اعتیاد به اینترنت چیست و چه عوارضی دارد؟

وابستگی و اعتیاد به اینترنت عبارت است از استفاده بیمارگونه و وسواسی به اینترنت که با معیارهایی همچون تحمل و علائم گوشه‌گیری، افسردگی، تنهایی و اضطراب همراه است.

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات برسام و به نقل از ایسنا، دکتر علی کامکار عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی یاسوج ضمن بیان این مطلب، افزود: اعتیاد به اینترنت شبیه اختلال کنترل تکانه‌ای (قماربازی بیمارگونه است) و استفاده بی‌رویه از اینترنت ممکن است با علائم و پیامدهای روانی و اجتماعی توام باشد.

وی درباره سبب شناسی عوامل موثر اعتیاد اینترنتی گفت: عوامل فردی شامل شخصیت، هیجان خواهی، هیجان جویی و عوامل اجتماعی شامل فقدان حضور دائم والدین در منزل، ‌ضعف ارتباط اعضای خانواده با یکدیگر است.

بنا بر اعلام وبدا کامکار گفت: در رابطه با پیشگیری از اعتیاد اینترنتی پس از سبب شناسی این مشکل، اقداماتی در این راستا در سه زمینه پیشگیری اولیه، ‌ثانویه و ثالثیه انجام می‌گیرد.

وی درمان روانپزشکی این نوع بیماری را شامل تمرین متضاد، حمایت بیرونی، تهیه فهرست شخصی، گروه حمایتی و خانواده درمانی توصیه کرد.

10 comments

نظر شما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>