نگاهی به کنسول های بازی همراه؛ بهترین قیمت و بهترین تجربه!

بله شما درست فکر می کنید سوالات زیادی وجود دارد، اما بیشتر نگاه مردم به PlayStation Vita خواهد بود، البته باید این موضوع را مد نظر داشت که iOS و Android هم تجربیات بسیار خوبی در این رشته ارائه داده اند اما آیا بهترین محسوب می شوند؟

مثل این می ماند که می خواهیم یک کنسول برای خانه بخریم، این یک تصمیمی شخصی با توجه به میزان هزینه یا عملکرد می باشد، از یک نظر، برترین بازی برای بازی خوره ها، بازی هایی است که با استفاده از کلید (مثل گیم پد) عمل می کنند و می توانند تجربه بهتری نسبت به بازی هایی که از قدرت لمس استفاده می کنند نشان دهند.

پایگاه خبری فناوری اطلاعات برسام در این پست قصد دارد تا نگاهی به دستگاه‌های گیم کنونی بپردازد و آن ها را از جنبه های مختلف بررسی نماید.

دستگاه های لمسی(iOS,Android)

چه اندروید و چه ای پد و دیگر محصولات اپل امکانات بسیاری برای بازی ایجاد کرده اند، اما بیشتر، ما دنبال آن دستگاهی هستیم که تمام اینها را در یک دستگاه (Gadget) خلاصه کند، البته من و دیگر بازی خوره ها می دانند که پتانسیل کامل بازی تنها از طریق لمس کردن ایجاد نمی شود. حقیقت این است که اینگونه دستگاه های بازی در مقابل یک ۳DS به تنهایی نمی تواند رقابت کند.

به نظر من خیلی سخت است تا بتوان بازی ای مثل Cut the Rope(عکس بالا) را با بازی مثل Uncharted مقایسه کرد، درست است که هر دو بازی هستند اما استفاده عملی در زندگی  روز مره متفاوتی دارند، بازی Cut the Rope برای ۱۵ دقیقه بازی کردن به طور مثال در قطار یا اتوبوس می باشد در حالی که Uncharted نیاز به حداقل ۱ الی ۶ ساعت بازی کردن دارد. همینطور که می بینید لذت بازی در ۱۵ دقیقه کجا ۱-۶ ساعت کجا، البته ما نمی گوییم که بازی ای مثل Angry Bird را نمی توان ۶ ساعت بازی کرد.

از دیدگاه دیگر  فرض کنید می خواهید یک بازی اول شخص (FPS) را بر روی iPad بازی کنید، را حتی می توانید مشکل نشانه گیری با استفاده از لمس را ببینید، تمام بازی ها تست شده عبارت است از:

Dead Space - Rage HD - BattleField - Call Of duty Zombies

و….

واقعا تنفر آور است که هر دقیقه برای پر کردن (Reload) دنبال کلید لمس بگردیم و یا سختی  حرکت با استفاده از کیبورد مجازی را تجربه کنیم، البته هستند بعضی بازی ها که به وسیله لمس بهتر عمل می کنند.

اگر یک iOS در دست داشته باشید، به وسیله آن در عین حال به هزاران برنامه و بازی دسترسی پیدا می کنید، اما این هم باید در نظر بگیرید که برای استفاده از این برنامه و بازی ها پول زیادی را باید هزینه کنید. نکته دیگر که تمام کاربران را کلافه کرده مصرف باطری این دستگاه ها می باشد، این موضع راز نیست بسیار واضح و روشن است که اسمارت فون، تبلت، ۳DS و Vita مصرف باطری بالایی دارند، اگر شما شخصی باشید که زیاد مسافرت می کننید و با اینکه بیشتر وقت خود را در راه هستید باید بیان شود که زمان زیادی را نمی توانید با Vita و  ۳DS باقی بمانید.

بازی های لمسی برای: بازی کنندگانی که بیشتر وقت در مسافرت هستند مفید است و یا اینکه برای کسانی که می خواهند تمام امکانات در یک دستگاه خلاصه کنند و از حمل دیگر دستگاه ها خودداری کنند.

بازی های لمسی خوب نبودن انتخاب آن برای : کسانی که دنبال بازی هایی با گرافیک بالا و یا استفاده از کلید (برای بازی کردن) به جای لمس  هستند.

Nintendo 3DS

بله درست است که این دستگاه به تازگی وارد بازار شده است، اما در طی همین مدت کم راه خودش را پیدا کرده و به عنوان پر فروش ترین کنسول شناخته شده است. البته بعضی از شما ها مطمعنا الان در این فکر هستید که این آمار صحیح نمی باشد اما این هم باید بیان شود که فروش کنسول بازی در ایران با دیگر کشور های جهان کاملا متفاوت است.

بدون در نظر گرفتن صفحه ۳بعدی تغییر آنچنانی نسبت به DS ندارد، قطعا گرفیک بالاتری دارد اما تا به حال مشاهده نشده که حرکت زیادی را در این حوضه داشته باشند، در کل می شود گفت بیشتر مشتری ها از روی ظاهر این کنسول را انتخاب می کنند، زیرا اگر بخواهیم گرافیک این کنسول را با PS Vita مقایسه کنیم، تفاوت زمین تا آسمان دارد.

بازی های لمسی نمی توانند در مقابل کنترل چند منظوره ۳DS مقابله کنند، داستان را خلاصه کنیم، گیم پلی بر روی ۳DS بهتر از Vita می باشد، ۳DS دارای تمامی دکمه های مدل قبلی خود یعنی DS می باشد اما با این تفاوت که یک کنترل کننده دایره ای در سمت چپ دارد.

۳DS تنها کنسول همراه می باشد که از ۳بعدی برخوردار است، البته دید ۳بعدی با کمی تغییر زاویه دید به راحتی شکسته می شود و به سختی می توان دید ۳بعدی را با بازی هایی که نیاز به سنسور حرکت دارند کنترل کرد از طرف دیگر شرکت Nintendo اعلام کرده که افراد ۷ سال به بالا باید از ۳بعدی آن استفاده کنند، این مشکلات به کنار، دید ۳بعدی این کنسول را به راحتی می توان خاموش کرد که کمک خیلی بزرگی می تواند به نگه داری باطری بکند در حالی که مصرف باطری خود ۳DS به تنهایی کم است.

دارندگان ۳DS برای این کنسول مبلغ کمی پرداخت می کنند، البته قیمت طی سال گذشته کاهش یافت، الان هم با قیمت ۱۷۰$ می تواننید این کنسول را خریداری کنید. از لحاظ قیمتی در مقابل دیگر کنسول های همراه بهترین می باشد.

بازی های ۳DS در حال حرکت و ساختن بازی برای تمام سنین می باشد، به طور مثال بازی Resident Evil Revelations اولین بازی M-rate این کنسول می باشد و این شروع خوبی است، البته احتمالا بازی های دیگری هم برای افزاد بزرگسال منتشر شود، Nintendo دانلود های زیادی را برای استفاده کنندگان قرار داده مثل ۳DS eShop و این هم جالب توجه است که Netflix هم بر روی این کنسول قرار داده شده است.

محدوده قیمت بازی های این کنسول بین ۲۰$-۴۰$ می باشد در حالی که بازی های قابل دانلود بین ۵$-۱۰$ است.

فواید ۳DS برای : کسانی که به دنبال تجربه بازی های ۳بعدی را دارند مفید  می باشد .

مفید نبودن ۳DS برای: کسانی که به دنبال بازی با گرافیک بالا می باشند.

PlayStation Vita

Feb 2012، ماه منتشر ساختن PS Vita می باشد، این دستگاه که کامل کننده مدل قبلی خود یعنی PSP می باشد با داشتن ۵ اینچ تصویر OLED به همراه صفحه لمسی و ۲ کنترل حرکت دایره ای آنالوگ نظر همه را به خود جلب کرده است.

قیمت اولیه این دستگاه که شبکه آن فقط Wi-Fi می باشد ۲۵۰$ است، البته این کنسول یک مبلغ پنهان هم دارد، استفاده کنندگان این کنسول باید مموری کارت جداگانه خریداری کنند که امیدوار بود که مموری در خود دستگاه قرار می  گرفت. شرکت سونی جعبه خود را به ۲ قسمت “جعبه اولیه” و “۳G unti” اراوه داده است.

از لحاظ قیمت بازی می توان گفت که در بین تمام کنسول های همراه بالاترین را به خود اختصاص داده است، قیمت اولیه بازی ها بین ۳۰$-۶۰$ می باشد(اگر چه بیشتر بازی ها قیمت بالای ۴۰$ دارند)، بازی های دانلودی هم قیمتی بین ۱۰$-۱۵$ را دارا می باشند،

از شروع انتشار Vita ،تعداد بازی های زیادی بیرون می آیند که مطمعنا نیاز تمام افراد با تمام سنین را فراهم می کند، Vita از لحاظ گرافیکی نمونه است، و هیچ کنسول همراهی فعلا نتوانسته به پای آن برسد.از لحاظ ظاحر بهترین شکل را دارد که می توان این کنسول همراه را حتی به عنوان یک کنسول خانگی در جیب شما شناخت.

سیستم عامل این کنسول بسیار خیره کننده است، می شود گفت یک چیزی بین Android و WebOS می باشد، کنترل لمسی آن روان و در عین حال قوی بوده است و قطعا Developers تغییرات زیادی را بر روی این کنسول خواهند داد.

برنامه های روزانه خاصی در تاریخ انتشار مثل Netflix بیرون می آید.

مزایای Vita برای: ;کسانی که به دنبال گرافیک بالا و یا به دنبال تجربه صفحه لمسی به همراه کیبورد هستند.

مفید نبودن Vita برای:کسانی که با قیمت آن مشکل دارند و یا آینکه به دنبال یک دستگاه کامل (All-In-One) می باشند.

 

1 comment

نظر شما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>