شرکت AMD از توليد تراشه جديدي با 12 هسته پردازشگر خبر داده است و در اين ميان، اينتل قصد دارد با توليد تراشه 8 هسته‌اي رقابت خود را در اين زمينه دنبال کند.
هر دو تراشه مذکور جايگزين مدل‌هاي پيشين خود با 2 و 4 هسته پردازشگر مي‌شوند که براي سال‌هاي گذشته در اختيار کاربران قرار گرفته‌اند. تراشه‌هايي که 6 هسته پردازشگر يا بيشتر مجهز مي‌شوند، قيمت بالايي خواهند داشت و مخصوص سرورهاي پيشرفته ساخته مي‌شوند و وظيفه پردازش حجم وسيعي از اطلاعات در آن واحد را دارند. به طور کلي هرچه تعداد هسته‌هاي پردازشگر بيشتر شود، سرعت بالاتر مي‌رود و نرم‌افزار مربوطه مي‌تواند با انجام فعاليت خود به صورت موازي، از تمام توان هسته‌هاي پردازشي بهره ببرد.
سري پردازنده‌هاي Opteron 6100 شرکت AMD با 8 و 12 هسته پردازشگر وارد بازار مي‌شوند. پيش‌بيني مي‌شود که شرکت‌هاي بزرگ توليدکننده سرور از جمله HP، دل و Cray نسل جديد محصولات خود را با اين پردازنده توليد کنند.
پردازنده 12 هسته‌اي سري 6100 که با توان 3/2 گيگاهرتز فعاليت مي‌کند، 1386 دلار قيمت دارد و مدل 4/2 گيگاهرتزي 8 هسته‌اي آن نيز به قيمت 744 دلار فروخته مي‌شود.
لازم به ذکر است که شرکت اينتل اوايل ماه جاري پردازنده 6 هسته‌اي خود را روانه بازار کرد. پيشرفته‌ترين مدل اين پردازنده‌ها که در سري محصولات Xeon 5680 عرضه شد، 1663 دلار قيمت داشت. شرکت اينتل قصد دارد که در آينده نزديک پردازنده 8 هسته‌اي خود را وارد بازار کند.

منبع: همکاران سیستم

بیشتر بدانید:   سيسكو رايانه لوحي ويژه كاربران اداري رونمايي كرد

نظر خود را بنویسید

لطفا نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.