خیلی ها دوست دارند کارآفرین باشند یا به نوعی کسب و کار خودشان را داشته باشند. این موضوع چند وقتی است ذهن من را درگیر کرده.است چرا برخی دوست دارند کارآفرین باشند و تفاوت یک کارآفرین واقعی با کارمند چیست؟

در حال مطالعه بودم که به مقاله خوبی از سایت Entrepreneur برخوردم. نویسنده این مقاله سعی کرده بود با دسته بندی نسبتا خوبی، خصوصیت فردی که کارآفرینی را دوست دارد لیست کرده و تفاوتی بین او و فرد کارمند قائل شود.

می دانیم که کارآفرین شدن و راه اندازی کسب و کار شخصی راحت نیست. پر از استرس و نگرانی است. کارآفرین هم باید بداند کاری که شروع کرده پر از ریسک برای موفق شدن است. با این اوصاف چرا خیلی ها دوست دارند کارآفرین باشند؟

خیلی از این افراد به این نتیجه می رسند که کار کردن برای یک شغل، ارضاء کننده نیست. دوست دارند وارد معرکه شوند و عقایدشان را در معرض تست قرار دهند. بسیاری هم تصور می کنند که به این نوع درگیری ها علاقه دارند و تا زمانی که کار خوب و مشخصی به آنها پیشنهاد نشود، وارد ریسک نمی شوند. این افراد معمولا در شناخت دقیق نیاز خود دچار مشکل هستند و در انتخاب، اشتباهات جدی می کنند.

معمولا افرادی که آمادگی راه اندازی کسب و کار شخصی را دارند دارای خصوصیت هایی هستند. اگر شما هم این ۷ خصوصیت را دارید، باید کارمندی را رها کنید و به دنبال آرزوی دیرینه خودتان باشید!

کارتان را دوست دارید ولی شغلتان را نه!

همه شبانه روز در حال انجام کاری هستیم. شاید برخی کارهای مشابهی هم انجام می دهیم ولی چرا یکی ناراحت و دیگری خوشحال است؟ دلیل آن کار مهم است. بسیاری هستند که کاری که انجام می دهند را دوست دارند ولی موقعیت شغلی، وظایف و نتایجی که از کار گرفته می شود را درک نمی کنند.

بیشتر بدانید:   ۵ راه برای اینکه در کسب و کارمان خلاقیت داشته باشیم

این افراد معمولا به صورت روزانه در حال بررسی نتایج کار خود هستند و زمانی که اتفاق مورد نظر رخ نمی دهد یا نظرات او مدنظر قرار نمی گیرد، از کاری که انجام داده اند احساس رضایت نمی کنند!

۷ خصوصیت کارمندهایی که باید کارآفرین شوند!

از فکر کردن زیاد خسته شدید و آمادگی ذهنی ریسک کردن را دارید

همه چند باری به این موضوع فکر کرده ایم که چه می شد اگر کار شخصی خودمان را داشتیم. یک عده فقط در همین حد پیش رفته اند و فقط فکر کرده اند! برخی هم هستند که حسرت مدیریت کردن و ایده دادن و اجرا کردن با سلیقه خودشان را داشته اند و علاوه بر فکر کردن، به عمل و اجرای آن هم فکر کرده اند.

این افراد اگر توانایی ریسک کردن داشته باشند، حتما باید حداقل یکبار این فضا را تجربه کنند. اینها افرادی هستند که اگر تجربه کار پر ریسک و مدیریت فرآیند یک کار را انجام ندهند، همیشه دچار ناراحتی روحی خواهند بود.

Ray Kroc صاحب برند McDonald می گوید اگر علاقه ای به ریسک کردن ندارید، لطفا از اطراف کسب و کار دور شوید!

دوست دارید به دیگران کمک کنید

اگر یک تفاوت عمده بین کارآفرین و کارمند وجود داشته باشد، حتما علاقه کارآفرین به ایجاد کار برای دیگران است. کارآفرین ها علاقه به کار تیمی دارند و از اینکه در یگ گروه، فردی موفقیت بدست بیاورد، علاوه بر اینکه خوشحال می شود، تشویق به پیشروی هم می کند.

کارآفرین موفق کسی است که هر روز در حال سپردن کارهای بهتر و بیشتر به هم گروهی های خود است و موفقیت در کسب و کار را با دیگران به اشتراک می گذارد. این افراد همیشه مورد احترام مردم و حتی دولتمردان هستند چون روح و توانایی ای دارند که کمتر کسی در جامعه به ان دست پیدا می کند.

بیشتر بدانید:   ۵ روش صرفه جویی در هزینه برای استارت آپ ها

حامی خوبی دارید

نکته ای که نباید هر کارآفرینی فراموش کند این است که هیچ کاری به تنهایی موفق نمی شود. بدون همکار و همراه و حامی خوب، حتما یا نمی توایند شروع به کسب و کار کنید، یا قدرت بزرگ کردن آن را نخواهید داشت.

اگر در اطراف خود حامی خوب و موثری دارید، حتما جزو افراد خوشبختی هستید که توانایی راه اندازی کسب و کار را دارید. این حامی ها می توانند سرمایه گذار مالی یا مدیران موفق یا خانواده و همسر خوب و همراه باشد. بسیاری از افراد موفق در کنار خود همراهانی دلسوز و کمک حال و مشاورانی کار کشته داشته اند.

ایده خوبی در ذهن دارید

کارآفرین بودن نیازمندی های اولیه ای دارد. هر کارآفرین و صاحب کسب و کاری قبل از شروع کسب و کار، ایده خوبی در ذهن داشته است. نمی توان کارآفرین شد و بعد به فکر ایده خوب بود. تعریف ایده خوب را در مقاله “ایده شما خوب نیست! ایده خوب چه خصوصیاتی باید داشته باشد؟” را با هم مرور کردیم. سعی کنید قبل از شروع کسب و کار، ذهن خود را با ایده های مناسب بپرورانید و کسب و کارتان را بر پایه یک ایده خوب پیاده کنید.

استیو جابز قبل از راه اندازی شرکت اپل ایده های بزرگی در سر داشت. او قبل از راه اندازی شرکت در فکر تولید بازی های آتاری بود ولی همیشه در پس ذهن خود، راه اندازی رایانه ای که دیگران به راحتی از آن استفاده کنند، را می پروراند.

به عنوان کارآفرین برنامه ریزی دارید

هماطور که قبل ها هم گفته شد، داشتن ایده لازم هست ولی کافی نیست. احتمالا شما هم که این مقاله را می خوانید، ایده های بزرگی در سر دارید. ولی ایده خام در ذهن برای هیچ کسی مفید نیست.

بیشتر بدانید:   ۵ راه برای اینکه در کسب و کارمان خلاقیت داشته باشیم

ایده باید همراه با برنامه قابل اجرا باشد. ایده های بزرگ زمانی به موفقیت رسیدند که برنامه خوبی هم برای اجرا داشتند. ایده های بزرگی هم بودند که سال ها بعد یک فرد دیگر در جای دیگری از دنیا آن را راه اندازی کرد. چون به برنامه خوبی برای اجرا آن رسیده است.

به همین دلیل هر ایده خوبی همیشه همراه با مطالعات و تحقیقات بسیار جدی است که پیش بینی ها را هر چه بیشتر به واقعیت نزدیک کرده و ریسک انجام آن را مدیریت شده کرده است.

ایده های جایگزین دارید

هر کسی که ایده خوب و با برنامه دارد، لزوما کارآفرین خوبی نیست و ممکن است این تصور، خود و همراهان را باهم اذیت کند. صاحبان ایده های خوب و افراد موفق کارآفرین، افراد هوشمندی هستند. هیچوقت همه تخم مرغ ها را در یک سبد نمی ریزند.

کسب و کار فعالیت پیچیده ای است که به عوامل زیادی برای موفقیت بستگی دارد. هرچقدر هم خوب و با برنامه پیش بروید، اتفاقاتی در جریان کسب و کار رخ می دهد که از حیطه اختیار شما خارج است. به همین دلیل همیشه باید توانایی فرار از موقعیت پیش آمده را داشته باشید. باید توانایی جایگزینی سریع ایده و برنامه را با کار دیگر داشته باشید وگرنه همیشه بازنده بوده و همراهان خود را نیز بازنده خواهید کرد.

بروز ترین اخبار دنیای تکنولوژی را در کانال رسمی برسام دنبال کنید.

نظر خود را بنویسید

لطفا نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید