جستجو خارج از اهداف تبليغاتي با Blekko

امروزه اينترنت به قدري گسترده شده است که نمي‌توان موضوع مورد علاقه را بدون استفاده از امکانات جست‌و‌جو در اين فضاي مجازي يافت. علت پيدايش موتورهاي جست‌و‌جو نيز از همين مسئله نشات مي‌گيرد.

به گزارش پایگاه خبری فناوری  اطلاعات ابران و به نقل از مجله بایت، امروزه اکثر کاربران اينترنت با نام گوگل در عرصه جست‌و‌جوگران فضاي مجازي آشنا هستند. گزاف هم نيست که به آن لقب غول جست‌و‌جو مي‌دهند اما يکي از اهداف گوگل براي راه‌اندازي پروژه‌هاي متعدد، ايجاد بسترهاي تبليغاتي بوده و هست؛ بنابراين نبايد تعجب کرد که شرکت‌هاي مختلف به کار گوگل در عرصه جست‌و‌جوي اينترنت علاقه پيدا کنند.

بزرگ شدن پايگاه داده گوگل و پررنگ شدن هدف تبليغاتي آن در عرصه جست‌و‌جو، گوگل را تبديل به يک جنگل کرده است. در حقيقت به نوعي بهشت براي بازارياب‌ها، فروشندگان و به‌خصوص اسپمرها تبديل شده است.

به‌طور تقريبي، نتيجه اولين صفحه‌ها در هر فرآيند جست‌و‌جو، کاربر را به‌سمت پايگاه‌هايي هدايت مي‌کند که يا به‌دنبال کليک کردن کاربر مي‌گردند تا به ازاي هر کليک، درآمد داشته باشند يا به پايگاه‌هاي پشتيبان گوگل تبديل شوند تا براي گوگل درآمد ايجاد شود.

بر اين اساس، کاربر مجبور مي‌شود تا به‌منظور پالايش نتايج جست‌و‌جوي خود، از امکانات جست‌و‌جوي پيشرفته استفاده کند. از اين‌روست که در بسياري از موارد، نياز به يک جايگزين خوب براي استفاده در جست‌و‌جوي اينترنت مطرح مي‌شود.

موتور جست‌و‌جوي Blekko در اين عرصه، موتور جديدي است که توانسته خلاء موجود در رقابت با گوگل يا حتي مايکروسافت را به‌خوبي پر کند.

پروژه بلکو Blekko در سال 2007 توسط جمعي از مهندسان که در بين آن‌ها مهندسيني از شرکت‌هاي گوگل و ياهو به چشم مي‌خورد آغاز شد.

اين پروژه توانست سرمايه‌اي در حدود 24 ميليون دلار را جذب خود کند.

علاوه بر امکان عادي و متداول جست‌و‌جو، Blekko ابداعي را به‌نام Slash Tagها معرفي کرده است.

اين تگ، خروجي نتايج را به گونه‌اي پالايش مي‌کند که کاربر مشخص کرده است.

به‌طور مثال، اگر کاربري در رابطه با بيماري آنفلوآنزا به‌دنبال مطلبي باشد مي‌تواند پس از وارد کردن Flu، عبارت Health را قرار دهد تا در نتايج، فقط موضوعاتي قرار داده شود که در حوزه سلامت قرار مي‌گيرند. حتي مي‌توان با قرار دادن واژه Date پس از Slash، نتايج را از لحاظ تاريخ ايجاد، مرتب کرد.

در هر حال، عرصه براي يافتن اطلاعات موردنياز تنگ‌تر مي‌شود و اميد آن مي‌رود که مشابه پروژه‌هاي Blekko تقويت يابند تا يافتن مطالب، خارج از اهداف تبليغاتي ممکن شود.

2+

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *