آیا تا کنون عکسی از چهره‌ی فردی داشته اید که بینی آن کمی بزرگ بوده باشد و خواسته باشید که کمی آن‌را کوچک کنید؟ آیا توجه کرده‌اید که بعضاً‌ در عکاسی‌ها که عکس ۳ در ۴ می‌اندازند ممکن است بینی فرد را کوچک و قلمی کنند؟ آیا تا کنون خواسته‌اید یاد بگیرید تا خود با فتوشاپ این عمل را انجام دهید؟ همراه این آموزش در پایگاه خبری فناوری اطلاعات برسام، باشید تا یاد بگیرید.

ما برای این آموزش از فتوشاپ نسخه‌ی CS6 استفاده می‌کنیم.

کوچک کردن و تغییر فرم بینی در فتوشاپ

فتوشاپ
ابتدا تصویر را در فتوشاپ باز می‌کنیم.
فتوشاپ
با ابزار انتخاب Lasso دور بینی را انتخاب می‌کنیم. می‌خواهیم کمی از پوست دور بینی هم انتخاب شود تا بتوان با آن روی بینی قدیمی را پوشاند تا بعد از اتمام کار از زیر بینی جدیدی که برای این خانم درست می‌کنیم بیرون نزند! چون بینی جدید کوچک تر از بینی فعلی است.
فتوشاپ
Feather دور محدوده‌ی انتخاب را محو می‌کند. اگر این کار را انجام ندهیم دور بینی جدید تیز خواهد بود. انگار یک بینی از تصویری دیگر کنده‌ایم و روی این یکی چسبانده ایم!
فتوشاپ
میزان Feather را باید متناسب با اندازه‌ی تصویرتان انتخاب کنید. تصویری که من اینجا دارم کوچک است بنابراین عدد ۷‌ را برایش انتخاب کرده ام. برای تصاویر سایز متوسط عموما بین ۲۰ تا ۳۰ را باید انتخاب کنید. البته بهتر است چند عدد را انتخاب کنید و ببینید کدام بهتر است.
فتوشاپ
روی محدوده‌ی انتخاب راست کلیک می‌:کنیم و گزینه‌ی Layer Via Copy را انتخاب می‌کنیم. با انتخاب این گزینه، محدوده‌ی انتخابی در لایه‌ی جدیدی کپی می‌شود.
فتوشاپ
لایه‌ی پایینی را با کلیک بر روی علامت چشم از حالت نمایش در می آوریم. از محدوده‌ی کنار بینی آن جایی که تغییر رنگ ناگهانی دارد مثل چروک‌ها و محدوده‌ی چشم با تغییر اندازه کار ما را خراب می‌کنند پس بهتر است همین الآن آن‌ها را با پاک کن پاک کنیم.
فتوشاپ
در ابزار پاک کن باید میزان Hardness برابر ۰ باشد تا لبه‌ی تیز در کنار بینی ایجاد نشود.
فتوشاپ
بدین صورت چروک‌های کنار بینی را پاک می‌کنیم.
فتوشاپ
حال باید با گزینه‌ی Transform (تغییر ابعاد) در منوی Edit شکل بینی را تغییر دهیم. از تمامی ابزارهای Free Transform، Scale، Distort، و Warp‌ می‌توانیم استفاده کنیم. کنترل تغییر شکل در گزینه‌ی Warp از همه سخت تر است و احتیاج به تجربه و تکرار دارد ولی در عوض قابلیت کنترل بیشتری روی شکل به ما می‌دهد. برای همین من از این گزینه استفاده می‌کنم.
فتوشاپ
Warp‌ شبکه‌ای روی محدوده‌ی انتخاب درست می‌:کند که می‌توانیم هرکجای آن از وسط یا کناره‌ها بکشیم و تغییر شکل دهیم.]
فتوشاپ
تنها کمی در دو مربع بالایی که در چپ و راست قرار دارند تغییر شکل ایجاد می‌:کنم و سعی می‌کنم شکل کلی بینی را بهم نریزم.
فتوشاپ
با فشردن Enter تغییرات اعمال شده و شکل پایانی ما نمایان می‌شود. پیش‌نهاد می‌کنم یک بار این تصویر را با تصویر اولیه مقایسه کنید تا شاهکار فتوشاپ را ببینید. اگر فکر می کنید که باید بینی را کمی به سمت چپ یا راست حرکت دهید می‌توانید با استفاده از ابزار حرکت (Move) این کار را انجام بدهید. برای اصلاح ایراداتی که ممکن است پیش بیاید می‌توانید از گزینه‌های مخصوص ترمیم عکس مثل Clone یا Healing Brush استفاده کنید.

درست انجام دادن این کار تمرین و تکرار خیلی زیاد می‌]خواهد و معلوم نیست که بتوانید همان دفعه‌ی اول این کار را درست انجام دهید. به احتمال زیاد احتیاج خواهید داشت که بعد از انجام این کار با ابزارهای ترمیم، ایرادات بوجود آمده را ترمیم کنید. توجه داشته باشید که بینی جدید به صورت لایه‌ای جداگانه است و می‌توانید هر کاری که می‌]خواهید روی آن انجام دهید. مثلا می‌توانید قسمت‌هایی از آن را حذف کنید (مثلا اگر چروک‌ها را همان اول حذف نکردید)

37 دیدگاه ها

 1. خیلی گلی سالار دمت گرم فقط اگه وقت کردید یه اموزشم بدید که من بتونم مثلا عکس خودمو بزارم جای یه نفر دیگه یه همچین چیزی.

 2. سلام
  ممنون ار اموزشتون.
  یه سوال:بعد از انجام این کار قسمتایی که کوچیک شده صفحه شطرنجی پشتش معلوم میشه.چه باید کرد؟

  • نه نمیشه. توجه داشته باشین که ما اون قسمت از بینی که تغییر فرم می‌دیم رو تو یه لایه‌ی جدید کپی کردیم. اگه این کار رو تو همون لایه‌ی اول انجام بدین پشتش خالی می‌شه. شاید هم نمایش لایه‌ی زیری رو غیر فعال کردین و بعد یادتون رفته فعالش کنین؟

 3. مرسی ولی وقتی من همه رو انجام میدم دماغ ش اخر سر دو تایی میشه به نکته ی اولیم که گفتی توجه میکنم ولی بازم دوتایی میشه چرا

  • خب باید تلاش کنی یه جوری در بیاری که ضایع نشه. اگه ضایع می‌شه می‌تونی اون تیکه‌ای که زیاد میشه رو با رنگ پوستش یه جور طبیعی پر کنی یا پوستش رو بکشی تا اون تیکه رو بگیره. بالاخره باید خیلی با احتیاط کار کنی و خیلی تمرین کنی که قشنگ در بیاد. عکس تا عکس هم فرق می‌کنه. رو هر عکسی نمی‌شه این تکنیک رو پیاده کرد. دکتر زیبایی هم وقتی دماغ عمل می‌کنه خیلی با احتیاط کار می‌کنه. اگه یهو یه تیکه‌اش رو بکشه خب استخوانش از اون طرفش می‌زنه بیرون 🙂

 4. عالییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییی

نظر خود را بنویسید

لطفا نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید