وب 3 نيز يكي ديگر از اصطلاحاتي بود كه در كنار مفهوم وب معنايي مطرح شد و به تدريج مورد توجه قرار گرفت.

به گزارش فارس، تيم برنرز لي وب معنايي را يكي از مولفه هاي وب 3 مي داند و در مورد آن مي گويد: مردم دائماً از من مي پرسند كه منظور از وب 3 چيست. من فكر مي كنم كه در وب 3 ما با مجموعه اي از اطلاعات عظيم در يك فضاي لايتناهي سروكار خواهيم داشت. در زماني كه وب 3 محقق شود، منابع دريافت اطلاعات ما بي شمار خواهند بود.

البته به تدريج استفاده از وب 3 رنگ باخت و بيشتر از عبارت وب معنايي استفاده شد كه اين روند تا به امروز نيز ادامه دارد.

يكي از دلايلي كه موجب استفاده گسترده از اصطلاح وب معنايي و تاكيد بر ضرورت گسترش آن شد، محدوديت هاي پروتكل HTML به شكل و شيوه فعلي است. در يك تقسيم بندي كلي بسياري از فايل هاي قابل ذخيره بر روي رايانه ها را مي توان به دو دسته اسناد و ديتا تقسيم بندي كرد. اسناد مانند پيام هاي الكترونيك، گزارش ها و بروشورها توسط انسان ها قابل خواندن هستند.

در مقابل ديتا مانند تقويم ها، addressbook ها، playlist ها و spreadsheet ها با استفاده از برنامه هاي كاربردي قابل دسترس و مشاهده بوده و مشاهده، جستجو و تركيب كردن آنها به شيوه هاي گوناگون امكان پذير است.

در حال حاضر وب به طور عمده مبتني بر اسنادي است كه به زبان Hypertext Markup Language يا (HTML) نوشته مي شوند. اين زبان قراردادي براي كدنويسي يك متن كه در درون آن عكس ها و فرم هاي تعاملي گنجانده شده به كار گرفته مي شود. در اين زبان از برچسب هاي متاديتا هم استفاده مي شود كه روشي براي طبقه بندي محتواي صفحات وب را در اختيار رايانه ها قرار مي دهند.

بیشتر بدانید:   سیستم عامل موبایل چینی هم آمد!

براي مشاده صفحات HTML معمولا از ابزار رابطي مانند يك مرورگر اينترنتي يا ديگر كارگزارهاي رابط استفاده مي شود. با كاربرد HTML هر كس مي تواند صفحاتي را به وجود آورده ودر دسترس قرار دهد كه در آنها اطلاعات مختلفي وجود دارد. به عنوان مثال مي توان از اين طريق برخي اقلام را براي فروش ارائه كرد. اما اطلاعات قابل ارائه از اين طريق محدود به همان متون بوده و امكانات عيني تر و متنوع تري كه يك كاربر در زمان خريد از يك فروشگاه در اختيار دارد با استفاده از HTML قابل دسترس نيست.

در HTML معنايي نه تنها امكانات قديمي و سنتي در دسترس است، بلكه طرح و نقشه و جزييات هر بخش به طور كامل و جزييات كامل در دسترس است.
در دنياي وب معنايي نه تنها از HTML استفاده مي شود، بلكه دهها زبان تخصصي جديد نيز به وجود مي ايد كه هر يك براي نوع خاصي از ديتا طراحي شده اند. از جمله اين زبان ها مي توان به Resource Description Framework (RDF)، Web Ontology Language (OWL)، Extensible Markup Language يا (XML) اشاره كرد. در عصر وب معنايي HTML اسناد را توصيف مي كند و بين آنها ارتباط برقرار مي كند.

در مقابل RDF، OWL، XML براي توصيف مردم، نشست ها و ملاقات ها به كار گرفته مي شود. تيم برنرز لي مخترع وب شبكه حاصل از به كارگيري اين زبان ها را يك گراف جهاني عظيم مي نامد. وي اين اصطلاح را در برابر تور گسترده جهاني يا وب به كار مي برد.

بايد توجه داشت كه اين فناوري ها با يكديگر تركيب مي شوند تا بتوانند جايگزين اسناد موجود در وب فعلي شده و جزئيات مورد نياز را به طور مفصل و با دقت بالا تشريح كنند. بنابراين انواع محتوا يا يا وضعيت توصيفي دارند و در ديتابيس هاي قابل دسترس از طريق وب ذخيره مي شوند يا شكل markup هايي را به خود مي گيرند كه در درون اسناد قرار گرفته اند. در اين زمينه از زبان هايي مانند XHTML ، XML استفاده خواهد شد.

بیشتر بدانید:   IP-Media رسانه تعاملي با ارائه خدمات وسيع و متنوع

اين زبان‌ها به گونه‌اي طراحي شده اند كه انتقال و افزودن خودكار اطلاعات به آنها به سادگي ممكن بوده و به عنوان مثال خود سيستم مي تواند ضمن پردازش اطلاعات موجود اطلاعات مشابه و جديدي را شناسايي و به اطلاعات قبلي بيفزايد تا كاربر هميشه به جديدترين اطلاعات دسترسي داشته باشد. به عنوان مثال در دنياي وب معنايي وقتي رويدادي رخ مي دهد اطلاعات جديد مربوط به آن رويداد اعم از متن و فيلم وعكس به طور خودكار به خبر قبلي افزوده مي شود.

البته اين تنها يكي از جنبه هاي هيجان انگيز وب معنايي محسوب مي شود.

نظر خود را بنویسید

لطفا نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.