شرکت های تولید کننده محصولات جدید تکنولوژی همواره از تکنیک های مختلف یادگیی ماشین رای بهبود محصولاتشان استفاده می کنند.

شرکت های بزرگ مانند اپل و گوگل همیشه در حال بروزرسانی و بهبود محصولات نرم افزاری خود برای کاربران هستند. برای این امر نیاز به داده های کاربران دارند تا با گردآوری همه آنها کنار یکدیگر و استفاده از الگوریتم های مختلف هوش مصنوعی و یادگیری ماشین، عملکرد کاربران را تحلیل کرده و نسبت به بهبود نرم افزارها برای کارآیی بیشتر اقدام کنند.

گوگل در حال آزمایش هوش مصنوعی جدید که مستقیما روی دستگاه شما فعالیت می کند
گوگل در حال آزمایش هوش مصنوعی جدید که مستقیما روی دستگاه شما فعالیت می کند

این روش معمولا چند مشکل جدی دارد. اول اینکه زمان زیادی می برد چون همه آنها باید در کنار هم قرار گرفته و تحلیل شوند. به علاوه اینکه فضای سرور زیادی برای تجمیع تعداد زیادی داده نیاز است که هزینه ها را نیز به شدت افزایش می دهد. و البته مهمترین مشکل این روش امنیت و حفاظت از داده های کاربران است که از طریق ابزارهای آنها برداشت می شود.

شرکت گوگل برای این موضوع راه حل جدیدی را طراحی و در حال بررسی آن است که نام آنرا Federated Learning گذاشته است.

در روش Federated Learning عملکرد هوش مصنوعی از حال تمرکز روی سرورهای گوگل برداشته شده و با کمک پردازنده های ابزارهای خود کاربران، هوش مصنوعی و فرآیندهای یادگیری ماشین بصورت اختصاصی برای هر کاربر، انجام می شود.

در حال حاضر این روش بر روی نرم افزار GBoard که کیبورد اختصاصی گوگل است در حال بررسی است. این نرم افزار پس از اینکه شما کلمه ای را در گوگل جستجو کردید، آن کلمه را به همراه نتیجه ای که شما بر روی آن اقدام کرده اید، را برداشت کرده و برای بهبود نتایج بعدی جستجوی شما، آنرا نگهداری و تحلیل می کند. الگوریتم بکار رفته در GBoard فعلا نسخه بهینه و کوچک شده ای به نام  TensorFlow است که به راحتی داده های کاربر را تحیل و در نمایش نتایج بهینه و صحیح تر به کاربر کمک می کند. نتیجه عملکرد هوش مصنوعی در نهایت به گوگل برای بهبود نرم افزار منتقل می شود.

بیشتر بدانید:   معرفی محصولات ال جی در نمایشگاه کامپیوتکس 2011
گوگل در حال آزمایش هوش مصنوعی جدید که مستقیما روی دستگاه شما فعالیت می کند
گوگل در حال آزمایش هوش مصنوعی جدید که مستقیما روی دستگاه شما فعالیت می کند

گوگل در مطلبی در وبلاگ خود به طرح جزئیات بیشتری از این الگوریتم پرداخته است. بر اساس نوشته این وبلاگ، این الگوریتم در نهایت به دلیل عدم وجود مشکلات مطرح شده، سرعت و کیفیت در نتیجه بهتری برای کاربر دارد. همچنین به دلیل اینکه بررسی های عمدتا در روی ابزار انجام می شود، نتایج بهبود یافته، بلافاصله اتفاق می افتد و نیازی به ارسال آن به سرورهای گوگل و تحلیل آن و در نهایت نمایش نتایج بهتر، وجود ندارد.

گوگل همچنین اعلام کرده است که یکی از فعالیت های مهم آنها در فرآیند این طرح جدید، استفاده بهینه از باتری و پردازنده موبایل بوده که تاکنون به نتایج بسیاری خوبی رسیده اند. به گفته آنها این روش جدید تقریبا هیچ مشکل قابل مشاهده ای برای پردازنده و مصرف باتری نداشته و اکنون گزارش منفی نیز در این باره ارسال نشده است.

از آنجایی که اپل نیز به دنبال روش مشابهی بوده و الگوریتمی به نام “differential privacy” را معرفی کرده اس که عملکد مشابهی مانند Federated Learning دارد، نشان می دهد که این شرکت ها به عملکرد خوب این روش واقف شده اند و به احتمال زیاد هر روز این روش های بهبودهای جدی تری خواهند داشت که نتایج مناسبی را در بروزرسانی های جدید نرم افزارها ایجاد خواهند کرد.

نظر خود را بنویسید

لطفا نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید