با افزايش روزافزون خدمات الکترونيکي، هر کاربر ناگزير است كه گذر‌‌واژه‌هاي گوناگوني را به‌ياد بسپارد. ورود به سيستم‌عامل، دسترسي به ايميل، استفاده از کارت‌هاي خريد، حساب‌هاي آنلاين بانکي و ورود به بخش مديريت سايت يا وبلاگ شخصي از جمله مواردي هستند که هر کدام يک يا چند‌کلمه عبور را به‌خود اختصاص مي‌دهند و به‌خاطر داشتن تمام آن‌ها نيز کاري دشوار است.

اين روزها بسياري از کاربران براي به‌خاطر سپردن اين رمزهاي عبور تمام آن‌ها را يکسان انتخاب مي‌کنند و مشکل از همين‌جا آغاز مي‌شود! چراکه اگر هنگام دسترسي به يکي از اين سرويس‌ها رمز عبور مورد نظر فاش شود دسترسي به ديگر حساب‌ها و برنامه‌هاي کاربر نيز ممکن خواهد شد چرا که يک رمز عبور برابر است با رمز تمام ابزارهاي مورد استفاده کاربر. پس اگر دقيق‌تر به اين مساله نگاه کنيد متوجه خواهيد شد که انتخاب يک رمز براي تمام سرويس‌ها راه حل معقولي نيست و همين‌طور اگر بخواهيد طبق توصيه‌ها و هشدارهاي امنيتي براي استفاده از هر سرويس آنلاين نيز يک رمز منحصربه‌فرد در نظر بگيريد به‌خاطر سپردن ده‌ها يا حتي صدها رمز مطمئنا کار بسيار دشوار و پيچيده‌اي است! امیر عصاری در مقاله امنیت این هفته کلیک، بهترين و موثرترين راه‌حل براي رفع اين مشکل را به شما پيشنهاد می کند.

مديريت محرمانه‌ها

نرم‌افزار KeePass ابزاري رايگان، قدرتمند و متن باز است که براي مديريت و حفاظت از رمزهاي عبور کاربران طراحي شده است. به‌کمک اين نرم‌افزار مي‌توانيد تمام رمزهاي مورد نظر خود را در بانک اطلاعاتي نرم‌افزار ذخيره کرده و مطمئن باشيد که از اطلاعات شما در محلي امن و دور از دسترس افراد متفرقه به‌طور کامل محافظت مي‌شود. اين بانک اطلاعاتي با استفاد از پيچيده‌ترين و مطمئن‌ترين الگوريتم‌هاي رمزنگاري محافظت مي‌شود و دسترسي به محتواي آن فقط توسط رمز اصلي يا فايل کليد امکان‌پذير است پس فقط شما قابليت دسترسي به بانک اطلاعاتي را خواهيد داشت.

امنيت فوق‌العاده

بیشتر بدانید:   طرح سامسونگ برای تولید رایانه لوحی ۸. ۱۱ اینچی را فاش کرد!

برخي قابليت‌هاي امنيتي در اين نرم‌افزار عبارتند از:

پشتيباني از پيشرفته‌ترين الگوريتم‌هاي رمزنگاري اطلاعات، جهت محافظت از رمزهاي ذخيره شده در بانک اطلاعاتي. اين الگوريتم‌ها از ايمن‌ترين الگوريتم‌هاي شناخته شده توسط انجمن رمزنگاري هستند که بانک‌هاي معتبر دنيا نيز همگي از آن‌ها براي رمزنگاري اطلاعات خود استفاده مي‌کنند. در توصيف ايمن بودن اين بانک اطلاعاتي جالب است بدانيد که چنانچه تمام رايانه‌هاي دنيا براي بازگشايي يک بانک اطلاعاتي اين نرم‌افزار دست‌به‌دست هم دهند نيز مدت زماني بيش از سن جهان براي اين کار لازم است! همچنين در جاي ديگر توسط سازندگان اين نرم‌افزار ذکر شده است که حتي اگر از رايانه‌هاي کوانتوم نيز براي بازکردن قفل بانک اطلاعاتي اين برنامه استفاده کنيد، آن قدر زمان نياز است که قبل از رسيدن به نتيجه، خورشيد تاريک و زمين نابود شده است!

رمزنگاري کل قسمت‌هاي بانک اطلاعاتي اعم از نام‌هاي کاربري، توضيحات و… بنابراين فقط رمزهاي عبور شما کدگذاري نمي‌شوند بلکه تمام اطلاعاتي که در برنامه وارد مي‌کنيد تحت محافظت اين نرم‌افزار قرار مي‌گيرند.

رمزنگاري فايل کليد و رمز اصلي ورود به برنامه توسط الگوريتم‌هاي 256بيتي که تاکنون روشي براي هک آن کشف نشده است.

محافظت در برابر حملات کشف رمز از نوع حدس و ديکشنري رمز.

محافظت از رمزها در حافظه: حتي زماني که نرم‌افزار توسط سيستم‌عامل اجرا مي‌شود نيز رمزها به‌صورت کد شده در حافظه قرار مي‌گيرند و در اين حالت نيز دسترسي به رمزها براي افراد بيگانه غيرممکن است.

کليدهاي منحصر‌به‌فرد

دسترسي به بانک اطلاعاتي اين برنامه از روش‌هاي مختلفي امکان‌پذير است.

رمز اصلي: در اين روش دسترسي، کاربر پس از وارد کردن رمز اصلي برنامه قادر است از اطلاعات ذخيره شده در آن استفاده کند.

کليد رمز: اين کليد به‌صورت يک فايل است که مي‌توانيد آن را در ديسک فلاپي، سي‌دي يا حافظه فلش خود کپي کنيد و هنگام ورود به نرم‌افزار از آن استفاده کنيد. (در استفاده از اين روش نگهداري از فايل کليد بسيار مهم است.)

ترکيب رمز و کليد: اگر قصد داريد باز هم دسترسي به نرم‌افزار براي افراد بيگانه را پيچيده‌تر کنيد و از فاش شدن رمز اصلي يا به سرقت رفتن فايل کليد اضطراب داريد پيشنهاد مي‌کنيم از سومين روش استفاده کنيد. در اين روش ترکيبي از روش اول و دوم در اختيار شما قرار مي‌گيرد به اين ترتيب براي ورود به نرم‌افزار علاوه بر وارد کردن رمز اصلي مي‌بايد فايل کليد را نيز در اختيار داشته باشيد. پس چنانچه رمز اصلي شما فاش شود يا حتي فايل کليد به‌سرقت رود، باز هم هيچ کاربري قادر به باز کردن بانک اطلاعاتي نرم‌افزار نخواهد بود چرا که هر دوي اين اطلاعات براي ورود به نرم‌افزار ضروري است.

بیشتر بدانید:   افزايش ميزان تقاضا براي آنتي‌ويروس‌هاي اصل نسبت به سابق

مستقل از زمان و مکان

قابل حمل: انسان هميشه حافظه خود را به‌همراه دارد و نيازي به نصب آن روي سيستم‌عامل ندارد؛ پس مهم‌ترين قابليتي که مي‌بايد اين نرم‌افزار از آن پشتيباني کند نيز امکان استفاده در هر زمان و مکان بدون نياز به نصب است. خوشبختانه اين نرم‌افزار به‌طور کامل از اين قابليت پشتيباني مي‌کند و به شما اين امکان را مي‌دهد تا به‌راحتي نسخه‌اي از برنامه را با کپي کردن روي حافظه فلش يا… همراه با خود داشته باشيد تا در هر کجا با دوبار کليک روي آن به اطلاعات خود دسترسي بيابيد.

ناشناس: اين نرم‌افزار هنگام اجرا هيچ ردپاي اضافه‌اي در رجيستري يا ويندوز شما به‌جاي نمي‌گذارد و با پاک کردن فايل‌هاي اصلي نرم‌افزار يا حذف نرم‌افزار نصب شده روي سيستم‌عامل، مي‌توانيد اطمينان کامل داشته باشيد که هيچ ردي از نرم‌افزار و اطلاعات آن روي سيستم‌عامل رايانه شما برجاي نمانده است.

سازگار: اين نرم‌افزار روي تمام نسخه‌هاي سيستم‌عامل ويندوز قابل اجرا است و نسخه‌هاي مختلف آن براي استفاده در سيستم‌عامل‌هاي لينوکس، مکينتاش، BSD و… نيز قابل دريافت است. همچنين نسخه‌هاي ديگري نيز براي استفاده از اين برنامه در تلفن‌هاي همراه با سيستم‌عامل لينوکس، مکينتاش، PocketPC و Smartphone نيز در سايت اين برنامه قابل دريافت است.

سخن آخر

نرم‌افزار KeePass امکانات بسيار زيادي را در اختيار شما قرار مي‌دهد که تمام آن‌ها را نمي‌توان در يک مقاله به‌طور کامل شرح داد به‌همين دليل به معرفي برخي از ديگر قابليت‌هاي مهم و کليدي اين نرم‌افزار اکتفا مي‌کنيم. اين قابليت‌ها عبارتند از:

پشتيباني از قابليت استخراج رمزها در فورمت‌هاي مختلف TXT ، HTML ،XML و CSV

پشتيباني از قابليت ورود اطلاعات و رمزها از ديگر برنامه‌ها همچون Password Keeper و Password Agent

نقل و انتقال آسان بانک اطلاعاتي از يک رايانه به رايانه ديگر ايجاد، تغيير و حذف گروه‌هاي مختلف براي دسته‌بندي رمزهاي ذخيره شده

پشتيباني از قابليت الصاق فايل به رمزها (به‌کمک اين قابليت مي‌توانيد فايل‌هاي کليد مربوط به رمزهاي خود را نيز همراه با رمز مربوطه در برنامه ذخيره کنيد.)

پشتيباني از قابليت تايپ خودکار براي ورود خودکار رمز و ديگر اطلاعات در فيلدهاي مورد نظر

پشتيباني از قابليت پاک‌سازي خودکار حافظه موقت ويندوز در بازه‌هاي زماني از پيش تعيين شده (به اين ترتيب چنانچه کلمه عبوري را در حافظه موقت ويندوز کپي کنيد پس از مدت زمان معين کلمه عبور مورد نظر از حافظه ويندوز پاک شده و احتمال دسترسي هکرها به آن کاهش مي‌يابد.)

پشتيباني از قابليت جستجو در بانک اطلاعاتي

محيط کاربري ساده با پشتيباني از 30 زبان مختلف از جمله زبان فارسي

پشتيباني از قابليت ايجاد رمز تصادفي

پشتيباني از پلاگين‌هاي مختلف که روزبه‌روز توسط کاربران سراسر دنيا ايجاد شده و امکانات متعددي را به اين نرم‌افزار قدرتمند اضافه مي‌کند.

نرم‌افزار فوق در دو نسخه کلاسيک و حرفه‌اي به دو صورت قابل‌نصب (Installer) و قابل‌حمل (Portable) قابل دانلود است که استفاده از هر يک از نسخه‌ها نيز کاملا رايگان است. براي دانلود اين نرم‌افزار مي‌توانيد به لينک زير مراجعه کنيد:

بیشتر بدانید:   آموزش Format(مموری کارت شما Format نمی شود؟)

http://keepass.info/download.html

فايل‌هاي زبان و پلاگين‌هاي نرم‌افزار نيز از لينک‌هاي زير قابل دريافت است:

http://keepass.info/translations.html

http://keepass.info/plugins.html

نظر خود را بنویسید

لطفا نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.