خدمات بانك‌ها و شركت‌هاي تجارت الكترونيك از مدتي پيش روند روزافزوني گرفته و مردم شاهد خدمات جديد در اين زمينه هستند كه البته اطلاع‌رساني در اين زمينه به اندازه كافي نبوده است.

به گزارش ايسنا در يك رقابت تنگاتنگ تقريبا تمامي بانك‌ها كارمزد پذيرندگان دستگاه‌هاي كارت‌خوان را حذف كرده‌اند و براي پذيرندگان جايزه‌ها هنگفت هم تعيين كرده‌اند. بانك تجارت هم در پايان سال واريز لحظه‌اي وجوه به حساب فروشگاه‌هاي مجهز به دستگاه‌هاي كارت‌خوان اين بانك را اعلام كرد.

از سوي ديگر هر روز اخبار زيادي در زمينه فراهم شدن امكانات جديد براي پرداخت و دريافت الكترونيك اعلام مي‌شود. مثلا بانك تجارت امكاني فراهم كرده است كه مي‌توان صرفا با اتصال يك برچسب (TAG) الكترونيك بسيار كوچك به گوشي تلفن همراه تمام پرداخت‌هاي الكترونيك را صرفا با نزديك كردن گوشي به دستگاه‌هاي كارت‌خوان فروشگاهي به انجام رساند.

همچنين اخيرا شارژ ايران‌سل، تاليا و همراه اول علاوه بر برخي دستگاه‌هاي خودپرداز از طريق دستگاه‌هاي مستقل يكي از شركت‌هاي تجارت الكترونيك انجام مي‌شود. به اين صورت كه با گذاشتن پول نقد در اين دستگاه‌ها عمل شارژ به ميزان مورد نظر انجام مي‌شود اما شايد در آينده اين امكان فراهم شود كه اين دستگاه‌ها با قبول كارت‌هاي بانكي مستقيما اقدام به كسر از حساب مشتريان شركت كنند.

در اين زمينه يكي از مسئولان شركت پرشين‌سوئيچ مي‌گويد: “قابليت مديريت، نظارت، نگهداري و به‌روزرساني پايانه‌ها از راه دور طريق اين دستگاه‌ها فراهم مي‌شود. همچنين امكان ارتباط با بانک طرف قرارداد و سيستم مرکزي بانکداري و ارتباط با ساير بانک‌ها و مشتريان آن‌ها از طريق شتاب وجود دارد. ”

بیشتر بدانید:   200 کانال مخابراتی برای حجاج ایرانی

به گفته او “در حال حاضر از طريق دستگاه‌هاي اين شركت شارژ ايرانسل، تاليا و همراه اول به صورت نقدي انجام مي‌شود.”

به نظر مي‌رسد بانك مركزي در صدد است در آينده نزديك امكان دريافت و پرداخت الكترونيك را از طرقي غير از بانك‌ها و از طريق شركت‌هاي تجارت الكترونيك هم فراهم كند. البته تصويب آيين‌نامه بانك مجازي نشان از اين دارد كه از سويي ديگر بانك مركزي مي‌خواهد آن‌ها را در قالب بانك به عرصه فعاليت وارد كند.

بايد همچنان منتظر تحولات جديد در اين زمينه با ورود شركت‌هاي تجارت الكترونيك به عرصه دريافت و پرداخت الكترونيك به غير از نقش پيمانكاري آن‌ها باشيم.

نظر خود را بنویسید

لطفا نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.