اگرچه ایده های بزرگ و انقلابی گاهی کسب و کار را کاملا متحول می کنند، اما اکثر اوقات این ترکیبی از کارها و ایده های کوچک است که خلاقیت در کسب و کار را به همراه خواهند داشت.

Michael Noice نزدیک به ۱۷ سال است که به کارآفرینان تازه کار درباره شیوه های مدیریت و دستیابی به موفقیت و نوآوری در کسب و کارشان آموزش می دهد و کمکشان می کند. می گوید معمولا در بین تجربیاتی که داشته، پنج توصیه زیر به نظر برای رسیدن به خلاقیت در کسب و کار موثرتر واقع شده است.

خلاقیت در کسب و کار

۱- سوال های درست بپرسید!

چگونه میزان فروشمان را بالا ببریم؟ مشتریانمان چه می خواهند؟ این سوال ها را هر کسی هم می تواند بپرسد. اما اگر اندکی در نحوه پرسش از فعالیت هایمان به وجود بیاوریم، خواهیم دید که اوضاع کاملا متفاوت خواهد شد. مثلا ” ما برای این مشتریان خاص به میزان کافی فروش داشته ایم؟” یا “مشتریان ما چه چیزهایی می خواهند که هنوز خودشان هم متوجه آن نیستند؟” این سوال ها پایه و اساس خلاقیت در کسب و کار را فراهم می کند.

سوال هایی بپرسید که تفکر همه افراد را تحت چالش قرار دهد. در برابر تمایلتان برای پرسیدن سوال های تکراری مقاومت کنید و سوالاتی مطرح کنید که راه های جدیدی برای تفکر در کسب و کار پیش رویتان قرار دهد.

۲- خودتان را در صف مقدم قرار دهید!

احتمالا وقتی اوایل کسب و کارتان را راه می انداختید خودتان در مرکزیت همه چیز قرار داشتید. شما با مشتریان تعامل می کردید. تقاضا و نگرانی های آن ها را به خوبی می دانستید. هر چقدر که کسب و کار رشد پیدا کرد و مجموعه گسترده تر شد، شما رفته رفته خودتان را از خط مقدم حذف کردید تا بر روی مسائل استراتژیک و مهم تر تمرکز کنید. البته به ظاهر هیچ ایرادی هم در این روش وجود نداشت.

اما هیچ وقت به این فکر کرده اید که در گذشته تا وقتی که کسب وکارتان پیشرفت کند و به موفقیت برسید، خودتان در خط مقدم بودید و اصلا دلیل اصلی این پیشرفت هم وجود خودتان بوده؟ با این کار می توانید داستان های مشتریانتان را از نزدیک بشنوید و در جریان کوچک ترین جزئیاتی قرار بگیرید که بسیار در خلاقیت در کسب و کار می تواند موثر واقع شود.

۳- فقط در پی انجام کاری نباشید، گاهی هم فکر کنید!

تعهدات و اخلاقیات برای انجام کار در کسب و کار بسیار کمک کننده اند. هر چند همین موارد وقتی نوبت به خلاقیت در کسب و کار می رسد می توانند دست و پا گیر باشند و محدودیت ایجاد کنند.

کارآفرینان خلاق گاهی دست می کشند. به عقب بر می گردند و هیچ کاری نمی کنند. در حقیقت این طور هم نیست که “هیچ” کاری انجام ندهند، اما ارزش زمان برای فکر کردن را می دانند. تعمق می کنند. رویاپردازی می کنند. تمرکز می کنند. می دانند که این کار به آن ها کمک خواهد کرد که تصاویر و ایده های جدید به ذهنشان خطور کند و حتی راه حل هایی برای مشکل های بلندمدت پیدا کنند و یا اینکه حتی فرصت های جدید را قبل از هر فرد دیگری ببینند.

ممکن است اوایل این کار سخت به نظر بیاید. اما رهایش نکنید. درگیر نبودن همیشگی و در همه لحظات کمک می کند که به ایده هایی کمک کننده برسید که شاید قبل از این زمان به خاطر مشغولیت بیش از حد آن ها را نمی دیدید.

۴- “جریان” خلق کنید!

در واقع منظور از جریان این است که مثلا فردی آنقدر درگیر یک فعالیت خاص بشود که دیگر نیازی به تلاش خیلی زیاد برای انجام آن فعالیت نباشد و در واقع زمان محو شود. دقیقا مثل اینکه در یک حوزه خاص توانایی خیلی زیادی داشته باشید و آن منطقه امن شما باشد.

هر چند که توضیح دادن چگونگی خلق این جریان بسیار سخت است اما در نظر داشته باشید که وجود این جریان بستگی به این توانایی شما دارد که قابلیت پیگیری اهدافی را داشته باشید که قدرت شما را به چالش می کشند.

فعالیت هایی هستند که شما آن ها را خوب انجام می دهید و فعالیت هایی هم هستند که در انجام آن ها مهارت بسیار زیادی دارید. اگر اهدافی مشخص و روشن در زمینه مهارت هایتان داشته باشید، می توانید به راحتی به خلاقیت در کسب و کار فکر کنید.

۵- بگذارید بقیه هم از قدرتشان استفاده کنند!

ما دنیا را از دریچه چشمان خودمان و به واسطه تجربه های شخصی مان می بینیم. به همین خاطر فکر میکنیم که راه ما در واقع درست ترین راه است و در مواردی شدیدتر حتی تنها راه ممکن. هر چند اگر به دنبال خلاقیت در کسب و کار هستید باید اجازه دهید دیگران هم فرصت ظهور داشته باشند.

برای این کار ابتدا باید توانایی های کارمندانتان را بشناسید. کارآفرینان خلاق به دیگران اجازه می دهند و منابع را در اختیارشان قرار می دهند تا با توجه به نقاط قوتشان مشکلات را حل کنند. با اینکار خلاقیت پا به میدان می گذارد و راه هایی خلق می شود که احتمالا تا قبل از این در کسب و کار نشانی از آن ها وجود نداشته است.

با سرعتی که دنیای امروز رو به جلو حرکت می کند، هر کسی می داند که خلاقیت برابر است با موفقیت و پایداری بیشتر در کسب و کار.

بروز ترین اخبار دنیای تکنولوژی را در کانال رسمی برسام دنبال کنید.

منبع: entrepreneur

2 دیدگاه ها

نظر خود را بنویسید

لطفا نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید