 6 ماه تا 2 سال يكبار، ويندوز را مجددا نصب كنيد. پس اگر بيش از 2 سال است كه به ويندوز كامپيوتر خود دست نزده‌ايد وقتش رسيده است كه نسبت به نصب مجدد آن اقدام كنيد!

توجه: نرم‌افزارهاي معرفي شده در اين مقاله را مي‌توانيد از سايت‌هاي زير دريافت كنيد:

Comodo Backup: http://backup.comodo.com

Hinx Backup Easy: http://www.hinxsoft.com/index.php?page=bueasy

SyncBack: http://www.2brightsparks.com/downloadـsyncback.html

Piriform CCleaner: http://www.ccleaner.com

Revo Uninstaller: http://www.revouninstaller.com

Malwarebytes’ AntiـMalware: http://www.malwarebytes.org/mbam.php

6 دیدگاه ها

  1. ممنونم از سایت خیلی خوبتون.
    من همه ی این راه ها رو امتحان کردم حتی ویندوزمم عوض کردم ولی نمیدونم چرا در حال انجام کار کامپیوتر یهو گیر میکنه و فقط موس حرکت میکنه و چراق قرمز روی کیس هم یکسره روشن میمونه و تا راه اندازی مجدد نکم درست نمیشه دیگه واقعا از این وضع خسته شدم خواهش میکنم راهنماییم کنید.

  2. سلام ممنون از ساییتتون.
    دیروز وقتی داشتم با لپ تاپ فایل پی دی اف میخوندم یه دفعه هنگ کرد و روی همون صفحه موند. موس کار نمیکرد. crtl + alt + delete رو هم چند بار زدم ولی فایده ای نداشت. دکمه ی پاور رو هم میزدم خاموش نمیشد. آخرش مجبور شدم چند ثانیه پاور رو نگه دارم تا خاموش بشه. بعد دوباره روشنش کردم همه چی درست شد. ولی امروز ۳ بار هنگ کرد. به نظر شما مشکل سخت افزاریه؟

نظر خود را بنویسید

لطفا نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید