احتمالا ماشین بعدی که می خرید با استفاده از پرینتر سه بعدی چاپ شده باشد! شرکت فورد اعلام کرد در حال تست نهایی دستگاه سه بعدی است که با همکاری غول تولید کننده دستگاه های چاپ سه بعدی به نام Stratasys تولید شده است.

این دستگاه قرار است قطعات بزرگ و حساس  و همچنین قطعات ریز و اتصالات خودرو را بصورت سه بعدی چاپ کند. این قطعات معمولا به دلیل حساس بودن و همچنین خاص منطوره بودن با هزینه های بالایی تولید می شوند و تاثیر بسیاری در زمان، کیفیت و همچنین هزینه تولید خودروها می شوند.

Ford در حال تست راهی برای تولید قطعات خودرو با ۳D پرینتر است
Ford در حال تست راهی برای تولید قطعات خودرو با ۳D پرینتر است

در صورتی که تست های نهایی Stratasys با موفقیت انجام شود درهای بسیاری برای تولید کننده های محصولات خاص نیز باز خواهد شد. شرکت فورد از جمله شرکت های خودرو سازی است که محصولات خاص مانند ماشین های مسابقه می سازد که معمولا تعداد تولید کم و نیز حساسیت بسیار بالایی دارند. با استفاده از این تکنولوژی این شرکت و شرکت های مشابه می توانند علاوه بر دقت بیشتر در انتخاب قطعات، پروتوتایپ های محصولات خود را به راحتی تولید و تحت آزمایش قرار دهد. این تکنولوژی همچنین می تواند به شرکت Ford امکان بروزرسانی قطعات و بخش های خودروهای خود را نیز بدهد.

از دید مشتریان نیز این اتفاق حسن های بسیاری دارد. خریداران احتمالا در آینده ای نزدیک می توانند محصولات مورد علاقه خودر را با انتخاب قطعات و طرح خودشان سفارش دهند. این اتفاق با توجه به اینکه احتمالا نیاز به قالب برای تولید قطعه به کمترین میزان خودش کاهس خواهد یافت، بسیار راحت و دست یافتنی و همچنین کم هزینه تر خواهد بود.

بیشتر بدانید:   ویدئوی شاهکار جدید روبات بوستون داینامیکس را ببینید

تولید قالب برای قطعات و مخصوصا قطعات کوچک و همچنین دستگاه های خم کننده پلاستیک بخش عمده ای از هزینه های تولید خودرو را در بر می گیرد که با این اتفاق کاهش جدی خواهد یافت. هرچند به نظر می رسد با ایجاد این امکان برای خریداران، آنها حتی حاضر به پرداخت رقم بالاتری برای خودرو با سلیقه خودشان خواهند بود.

علاوه بر مزیت های گفته شده، این اتفاق در وزن خودروهای تولید تاثیر جدی خواهد داشت. احتمالا وزن خودروهای تولید شده با ۳D Printer ها به نصف کاهش خواهد یافت. این اتفاق هم دست تولید کننده ها برای اعمال تغییرات و بهبودها را بیشتر باز خواهد کرد و هم در مصرف سوخت تاثیر تاثیر جدی خواهد داشت.

به هر حال باید منتظر ماند و نتایج آزمایشگاهی شرکت Ford  و Stratasys را که در مرکز تحقیقات و نوآوری دربورن را رصد کرد. با توجه به شایعات و احتمالات، موضوع بسیار جدی و نزدیک به موفقیت به نظر می رسد.

نظر خود را بنویسید

لطفا نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.