آموزش دانلود کردن از اینترنت

اگر تازه به دنیای اینترنت پا گذاشته باشید اما حتما عبارات برداشت یا Download و ارسال یا Upload را شنیده اید.این دو عبارت به معنای انتقال فایل از یک کامپیوتر به کامپیوتر دیگر است. اگر شما اقدام به ارسال فایل به کامپیوتر دیگر کنید، شما فایل را Upload کرده اید. اگر از کامپیوتر دیگر، فایلی دریافت کنید فایل Download کرده اید.

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات برسام و به نقل از ناریا، اگر تابحال سری به اینترنت زده باشید حتما متوجه شده اید که وب دارای اطلاعات زیادی است که میتوانید برداشت کنید. در بین این اطلاعات، برنامه های خوب که مجانی هستند نیز به وفور یافت میشوند. اما چگونه این اطلاعات را برداشت کنیم.

آغاز
شاید در نگاه اول، برداشت فایل مشکل به نظر برسد اما باید بدانید که کاملا ساده است. اول به اینترنت وصل شوید و برازر خود که میتواند اینترنت اکسپلورر و یا نت اسکیپ باشد را باز کنید. سپس فایلی که میخواهید بردارید را بیابید.

مثلا اگر بدنبال برنامه های مجانی یا ارزان هستید، سایت www.download.com را امتحان کنید. به این سایت بروید و به جستجو بپردازید تا فایل مورد نظرتان را بیابید. وقتی آنرا یافتید، روی نام فایل یا دکمه ای به نام دانلود (Download ) کلیک کنید.

صفحه ای باز میشود که از شما میپرسد با این فایل میخواهید چکار کنید که دو انتخاب open یا save دارد. پیشنهاد میکنم که انتخاب save را انجام دهید تا بتوانید فایل را مستقیما در کامپیوتر خود ذخیره کنید. حال میتوانید فایل را از نظر ویروس کامپیوتری بررسی کنید و سپس فایل را در کامپیوتر نصب کنید.

یادتان باشد جهت نصب برنامه باید تمام برنامه های دیگر را ببندید. شاید از شما خواسته شود که از بین چند سایت برای برداشت فایل یکی را انتخاب کنید. سعی کنید سایتی را انتخاب کنید که از نظر جغرافیایی به شما نزدیکتر است، معمولا محل این سایتها ذکر میشود.

مطمئن شوید از بین انواع فایلهایی که برای برداشت شما معرفی میشود، نمونه ای را انتخاب کنید که برای سیستم عامل شما ساخته شده است. اکثر اوقات عمل برداشت فایل بصورت خودکار شروع میشود اما گاهی باید انتخابی را انجام دهید. گاهی انواع یک فایل برای هر سیستم مانند ویندوز و مکینتاش وجود دارد.

اگر حق انتخاب دارید، نمونه ای را انتخاب کنید که به سیستم شما نزدیکتر است. مثلا اگر ویندوز ۹۸ دارید، برنامه ای که برای ویندوز ۹۸ آماده شده را بردارید و اگر از ویندوز XP استفاده میکنید، نمونه مخصوص ویندوز XP را انتخاب کنید. اگر دستورات خاصی برای چگونگی نصب برنامه ظاهر شد، بهترین کار آنست که آنرا پرینت کنید.

سپس کادری ظاهر میشود که از شما میخواهد فایل را SAVE کنید. با کادر دیگری که ظاهر میشود میتوانید محل ذخیره شدن فایل در کامپیوترتان را انتخاب کنید. شاید برنامه، یک فلدر خاص را به همراه نام مخصوص برای فایل در حال ذخیره، پیشنهاد کند. اگر خواستید میتوانید این فولدر و نام را تغییر دهید.

روشهای خوب Download

قبل از آنکه کلید ok را برای ذخیره فایل در دیسک خود، کلیک کنید باید دو نکته مهم را بدانید. اول آنکه مطمئن شوید که میدانید فایل در کامپیوتر شما، کجا ذخیره میشود و اینکه نامش چیست. اکثر اوقات محل ذخیره فایل و نام پیشنهادی آنرا قبول میکنیم و اجازه میدهیم تا به همان ترتیب در کامپیوتر ما ذخیره شود. پس بهتر است عادت کنیم تا این نام و محل را روی یک تکه کاغذ بنویسیم تا بعد بتوانیم آنرا راحت پیدا کنیم.

نکته دوم آنکه وقتی اسم فایل را عوض میکنید حواستان باشد که پسوند یا extension فایل را عوض نکنید. منظور، سه حرفی است که در آخر نام فایل میآید و با یک نقطه از نام فایل جدا میشود. کامپیوتر از روی این سه حرف میتواند نوع فایل را بفهمد و با آن رفتار مناسب داشته باشد. تغییر نام فایل قبل از نقطه، اشکالی ندارد.

چقدر طول میکشد؟

هر دو برازر اینترنت اکسپلورر ماکروسافت و نت اسکیپ، مشخصه ای دارند که بشما میگویند چقدر مانده تا عمل برداشت فایل تمام شود.

متاسفانه این مشخصه در هر دو برازر قابل فهم نیست. در هر صورت به خودتان زمان بدهید تا فایل برداشت شود. شاید برای برداشت یک فایل بزرگ به چند ساعت وقت نیاز داشته باشید که البته بستگی به سرعت مودم و خط اینترنت شما دارد. توصیه میکنم موقع برداشت فایل بالا سر کامپیوتر خود باشید تا اگر مشکلی پیش آمد بتوانید سریعا برطرف کنید.

گاهی مشکلی پیش میآید که پیغام خطا میگیرد و یا از شما خواسته میشود تا ارتباط اینترنت را قطع کنید. اگر مراقب عمل برداشت باشید میتوانید بلافاصله عکس العمل مناسب نشان دهید. وقتی کار برداشت فایل تمام شد، ممکن است پیامی دال بر اتمام کار برداشت دریافت کنید.

یافتن فایل

در برخورد با افراد مختلف دیده ام که حتی با وجود نوشتن نام فایل روی کاغذ، باز هم در زمان نصب برنامه، نمیتوانند آنرا در کامپیوتر خود پیدا کنند.اگر شما هم این مشکل را دارید و از ویندوز استفاده میکنید، به ترتیب زیر عمل کنید.

روی دکمه start کلیک کنید و search را انتخاب کنید. در ویندوز ۹۸ بجای search، عبارت find را خواهید دید. انتخاب file or folders را انجام دهید. نام فایلی که بدنبالش هستید را تایپ کنید. مطمئن شوید که کادر look in با اسم هارد دیسک شما پر شده است. روی عبارت search یا find now کلیک کنید تا ویندوز، فایل را برایتان یافته و مجل آنرا بشما نشان دهد.

عمل نصب را میتوانید بلافاصله از همینجا یعنی نتیجه جستجو در کادر search results با کلیک یا دابل کلیک روی فایل درستی که نشان داده شده است شروع کنید. اگر از کامپیوتر مکینتاش استفاده میکنید، انتخاب find را در منوی فایل file انجام دهید، پنجره ای باز میشود که میپرسد کجا را جستجو کند .هارد دیسک کامپیوترتان را انتخاب کنید.

نصب فایل

اگر هنگام برداشت فایل، دستورات خاصی برای نصب داده شود، آن دستورات را برای نصب دنبال کنید. اگر نام فایلی که برداشت یا download میکنید به exe تمام شده باشد از انواع فایل اجرایی است. بدین ترتیب کاری که برای نصب باید انجام دهید آنستکه روی آن دابل کلیک کنید تا برنامه برای نصب اجرا شود. سپس مراحل را دنبال کنید تا نصب کامل شود.

برداشت صفحات وب

گاهی بجای برداشت فایل میخواهید صفحات وب (آنچه میبینید) را برداشت کنید. ساده است. از برازر خود انتخاب save as از منوی file راانجام دهید و محل ذخیره فایل صفحه وب را در کامپیوتر خود مشخص کنید.

در کادر save Web page و قسمت Save as type اگر انتخاب ,Web page complete را انجام دهید، کل صفحه به همراه تصاویر ذخیره میشود. گاهی سیستم پیغام میدهد که این صفحه قابل ذخیره نیست. در این حالت، انتخاب فوق را عوض کرده و گزینه web page ,html only را انتخاب کنید. بعد از ذخیره صفحات وب، گاهی هایپر لینکها (لینهایی که شما را به صفحات دیگر میبرند) قابل استفاده نیستند و یا عکسها دیده نمیشوند. اما این روش سریع بوده و راحتترین راه برای ذخیره متون یک صفحه وب است

83 comments

نظر شما
 1. giti

  سلام
  ممنونم از مطالب خوبتان.من یه سوال دارم یه آهنگ دانلود کردم ولی در کامپیوترم باز نمی کنه.ویندوزم xp
  اگر میشه جواب برام ایمیل کند.متشکرم

 2. elahe

  سلام من که می خواهم دانلود کنم یک کادر باز میشود نام و ایمیل را نوشته بنویس این نوشته ام ولی نوشته نام سرویس بنویس را نم یدانم چی بنویسم ویندز ۷

 3. سعید

  سلام.
  لپتابم ویندوز ۷هست و انتی ویروس شید روش نصب کردم اما هروقت میخوام فایلی و از تو ایمیلم دانلود کنم با کلیک رو
  سیو اول اسکن فایل شرو میشه و بعد با اتمام اسکن با کلیک رو کنتینیو دانلود شرو میشه اما لحظه اخر اتمام دانلود پیامی مبتنی بر فیل دانلود ظاهر میشه.لطفا سریعتر راهنماییم کنید چیکار کنم؟

 4. کسری

  ببخشید من از گوگل برای اندروید دانلود می کنم نصب شو میندازم روی دسکتاپ دانلود شد بعد میندازم روی اندروید تموم شد میرم نصبش کنم ایرور میده میشه آموزش تصویریش رو بزارید ممنون میشم

 5. Medisa

  سلام ممنون از مطالب خوبتون. سیستم عامل کامپیوتر من ۷ است. ولی وقتی میخوام چیزی رو دانلود کنم به جای اینکه صفحه ی دانلود رو برام باز کنه بالای صفحه پیام میده:this tab has been recovered. لطفا جوابتون رو برام ایمیل کنین ممنون میشم.

 6. jalal

  واقعا عالی بود (من آی دی ام دانلود منیجرم تموم شده وهر وقت میخوام دانلود کنم ارور میده که باید ثبت نامش کنم ،آیا میشه بدون دانلود منیجر هم دانلود کرد؟)متچکرم

 7. زینب

  سلام من یه دختر۱۸ساله هستم که هیچی از کامپیتر و تکنولوژی حالیم نیست.حتی در حد ریختن چیزی روی فلش.خیلی از چیزهایی که شما تو این متن بکار بردید مثل برازر یا اسکیپ رو اصلا نشنیدم نمیدونم چیه؟شما کتابی که بتونه به ادمی دراین حد کمک کنه سراغ ندارید؟ممنون میشم راهنمایی کنید و مثل کامنت های دیگه بی جواب نذارید

  • محمود رضا فرهادی

   سلام

   برای اینکه استفاده از کامپیوتر رو یاد بگیرید هیچ کتابی همه آنها را یکجا ننوشته. دلیل آن هم تغییرات هر روزه آن و هم زیاد بودن بخش ها است. بهترین کارو موثر ترین این است که به هرجا برخوردید که نیاز به راهنمایی دارید یا به سایت هایی مثل ما سر بزنید و یا در گوگل سرچ کنید.

 8. فاطمه

  سلام من وقتی دانلود میکنم کادر Iilivid download maneger میاد نمیفهمم دانلودام کجا ذخیره میشه هیچی نمیتونم دانلود کنم راهنماییم کنید

 9. lsu,n jr,d

  ضمن عرض سلام و تشکر از شما استاد بزرگوار ، عرض کنم کار حضرتعالی جای بسی سپاسگزاری دارد ، چرا که به بهترین نحو توضیح فرمودید و دوم اینکه در اکثر صفحات وقتی سرج میکنی اصلا نکته را اَموزش نداده و تنها جایی که خیلی روان توضیح هست مربوط به جنابعالسیت َ امیدوارم این حرکت شما پیوسته و مستمر ادامه داشته باشد َ بنده هر وقت از کامپیوتر استفاده کنم یاد و دعاگوی شما نیز خواهم بود َ با سپاس فرواوان مسعود تقوی

 10. heydar

  سلام عزیز.اگه میتونی به زبان ساده بنویس اصلا جالب ننوشتی نحوه دانلود کردن رو مرحله ای بنویس زیاد تویح نده.مرسی

 11. مهدی 17ساله

  سلام ببخشید من یه بازیو دانلود کردم خیلی هم طول کشید حدودا ۱۰ ساعت میشود حالا فقط یه فایل سفیده هیچی چیز دیگی نیست چیکار کنیم که بازیو نصب کنم تور خدا جوابمو زود بدین خیلی ممنون

 12. panahandeh.tahereh

  با سلام من تازه به اینترنت دسترسی پیدا کردم و طریقه دانلود کردن و چت کردن و ایمیل کردن رو به درستی نمی دونم لطفا راهنماییم کنید.

 13. abdollah

  باسلام وتشکر اگر لطف کنیدتوضیح ساده تروبصورت فیلم باشد بهتراست چون اکثر ماسوال کننده ها مبتدی هستیم اگر درحد توضیحات شما کار با رایانه بلد بودیم دیگر کار به سوال کردن وزحمت دادن به شما نمیکشید با تشکر

 14. ara

  سلام یه سوال داشتم من از اینترنتم عکس دانلود میکنم ولی داخل لپ تاپم بازش نمیکنه اوایل درست بود ولی تازگی به این مشکل برخوردم ولی بقیه فایلا رو دانلود میکنه و با عکس مشکل داره …

 15. رزباد

  سلام دوست عزیز ممنون از مطالب خوبتون اما این مطالب به دردم نخورد من خیلی سر از اینتر نت در نمیارم ودلم میخاد فیلم دانلود کنم ونمی دونم باس چیکار کنم میشه اموزش بدید یا پاسخ تون رو به ایمیلم بفرستید ممنون میشم.

 16. ریحانه

  سلام. ببخشید من دانلود کردن را بلد نیستم.با این توضیحات هم هنوز چگونگی دانلود کردن از اینترنت به صفحه ی کامبیوتر را یاد نگرفتم. بیشتر توضیح بدین.ممنون میشم.

 17. علیرضا

  سلام.من برنامه جستجوگرمکستن یاهربرنامه دیگری دانلودمیکنم.دانلودمیشن ولی نصب نمیشن.درضمن مدیاپلیرم نیزخراب شده امروز.دانلودم میکنم میگه ورشن بایدعوض بشه.بنظرشمامشکل چیه؟باتشکر

 18. ملیحه

  سلام ببخشید من نرم افزار دانلود منیجر را نصب کردم واینترنتم هم ای دی اس اله برای دانلود یک فیلم سینمایی دو ساعت وقت لازمه به نظر شما این طبیعیه؟لطفا جواب رابرام ایمیل کنید

 19. احمدی

  سلام . از مطالب خوبتون ممنون.اما مشکل اصلی سیستم من خود برنامه اینترنت دانلود منیجره.مدام پیغام میده این نرم افزار جعلی نصب شده و باید خریداری گردد.به خاطر همین هیچ فایلی حتی نسخه دیگر این نرم افزار را نمیتونم دانلود کنم.با توجه به نیاز مبرمم خواهش میکنم راهنماییی فرمائید و در صورت ممکن مراحل کار را برام ایمیل نمایید با تشکر

 20. تک استار

  چرا وقتی با اینترنت اکسپلورر صفحه یک سایت رو برای ذخیره کردن saveمیکنم عکسهای اون صفحه save نمیشه و فقط نوشته ها ذخیره میشن؟
  لطفا جواب رو به ایمیلم بفرستید
  با تشکر

  • محمود رضا فرهادی

   وقتی گزینه Save رو می زنید در پایین ترین قسمت باکسی که باز میشه امکان انتخاب حالت های مختلف برای زخیره کردن صفحه هست. گزینه web page complete رو بزنید که همه عکس ها رو هم زخیره کنه

 21. M

  با سلام

  من یه بازی از طریق نرم افزار idm دانلود کردم توی روز اول ۳۰۰ مگ رو دانلود کردم و دانلود رو قطع کردم روز بعد,بعد از چند ثانیه دانلود قطع شد هر یک و نیم ساعت میشد یکمشو دان کرد روز بهد دوباره درست شد ولی بعد اون همین وضعیتو داریم اگه میشه یه راهنمایی کنین باید چکار کنم اینترنتم هم نامحدود مخابراته ۵۱۲

  • برسام

   باید توسط نرم افزارهایی همانند download manager و .. دانلود کنید تا با pause و start دوباره بتوان کل ان را دانلود کرد

 22. رونالدو7

  سلام. شما میگید برای دانود کردن. دانلود منیجر داشته باشید خوبه.حالا من دانلود منیجر رو هم بلد نیستم دانلود کنم.هر چیزی رو دانلود می کنم عکس کتاب می یاره نمی دونم باید چکار کنم؟لطفا یه برنامه آموزش دانلود معرفی کنید یاخودتون آموزش مختصری بدین.ممنون

 23. رونالدو7

  بعضی از شما می بینم .برای اسم خودشون عکس می زارن مثال (آقایمحمود رضافرهادی) منم خیلی دوست دارم عکسی برای اسمم بزارم.راهنماییم کنید

 24. زهرا

  سلام گوشی اندروید دارم میخوام از روی برنامه بازار دانلود کنم ولی موقع نصب میگه روی شبکه سیمکارت کلیک کنید این یعنی چی ممنون میشم جواب بدین

 25. صالح

  سلام .من وقتی اهنگ وبازی دانلود مکنم دانلودمیشه.ولی برای دانلود فیلم دانلود نمیشه.لطفا روش دانلود کردن رو مرحله مرحله به ایمیلم بفرستیدبا تشکر…؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>