همان‌طور که مي‌دانيد، خريد يک وسيله شرايطي دارد از جمله قيمت، کيفيت و گارانتي.

به گزارش مجله بایت، در دو مورد اول مشکل خاصي نيست و تجربه فردي يا توصيه دوستان در انتخاب کفايت مي‌کند اما در مورد گارانتي اين‌گونه نيست؛ دليل آن‌هم کمتر شناخته شدن شرکت‌هاي گارانتي‌دهنده است.

زماني که وسيله‌اي الکترونيکي را خريد مي‌کنيم بايد به اين موضوع فکر کنيم که هر احتمالي براي خراب شدن آن وجود دارد چرا که ابزار الکترونيکي است و فقط يک نوسان برق نياز است تا وسيله‌اي که براي ما سودآور بوده حال زيان‌ده شود.

اگر براي خريد يک لپ‌تاپ سري به بازار زده باشيد در فهرست قيمت‌ها و در قسمت گارانتي، عنوان گارانتي ايران، بدون گارانتي، گارانتي شرکت و… را مشاهده مي‌کنيد؛ گارانتي‌هايي که مشخص نيست از کجا آمده است.

در اين بين گارانتي‌هاي مغازه‌اي رواج زيادي يافته به اين‌صورت که قيمت يک دستگاه را بسيار ارزان‌تر از فروشگاه‌هاي ديگر اعلام مي‌کنند و مشتري با مراجعه براي خريد با کلمه بدون گارانتي مواجه مي‌شود. مشتري مي‌تواند انتخاب کند با گارانتي يا بدون آن، اگر با گارانتي را انتخاب کند فروشگاه مبلغي بين 50 تا 80 هزارتومان از او مي‌گيرد و احتمالا مشتري از اين موضوع رضايت نسبي دارد و به اميد آن‌که اگر روزي اتفاقي براي دستگاه رخ داد بتواند با مراجعه به محل فروش از خدمات آن استفاده کند که متاسفانه در اکثر موارد اين‌گونه نمي‌شود.

اين نوع گارانتي‌ها يک نوع کلاهبرداري است چرا که يک فروشگاه با سرمايه در حدود 15 ميليون تومان آن‌هم با اقساط چطور مي‌تواند روي هر دستگاه آن هم لپ‌تاپ گارانتي بدهد؟ اگر موردي هم پيش بيايد دستگاه را براي گارانتي به تعميرگاه‌هاي غيرحرفه‌اي مي‌سپارند و رقم مربوطه را از مشتري به بهانه‌هاي واهي که مثلا مشکل شما خارج از گارانتي است و… مي‌گيرند. از اين دست نمونه بسيار است.

بیشتر بدانید:   مروری بر مشخصات فنی گوشی 701 نوکیا

برخي ديگر رسما اعلام مي‌کنند که دستگاهي که به فروش مي‌رسانند گارانتي تعويض دارد!

بزرگان اين حوزه چنين تضميني را نمي‌دهند که بسياري از شرکت‌ها و فروشگاه‌هاي کوچک اين قول را به مشتري مي‌دهند و به هيچ‌کدام به آن عمل نمي‌کنند. حال آيا فروشنده و کاسبي وجود دارد که به ضرر راضي باشد؟

برخي ديگر شگرد جديدي را به‌کار مي‌برند و با چاپ کارت گارانتي شرکت‌هاي بزرگ، دستگاه خود را به نام گارانتي شرکت مزبور مي‌فروشند و بعد از آن‌هم اگر مشکلي پيش بيايد و چون جواب‌گويي نيست، نام شرکت خدشه‌دار مي‌شود و فروشنده اظهار مي‌کند که گارانتي پاسخگو نيست.

آن‌قدر اين روزها بازار اين نوع گارانتي داغ شده است که شرکت‌هايي مشغول به چاپ انواع اين کارت‌ها شده‌اند و هر کارت را به قيمت 5 هزار تومان به فروشنده لپ‌تاپ مي‌دهند و او نيز اين کارت را 50 هزار تومان به مشتري خود مي‌فروشد!

با اين توضيحات، شيوه‌هاي موجود گارانتي در حوزه لپ‌تاپ 2 نکته را مشخص مي‌کند. اول آن‌که نبود نظارت صحيح دستگاه‌هاي مسئول اين فرصت را براي سودجويان ايجاد کرده و نکته دوم اين‌که براي خريد اين روزها فقط بايد به فروشگاه‌ها و شرکت‌هاي معتبر مراجعه کرد.

نظر خود را بنویسید

لطفا نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.